Szobrot állítanának szülővárosában, Csíkszeredában az öt éve elhunyt Fodor Sándor József Attila-díjas írónak, szerkesztőnek.
2017. április 02., 14:382017. április 02., 14:38
2017. április 02., 19:032017. április 02., 19:03
Emléktáblával és szoborállítással adóznának az öt éve elhunyt Fodor Sándor József Attila-díjas író, szerkesztő emlékének Csíkszeredában. A kezdeményezők, Ferenczes István író, költő, Lövétei Lázár László költő, Molnár Vilmos író és Szekeres Adorján szociológus javaslatot nyújtott be ez ügyben a csíkszeredai önkormányzathoz március 28-án – a város díszpolgára, Fodor Sándor író, költő halálának ötéves évfordulóján. A javaslatban az szerepel, hogy helyezzenek el réztáblát Fodor Sándor egykori lakóházánál, valamint állítsanak szobrot vagy szoborcsoportot, amint a padon ülő író átöleli halhatatlan mesehősét, Csipikét.
„Március közepén az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) egész napos konferencia keretében próbálta (újra)értékelni Fodor Sándor életművét Kolozsváron, de alulírottak úgy gondoljuk, hogy nem ártana, ha Csíkszereda is emléket állítana neves fiának – például folyó év decemberében, Fodor Sándor 90. születésnapján” – olvasható a javaslatban. A réztáblát a Szék út 24. számú ingatlan előtt állítanák fel, ebben a házban töltötte Fodor Sándor az ifjúkorát. „A Székely Könyvtár sorozatban kiadtuk az író novelláit Molnár Vilmos szerkesztésében, de jó lenne, ha a város is megmozdulna kicsit Fodor Sándor-ügyben. Már korábban ki szerettünk volna tenni egy márványtáblát a Szék úti ingatlanra, akkor a tulajdonos nem egyezett bele, ezért arra gondoltunk, hogy önkormányzati területre, a ház elé ki lehetne tenni egy táblát, amelyen feltüntetjük, hogy itt töltötte az ifjúkorát Fodor Sándor” – mondta el munkatársunknak Lövétei Lázár László.
A javaslat benyújtói a szobor vagy szobrok helyéül a központi parkot javasolták, hogy ott tudjanak leülni a gyerekek és a szülők az író és Csipike alakja mellé. „Ferenczes István már korábban megkereste a Segítő Mária Gimnázium és a Márton Áron Főgimnázium igazgatóit, hogy az iskolaépület dísztermében helyezzenek el egy márványtáblát Fodor Sándor emlékére. Bele is egyeztek, és decemberben, az író születésnapján ünnepélyes keretek között leleplezzük. A diákok pedig részleteket olvasnának fel a Mária lábától a sündisznóállásig című Fodor Sándor-önéletrajzból” – tette hozzá Lövétei.
Fodor Sándor 1927. december 7-én született Csíksomlyón. 1951 és 1956 között a kolozsvári Irodalmi Könyvkiadó, majd 1988-ig a Napsugár erdélyi gyermeklap szerkesztője volt, 1990-91 között a Keresztény Szónál volt szerkesztő. Irodalmi pályafutását novellistaként kezdte, 1954-ben jelent meg első kötete, a Fehérfenyő. Csipikéről, a törpéről szóló meseregény-sorozatát – amelynek első része 1966-ban jelent meg – több nyelvre is lefordították, de ugyanígy emlékezetes Fülöpke beszámolói című gyerekkönyve is. 1982-ben megkapta a Román Írószövetség nagydíját. Magyarországon 1998-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével, 2001-ben József Attila-díjjal tüntették ki. Fodor Sándor volt az Erdélyi Magyar Írók Ligájának (E-MIL) első elnöke. 2012. március 28-án hunyt el Kolozsváron.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.