Szobrot állítanának szülővárosában, Csíkszeredában az öt éve elhunyt Fodor Sándor József Attila-díjas írónak, szerkesztőnek.
2017. április 02., 14:382017. április 02., 14:38
2017. április 02., 19:032017. április 02., 19:03
Emléktáblával és szoborállítással adóznának az öt éve elhunyt Fodor Sándor József Attila-díjas író, szerkesztő emlékének Csíkszeredában. A kezdeményezők, Ferenczes István író, költő, Lövétei Lázár László költő, Molnár Vilmos író és Szekeres Adorján szociológus javaslatot nyújtott be ez ügyben a csíkszeredai önkormányzathoz március 28-án – a város díszpolgára, Fodor Sándor író, költő halálának ötéves évfordulóján. A javaslatban az szerepel, hogy helyezzenek el réztáblát Fodor Sándor egykori lakóházánál, valamint állítsanak szobrot vagy szoborcsoportot, amint a padon ülő író átöleli halhatatlan mesehősét, Csipikét.
„Március közepén az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) egész napos konferencia keretében próbálta (újra)értékelni Fodor Sándor életművét Kolozsváron, de alulírottak úgy gondoljuk, hogy nem ártana, ha Csíkszereda is emléket állítana neves fiának – például folyó év decemberében, Fodor Sándor 90. születésnapján” – olvasható a javaslatban. A réztáblát a Szék út 24. számú ingatlan előtt állítanák fel, ebben a házban töltötte Fodor Sándor az ifjúkorát. „A Székely Könyvtár sorozatban kiadtuk az író novelláit Molnár Vilmos szerkesztésében, de jó lenne, ha a város is megmozdulna kicsit Fodor Sándor-ügyben. Már korábban ki szerettünk volna tenni egy márványtáblát a Szék úti ingatlanra, akkor a tulajdonos nem egyezett bele, ezért arra gondoltunk, hogy önkormányzati területre, a ház elé ki lehetne tenni egy táblát, amelyen feltüntetjük, hogy itt töltötte az ifjúkorát Fodor Sándor” – mondta el munkatársunknak Lövétei Lázár László.
A javaslat benyújtói a szobor vagy szobrok helyéül a központi parkot javasolták, hogy ott tudjanak leülni a gyerekek és a szülők az író és Csipike alakja mellé. „Ferenczes István már korábban megkereste a Segítő Mária Gimnázium és a Márton Áron Főgimnázium igazgatóit, hogy az iskolaépület dísztermében helyezzenek el egy márványtáblát Fodor Sándor emlékére. Bele is egyeztek, és decemberben, az író születésnapján ünnepélyes keretek között leleplezzük. A diákok pedig részleteket olvasnának fel a Mária lábától a sündisznóállásig című Fodor Sándor-önéletrajzból” – tette hozzá Lövétei.
Fodor Sándor 1927. december 7-én született Csíksomlyón. 1951 és 1956 között a kolozsvári Irodalmi Könyvkiadó, majd 1988-ig a Napsugár erdélyi gyermeklap szerkesztője volt, 1990-91 között a Keresztény Szónál volt szerkesztő. Irodalmi pályafutását novellistaként kezdte, 1954-ben jelent meg első kötete, a Fehérfenyő. Csipikéről, a törpéről szóló meseregény-sorozatát – amelynek első része 1966-ban jelent meg – több nyelvre is lefordították, de ugyanígy emlékezetes Fülöpke beszámolói című gyerekkönyve is. 1982-ben megkapta a Román Írószövetség nagydíját. Magyarországon 1998-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével, 2001-ben József Attila-díjjal tüntették ki. Fodor Sándor volt az Erdélyi Magyar Írók Ligájának (E-MIL) első elnöke. 2012. március 28-án hunyt el Kolozsváron.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.