Szobrot állítanának szülővárosában, Csíkszeredában az öt éve elhunyt Fodor Sándor József Attila-díjas írónak, szerkesztőnek.
2017. április 02., 14:382017. április 02., 14:38
2017. április 02., 19:032017. április 02., 19:03
Emléktáblával és szoborállítással adóznának az öt éve elhunyt Fodor Sándor József Attila-díjas író, szerkesztő emlékének Csíkszeredában. A kezdeményezők, Ferenczes István író, költő, Lövétei Lázár László költő, Molnár Vilmos író és Szekeres Adorján szociológus javaslatot nyújtott be ez ügyben a csíkszeredai önkormányzathoz március 28-án – a város díszpolgára, Fodor Sándor író, költő halálának ötéves évfordulóján. A javaslatban az szerepel, hogy helyezzenek el réztáblát Fodor Sándor egykori lakóházánál, valamint állítsanak szobrot vagy szoborcsoportot, amint a padon ülő író átöleli halhatatlan mesehősét, Csipikét.
„Március közepén az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) egész napos konferencia keretében próbálta (újra)értékelni Fodor Sándor életművét Kolozsváron, de alulírottak úgy gondoljuk, hogy nem ártana, ha Csíkszereda is emléket állítana neves fiának – például folyó év decemberében, Fodor Sándor 90. születésnapján” – olvasható a javaslatban. A réztáblát a Szék út 24. számú ingatlan előtt állítanák fel, ebben a házban töltötte Fodor Sándor az ifjúkorát. „A Székely Könyvtár sorozatban kiadtuk az író novelláit Molnár Vilmos szerkesztésében, de jó lenne, ha a város is megmozdulna kicsit Fodor Sándor-ügyben. Már korábban ki szerettünk volna tenni egy márványtáblát a Szék úti ingatlanra, akkor a tulajdonos nem egyezett bele, ezért arra gondoltunk, hogy önkormányzati területre, a ház elé ki lehetne tenni egy táblát, amelyen feltüntetjük, hogy itt töltötte az ifjúkorát Fodor Sándor” – mondta el munkatársunknak Lövétei Lázár László.
A javaslat benyújtói a szobor vagy szobrok helyéül a központi parkot javasolták, hogy ott tudjanak leülni a gyerekek és a szülők az író és Csipike alakja mellé. „Ferenczes István már korábban megkereste a Segítő Mária Gimnázium és a Márton Áron Főgimnázium igazgatóit, hogy az iskolaépület dísztermében helyezzenek el egy márványtáblát Fodor Sándor emlékére. Bele is egyeztek, és decemberben, az író születésnapján ünnepélyes keretek között leleplezzük. A diákok pedig részleteket olvasnának fel a Mária lábától a sündisznóállásig című Fodor Sándor-önéletrajzból” – tette hozzá Lövétei.
Fodor Sándor 1927. december 7-én született Csíksomlyón. 1951 és 1956 között a kolozsvári Irodalmi Könyvkiadó, majd 1988-ig a Napsugár erdélyi gyermeklap szerkesztője volt, 1990-91 között a Keresztény Szónál volt szerkesztő. Irodalmi pályafutását novellistaként kezdte, 1954-ben jelent meg első kötete, a Fehérfenyő. Csipikéről, a törpéről szóló meseregény-sorozatát – amelynek első része 1966-ban jelent meg – több nyelvre is lefordították, de ugyanígy emlékezetes Fülöpke beszámolói című gyerekkönyve is. 1982-ben megkapta a Román Írószövetség nagydíját. Magyarországon 1998-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével, 2001-ben József Attila-díjjal tüntették ki. Fodor Sándor volt az Erdélyi Magyar Írók Ligájának (E-MIL) első elnöke. 2012. március 28-án hunyt el Kolozsváron.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.