Fotó: Facebook/Tasnádi-Sáhy Péter
Az egészséges életmód témakörét és az életmódváltás kapcsán felmerülő akadályokat járta körül a Mozdulnék, de nem megy című fórumszínházi workshop Nagyváradon a hét végén. A résztvevők játékos módon, színházi eszközök segítségével kereshettek megoldást a sokakat érintő problémára. A műhelyről – amelynek tervezik a folytatását – Tasnádi-Sáhy Péter rendező beszélt a Krónikának.
2022. október 05., 22:242022. október 05., 22:24
Újszerű színházi módszer segítségével igyekszik az egészséges életmód témakörét feldolgozni a Mozdulnék, de nem megy című hétvégi, ingyenes színházi workshop Nagyváradon, amelyre a szervezők bárki jelentkezését szívesen fogadták, korosztálytól és színházi tapasztalattól függetlenül. A cél a közösségépítés, valamint hogy közvetlenebb, gyakorlatibb módon vegyék fel a kapcsolatot a színháziak a közönséggel. Tasnádi-Sáhy Péter rendező a Krónika megkeresésére elmondta, a fórumszínház lényege abban áll, hogy a néző is játszóvá váljon, és úgy szóljon hozzá az adott kérdéshez, hogy valamelyik szereplő helyére lépve próbálja megoldani a helyzetet.
Tasnádi-Sáhy Péter rendező
Fotó: Facebook/Tasnádi-Sáhy Péter
„A workshop arról szól, hogy megtaláljuk a lehetőséget arra, hogy játsszunk: felnőttként nagyon elszoktunk tőle, komolytalan dolognak tartjuk. A játék azonban rávezet arra, hogy színházi eszközökkel felépítsük az adott konfliktusrendszert, ami meggátol minket az egészséges életmódban, majd segít játékos módon, közösen megoldást találni” – fejtette ki a rendező, akit hosszú ideje foglalkoztatnak az új formák, illetve hogy miként lehet a néző érdeklődését ezek által megragadni. A fórumszínházi irányzat Augusto Boal brazil rendező nevéhez kötődik, aki az 1970-es években fejlesztette ki az úgynevezett „elnyomottak színházát”, hogy lehetőséget biztosítson az elnyomási helyzetben levők számára a konfliktusok feldolgozására.
– világított rá a rendező. Mint mondta, a fórum a társadalmi párbeszéd eszköze, amely abban különbözik a hagyományos színházi formáktól, hogy az emberek kommunikálhatnak egymással. Emellett arra is lehetőséget nyújt, hogy bizonyos helyzeteket a résztvevők ne csak szóban, hanem cselekvés közben vitassanak meg egymással. Véleménye szerint amikor egy témáról beszélünk, az sokszor csak a szavak szintjén marad, ezért sokkal hatékonyabb, ha megmozdulunk és fizikai, testi tapasztalattá tesszük azt.
Fotó: Vári Nagy Mónika/ Facebook
Augusto Boal meglévő, eredetileg színészek számára kigondolt gyakorlatokat tematizált arra, hogy civil embereket segítsen megmozdítani és játékba hozni.
Bárki bekapcsolódhatott a Mozdulnék, de egyedül nem megy című fórumszínházi műhelymunkába Nagyváradon
Fotó: Vári Nagy Mónika/ Facebook
Tasnádi-Sáhy Péter rendező és Vári Nagy Mónika terapeuta, a Balance és bodyArt elnevezésű mozgásforma oktatója az első alkalomra olyan témát keresett, ami sokakat foglalkoztat, ugyanakkor alkalmas arra, hogy a fórum színházi rendszerével kerüljön feldolgozásra. Beszélgetéseik során arra jutottak, hogy az egészséges életmód sokak számára aktuális, ám megvalósíthatatlannak tűnő cél lehet.
A szervezők szerint ugyanis az egészséges életmód és a testmozgás mind a 14, mind pedig a 70 évesnek egyaránt aktuális problémája lehet, a probléma közös megvitatása pedig új perspektívákat világíthat meg, amelyek mindenki számára hasznosak lehetnek. „Azt hiszem, jó, ha minél több ember döbben rá, hogy egyénként is cselekedhet és spontán szerveződhet más emberekkel, illetve, hogy bármilyen életkorban lehetünk szolidárisak, segíthetjük egymást küzdeni” – fejtette ki Tasnádi-Sáhy Péter.
Fotó: Vári Nagy Mónika/ Facebook
A rendező meglátása szerint a fórumszínházi forma nagyon sok lehetőséget teremthet különböző témák feldolgozására, így szeretné, ha a workshopnak lenne folytatása.
– valamennyi téma aktuális, és feldolgozásra szorul.
Fotó: Vári Nagy Mónika/ Facebook
„A fórumszínház a 70-es évek óta létezik, vannak országok – mint például India –, ahol nagyon népszerű, és persze vannak helyek, ahol egyáltalán nem működik. Engem nagyon érdekel, hogy az erdélyi magyar közösségben ez a forma hogyan működik. Tervezném, hogy legyen folytatása, akár ebben a témában is, hiszen úgy tűnik, valamit nagyon eltaláltunk, mert az eseményre, amit meghirdettünk, 36 óra alatt teltek be a helyek” – tette hozzá a rendező.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!