Fotó: Teatrul Basca / facebook
Szavak nélkül, színekkel, hangokkal hív világ körüli utazásra gyerekeket és felnőtteket egyaránt csütörtök Kolozsváron a temesvári Basca független színházi társulat siketnéma gyerekekkel színpadra állított előadása.
2022. március 23., 18:232022. március 23., 18:23
2022. március 23., 23:062022. március 23., 23:06
A Puf buf című produkcióban, melyet korábban már Temesváron, Aradon és Nagyváradon is láthatott a közönség, tizenkét, színpompás jelmezekbe öltözött gyerek indul el megkeresni a boldogságot jelentő belső hangot, lelki állapotot. Az előadás a mozgásszínházi elemeket felhasználva valós történeteket jelenít meg egy közösség életéből, amelynek tagjai gyakran mozgássérültek vagy látás- és halláskárosultak. A cél felhívni a társadalom figyelmét ezekre az emberekre, erősíteni a szolidaritást, együttérzést, megértést és elfogadást velük szemben – mondta el a Krónikának Ana-Maria Ursu, a Solidart Egyesület elnöke, a projekt koordinátora.
például arra, hogyan érthetünk szót hallássérült társunkkal, vagy miként közlekednek az utcán a nem látó emberek. A kezdeményezés művészi, jelen esetben színházi eszközökkel kívánja megmutatni a hasonlóságokat és különbségeket a fogyatékkal élők és a társadalom többi tagjának életmódja között.
A Puf buf című produkció folytatása a tavaly útjára indított, Mindenki számára elérhető színház (Teatru accesibil tuturor) elnevezésű kezdeményezésnek, mely keretében A pillangók szabadok (Flururii sunt liberi) címmel látás- és hallássérültek számára szerveztek mimikán és testbeszéden alapuló színházi előadást – mondta a projekt koordinátora. A temesvári Constantin Pufan sajátos nevelési igényű gyerekek iskolaközpontja 12 diákjának közreműködésével létrehozott előadásban fontos szerepe van a látványelemeknek, ugyanakkor zenés részeket is hallhat a közönség.
„A hangok és a zenei elemek mérföldkőnek számítanak ebben a darabban. Nemcsak hangulatot teremtenek, hanem sok esetben a hanghatások és a zene adja meg a be- és kilépést egy-egy jelenetbe nemcsak a nézők, hanem a szereplők számára is, ugyanis vannak olyan gyerekek, akiknek csak kis mértékben károsult a hallása” – fogalmazott Ana-Maria Ursu.
„Tartottam attól, hogy, hogy kihívás lesz hallássérült gyerekekkel kommunikálni, azonban ez egyáltalán nem így volt. A testbeszéd bármikor, bármilyen helyzetben tette a dolgát. Már az első találkozásunktól megértettük egymást, a bonyolultabb rendezői utasításoknál pedig mindig segítségünkre volt Angela Mate kolléganőnk, aki jelnyelven tolmácsolt” – mondta a projektkoordinátor.
ami teljesen természetes, ez néha még a tapasztalt színészek számára is erőfeszítést jelent. Az előadás minden korosztály számára hordoz üzenetet, ugyanis a produkció látványelemei, a jelmezek, a zene mind azt szolgálják, hogy előcsalogassák a felnőttekből a homo ludenst, vagyis a játszó embert.
Szabadjára engedhetik fantáziájukat, miközben a világűrben vagy a tenger mélyén játszódó jeleneteket látnak, a végén pedig értékelni tudják, hogy ezeket az élményeket egy olyan kis színészcsapat szerezte, amelynek tagjai nem hallanak” – tette hozzá.
A produkciót csütörtökön16 órától láthatják az érdeklődők a kolozsvári ZIZ - Art and Social Area művészeti központ Párizs utcai székhelyén. További részletek az esemény Facebook-oldalán olvashatóak.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!