Nemes Levente színművész (jobbra) is A műsor című beszélgetéssorozat vendége lesz
Fotó: Facebook/Tamási Áron Színház
Beszélgetéssorozatot indított a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, A műsor elnevezésű produkció révén a közönség jobban megismerheti a társulat színészeit. Az első részt a tervek szerint hétfőn vetítették a színház nagytermében színészek jelenlétében. A beszélgetések online is megtekinthetőek lesznek az eventim.ro honlapon.
2021. január 19., 10:292021. január 19., 10:29
Új kezdeményezéssel rukkolt elő a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház: A műsor című beszélgetéssorozat mintegy válaszként született az elmúlt hónapok vírushelyzetére, mely a színházak működését és a kultúrafogyasztást is nagymértékben átszabta. A beszélgetéseket kétheti rendszerességgel tervezik vetíteni. Miután a kulturális intézmények országszerte virtuális térbe szorultak, a sepsiszentgyörgyi társulatnak is érvényes megoldásokat kellett találnia arra, hogyan tartsa a kapcsolatot a közönséggel.
Minden beszélgetésre három színészvendéget hívnak, ugyanakkor a műsorvezető is színész, aki az interjúalanyokat olyan témákról kérdezi, amelyekről eddig még nem nyilatkoztak a nagyérdemű előtt.
A beszélgetések talkshow jellegét a rögtönzés adja, az alkotók azonban igyekeznek színházi tartalommal megtölteni a formát. Az első beszélgetés műsorvezetője Korodi Janka, meghívottak: Kónya-Ütő Bence, Mátray László és Gajzágó Zsuzsa. Kónya-Ütő Bence, a társulat színésze a projekt művészeti vezetőjeként megosztotta, hogy az ötlet a szilveszteri előadás kapcsán összehívott társulati gyűlésen született.
Az elmúlt időszak tapasztalatából ugyanis kitűnik, hogy az előre rögzített színházi előadások online közvetítése minden igyekezet ellenére nehézkesen működik. Még a több kamerával rögzített színházi előadás sem tudja visszaadni azt az élményt, amit a közönség élőben tapasztal meg a színházban. Így ugyanis éppen a színház esszenciája, a személyes jelenlét veszik el. Ezt szeretnék A műsorral pótolni, így jutottak el a talkshow ötletéig.
– mondta Kónya-Ütő Bence. Elmondása szerint a társulat kíváncsian és pozitívan állt a kezdeményezéshez, kezdettől fogva támogatta a projektet.
A műsorvezetői feladat külön kihívást jelentett a színészek számára. Kónya-Ütő Bence szerint ez tűnt a legnehezebbnek, ugyanis a műsorvezetőnek nagyon fel kellett készülnie az egyes alanyokból, és úgy kellett rákérdeznie a már ismert történetekre is, mintha először hallaná őket. A beszélgetések forgatókönyvét nem lehetett egységesíteni, ezek ugyanis a színészektől függtek. Volt, aki előre kitalálta, mit szeretne láttatni magáról, és volt, aki felvétel előtt még a kérdéseket sem szerette volna hallani.
A hagyományos színházi előadás próbafolyamatát ez esetben a forgatás és a színészekről készült rövid, improvizált portréfilmek váltották fel. A háromnapos forgatási idő erős koncentrációt és türelmet igényelt a színészek részéről. „Rájöttem, nehéz feladat, hogy a kérdezett személy jól érezze magát, tudjon megnyílni. De úgy tűnik, hogy nagyjából ez sikerült. Közben meg rájöttünk, hogy az anyag bármilyen is lesz, a társulatnak nagyon jót tett ez az egész” – egészítette ki Kónya-Ütő Bence. Az első beszélgetés január 21-én és 28-án este 7 órától az Eventim.ro honlapon is megtekinthető lesz 24 órán keresztül.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!