Nemes Levente színművész (jobbra) is A műsor című beszélgetéssorozat vendége lesz
Fotó: Facebook/Tamási Áron Színház
Beszélgetéssorozatot indított a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, A műsor elnevezésű produkció révén a közönség jobban megismerheti a társulat színészeit. Az első részt a tervek szerint hétfőn vetítették a színház nagytermében színészek jelenlétében. A beszélgetések online is megtekinthetőek lesznek az eventim.ro honlapon.
2021. január 19., 10:292021. január 19., 10:29
Új kezdeményezéssel rukkolt elő a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház: A műsor című beszélgetéssorozat mintegy válaszként született az elmúlt hónapok vírushelyzetére, mely a színházak működését és a kultúrafogyasztást is nagymértékben átszabta. A beszélgetéseket kétheti rendszerességgel tervezik vetíteni. Miután a kulturális intézmények országszerte virtuális térbe szorultak, a sepsiszentgyörgyi társulatnak is érvényes megoldásokat kellett találnia arra, hogyan tartsa a kapcsolatot a közönséggel.
Minden beszélgetésre három színészvendéget hívnak, ugyanakkor a műsorvezető is színész, aki az interjúalanyokat olyan témákról kérdezi, amelyekről eddig még nem nyilatkoztak a nagyérdemű előtt.
A beszélgetések talkshow jellegét a rögtönzés adja, az alkotók azonban igyekeznek színházi tartalommal megtölteni a formát. Az első beszélgetés műsorvezetője Korodi Janka, meghívottak: Kónya-Ütő Bence, Mátray László és Gajzágó Zsuzsa. Kónya-Ütő Bence, a társulat színésze a projekt művészeti vezetőjeként megosztotta, hogy az ötlet a szilveszteri előadás kapcsán összehívott társulati gyűlésen született.
Az elmúlt időszak tapasztalatából ugyanis kitűnik, hogy az előre rögzített színházi előadások online közvetítése minden igyekezet ellenére nehézkesen működik. Még a több kamerával rögzített színházi előadás sem tudja visszaadni azt az élményt, amit a közönség élőben tapasztal meg a színházban. Így ugyanis éppen a színház esszenciája, a személyes jelenlét veszik el. Ezt szeretnék A műsorral pótolni, így jutottak el a talkshow ötletéig.
– mondta Kónya-Ütő Bence. Elmondása szerint a társulat kíváncsian és pozitívan állt a kezdeményezéshez, kezdettől fogva támogatta a projektet.
A műsorvezetői feladat külön kihívást jelentett a színészek számára. Kónya-Ütő Bence szerint ez tűnt a legnehezebbnek, ugyanis a műsorvezetőnek nagyon fel kellett készülnie az egyes alanyokból, és úgy kellett rákérdeznie a már ismert történetekre is, mintha először hallaná őket. A beszélgetések forgatókönyvét nem lehetett egységesíteni, ezek ugyanis a színészektől függtek. Volt, aki előre kitalálta, mit szeretne láttatni magáról, és volt, aki felvétel előtt még a kérdéseket sem szerette volna hallani.
A hagyományos színházi előadás próbafolyamatát ez esetben a forgatás és a színészekről készült rövid, improvizált portréfilmek váltották fel. A háromnapos forgatási idő erős koncentrációt és türelmet igényelt a színészek részéről. „Rájöttem, nehéz feladat, hogy a kérdezett személy jól érezze magát, tudjon megnyílni. De úgy tűnik, hogy nagyjából ez sikerült. Közben meg rájöttünk, hogy az anyag bármilyen is lesz, a társulatnak nagyon jót tett ez az egész” – egészítette ki Kónya-Ütő Bence. Az első beszélgetés január 21-én és 28-án este 7 órától az Eventim.ro honlapon is megtekinthető lesz 24 órán keresztül.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!