Fotó: Aradi hírek
Dante Alighieri Isteni színjátéka ihlette meg Simó Margit aradi grafikust, aki száz illusztrációt készített a 14. században született műről, amelyet Babits Mihály a világirodalom legnagyobb költeményének nevezett.
2017. május 14., 11:052017. május 14., 11:05
Több mint hat év alatt született meg a sorozat, de a legtöbb időt nem a rajzolás, hanem az itáliai szerző művének olvasása, újraolvasása és értelmezése vette igénybe – árulta el a művész a szerda esti megnyitón, amelyet az Arad Megyei Múzeum szépművészeti osztályának kiállítótermében tartottak – írta a Aradihírek.ro.
A tárlat a Kölcsey Egyesület Kölcsey Képtár sorozatának 9. kiállítása, a múzeum partnerséget vállalt a szervezésben. A megnyitón Adriana Pantazi muzeográfus és Fekete Károly, az egyesület alelnöke méltatta a művészt és az alkotásokat, köszöntőt mondott Bognár Levente aradi alpolgármester. A grafikus a Temesvári Rádió magyar adásának elmondta, hosszú
időbe telt feldolgozni és értelmezni az olvasmányélményt, könytárban is keresgélte, olvasta az Isteni színjátékról szóló munkákat.
„Miután ezeket összeszedtem és megértettem, összeállt egy kép a mű egy-egy énekéről. A grafikák mellett egy-egy idézet is olvasható, ami az illusztrációt ihlette, többnyire drámai jelenetek és történések. Ezekből oly sok van a műben, hogy már az is művészet, ha az ember megtalálja azt, amelyik a szerző üzenetét hordozza” – fejtette ki Simó Margit. Úgy fogalmazott, Dante az Isteni színjátékban kezdettől arra figyelmeztet: ember, nemcsak anyagból vagy, vigyáznod kell arra, hogy milyen értékek szerint élsz, mert életednek célja és értelme kell hogy legyen.
Az Isteni színjáték olyan élmény, ahonnan tulajdonképpen nem lehet visszafordulni és nem lehet kijönni, csak elmélyedni lehet benne. Mindenkinek azt ajánlom, hogy olvassa a dantei művet, hiszen őrületes tudás van benne, elképesztően gazdag világ, ahová csak belépni lehet, innen kilépni nem érdemes” – fogalmazott Simó Margit, a képzőművész.
A Dante művéről készített száz illusztrációt felvonultató kiállítás június 18-áig tekinthető meg az aradi szépművészeti részleg Ovidiu Maitec termében.
Életének 88. évében elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű, évtizedekig Németországban élő, majd Szentendrén megtelepedett festő- és grafikusművész, díszlettervező – közölte pénteken Szatmárnémeti polgármesteri hivatala.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.
Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
szóljon hozzá!