Fotó: Aradi hírek
Dante Alighieri Isteni színjátéka ihlette meg Simó Margit aradi grafikust, aki száz illusztrációt készített a 14. században született műről, amelyet Babits Mihály a világirodalom legnagyobb költeményének nevezett.
2017. május 14., 11:052017. május 14., 11:05
Több mint hat év alatt született meg a sorozat, de a legtöbb időt nem a rajzolás, hanem az itáliai szerző művének olvasása, újraolvasása és értelmezése vette igénybe – árulta el a művész a szerda esti megnyitón, amelyet az Arad Megyei Múzeum szépművészeti osztályának kiállítótermében tartottak – írta a Aradihírek.ro.
A tárlat a Kölcsey Egyesület Kölcsey Képtár sorozatának 9. kiállítása, a múzeum partnerséget vállalt a szervezésben. A megnyitón Adriana Pantazi muzeográfus és Fekete Károly, az egyesület alelnöke méltatta a művészt és az alkotásokat, köszöntőt mondott Bognár Levente aradi alpolgármester. A grafikus a Temesvári Rádió magyar adásának elmondta, hosszú
időbe telt feldolgozni és értelmezni az olvasmányélményt, könytárban is keresgélte, olvasta az Isteni színjátékról szóló munkákat.
„Miután ezeket összeszedtem és megértettem, összeállt egy kép a mű egy-egy énekéről. A grafikák mellett egy-egy idézet is olvasható, ami az illusztrációt ihlette, többnyire drámai jelenetek és történések. Ezekből oly sok van a műben, hogy már az is művészet, ha az ember megtalálja azt, amelyik a szerző üzenetét hordozza” – fejtette ki Simó Margit. Úgy fogalmazott, Dante az Isteni színjátékban kezdettől arra figyelmeztet: ember, nemcsak anyagból vagy, vigyáznod kell arra, hogy milyen értékek szerint élsz, mert életednek célja és értelme kell hogy legyen.
Az Isteni színjáték olyan élmény, ahonnan tulajdonképpen nem lehet visszafordulni és nem lehet kijönni, csak elmélyedni lehet benne. Mindenkinek azt ajánlom, hogy olvassa a dantei művet, hiszen őrületes tudás van benne, elképesztően gazdag világ, ahová csak belépni lehet, innen kilépni nem érdemes” – fogalmazott Simó Margit, a képzőművész.
A Dante művéről készített száz illusztrációt felvonultató kiállítás június 18-áig tekinthető meg az aradi szépművészeti részleg Ovidiu Maitec termében.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!