Frumen Gergő és Székely Alpár
Fotó: Harag György Társulat
A Vasvonó – Monodráma két szereplőre és egy hegedűre című előadást mutatja be szerdán Szatmárnémetiben Frumen Gergő, a Harag György Társulat színművésze és Székely Alpár, a filharmónia szimfonikus zenekarának tagja. Az előadás Dragomán György novellái alapján készült.
2018. április 24., 15:102018. április 24., 15:10
Két ember a színpadon és egy történet: színész és zenész, szöveg és zene váltják, kísérik, befejezik egymás elkezdett mondatát a szatmárnémeti Harag György Társaulat legújabb, szerdán 20 órakor bemutatandó előadásában, amely Dragomán György írásai alapján készült.
A Vasvonó című produkció premierjét különleges helyszínen, a Dinu Lipatti Filharmónia előadótermében tartják, alkotói és főszereplői Frumen Gergő színművész és Székely Alpár, a filharmónia szimfonikus zenekarának tagja.
Az előadás alapjául a marosvásárhelyi származású, Magyarországon élő író novellapárja (Vasvonó, Menedék) szolgál. Mint az alkotók közleményében olvasható, a novelláknak már önmagában is olyan lüktetése van, mintha hangszerre írta volna a szerző. A színművész és a hegedűművész arra tesznek kísérletet, hogy a szöveg és a zene fúzióján át meséljék el a hegedűművésznek szánt fiú történetét.
„Dragomán György méltán az egyik legolvasottabb erdélyi származású kortárs író és drámaíró. Nem véletlen, hogy darabjainak bemutatását nemzetközi színpadokon is mindig nagy siker övezte. Vasvonó című novellája drámaiságával, humorával, és zeneiségével különleges erővel hatott rám.
– közölte az előadás szerkesztő-rendezője, Frumen Gergő, a Harag György Társulat színésze.
Fotó: Harag György Társulat
Mint rámutatott, azt már az elején tudta, hogy ezt a történetet színpadon nem lehet csak szavakkal elmondani: a zenének ugyanolyan súllyal kell jelen lennie, mint a kimondott szónak, hiszen a szöveg lüketésében és a zenészcsaládból származó főszereplő fiú minden örömében és fájdalmában ott izzik valahol a muzsika.
„Székely Alpárral – aki a Dinu Lipatti Filharmónia tagja – izgalmas keresésen vagyunk túl:
Ezért is lett az előadás alcíme: Monodráma két szereplőre és egy hegedűre. Elmesélünk egy történetet. A közönségnek és egymásnak. A bemutató helyszínének kiválasztása is ennek az utazásnak egy mérföldköve, szimbolikus jelentőségű a főszereplő történetének szempontjából, és egy lehetséges találkozópont a színház és a komolyzene szerelmesei számára” – írta az alkotó.
A közlemény a novella egy részletét is idézi: „Hajnalban, amikor kiráz az ágyból, Apám azt mondja, hogy tudja, hogy fáradt vagyok, tudja, hogy alig állok már a lábamon, de nincs mit csinálni, muszáj gyakorolni, minden percet, minden pillanatot ki kell használni, mert nincsen már sok időm: egy hónap nem sok, és itt lesz a tizenharmadik születésnapom, és akkor el fog jönni a Fekete Hegedűs, hogy levizsgáztasson, úgyhogy addig egyfolytában gyakorolni kell, addig, amikor nem alszunk, akkor gyakorlunk, muszáj, mert nem akarja, hogy én is úgy járjak, ahogy ő járt".
Jegyek kaphatók a szatmári Északi Színház Horea utcai jegyirodájában, további információkért a 0261 712 106 telefonszámon vagy a szervezes@harag.eu e-mail-címen lehet érdeklődni.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!