A híres kézdivásárhelyi céheket, régi mesterségeket is bemutatják a kézdivásárhelyi múzeum tárlatai
Fotó: Incze László céhtörténeti múzeum
A korlátozások feloldása után ismét sokan érdeklődnek a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum gyűjteményei, tárlatai iránt. Dimény Attila muzeológus, az intézmény vezetője elmondta, sok román látogató is érkezik a céhes város történetét bemutató múzeumba.
2021. július 24., 19:312021. július 24., 19:31
A járványügyi korlátozások éreztették hatásukat, így az elmúlt időszakban kevesebben látogatták a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeumot, azonban nyárra újra megélénkült a forgalom, sokan látogatják a közgyűjteményt. Dimény Attila muzeológus, az intézmény igazgatója megkeresésünkre kifejtette, két hónapja újították fel a népviseleti gyűjteménynek és a helytörténeti tárlatnak helyet adó tereket, így a céhes város híres állandó kiállításai „felfrissülve” várják a látogatókat, ismét teljessé vált a múzeum teljes palettája.
„A vírushelyzet miatt megcsappant a külföldi, magyarországi látogatók száma, de amióta szabad az átjárás a határon, azóta ismét kezdtek érkezni hozzánk turisták.
Elmondható, hogy a vírushelyzethez képest a kézdivásárhelyi múzeumnak jól alakult a látogatottsága” – mondta az intézmény vezetője. Kitért arra, a tárlatok megújulását Kovászna Megye Tanácsa, valamint a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum segítette.
A lószimbólumokat közelíti meg az Incitato képzőművészeti kiállítás, amely augusztus 22-ig látogatható a kézdi múzeumban
Fotó: Horváth László/Facebook
Az anyag származási helyét tekintve Románia 40 megyéjéből azt a 15-öt foglalja magába, amely nagyrészt a történelmi Erdélyt és a Partiumot jelenti. Erdély néprajzi tájegységei, etnográfiai csoportjai, szigetei, amelyeket a fent említett 15 megye lefed, a következők: Érmellék, Fekete-Körös völgye, Kalotaszeg, Szilágyság, Mezőség, Torockó, Székelyföld, Csángóföld.
A gyűjtemény törzsanyaga 1970–71-ben jött létre a Jóbarát című magyar nyelvű gyermeklap pályázatára.
A múzeumban augusztus 22-ig látható az Incitato képzőművészeti kiállítás. Hagyományosan a lószimbólumokat közelíti meg képzőművészeti munkákon keresztül nyaranta az Incitato elnevezésű tábor, amelynek zárókiállítása Kézdivásárhelyen, az Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítástermében tekinthető meg.
Fotó: Horváth László/Facebook
A céhes városhoz közeli Katrosa településen zajlott két héten keresztül július első felében a tábor 29. kiadása. Ábrahám Imola, Ábrahám Jakab, Bodó Dávid, Csutak Levente, Dimény András és Vetró-Bodoni Sebestyén András Brassóból, Simó Enikő Sepsiszentgyörgyről, Deák Barna és Deák M. Ria Kovásznáról, Orth István Nagyszebenből, Bajkó Attila Temesvárról, Miholcsa Dávid és Miholcsa József Marossárpatakról, Szilágyi Imola Marosvásárhelyről, Horváth Gyöngyvér és Horváth László Kolozsvárról, Vincze László a magyarországi Sárándról, Németh Orsolya Zaboláról, Vetró András, Sárosi Csaba, Nagy Lajos és Gábor Balázs Kézdivásárhelyről, Xantus Géza és Nagy Hunor Csíkszeredából, valamint Pál Dániel Székelyudvarhelyről vett részt a táborban, az ő alkotásaik tekinthetőek meg Kézdivásárhelyen.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum részlegeként működik az Incze László Céhtörténeti Múzeum, amelynek célja a helyi kézművesség emlékanyagának bemutatása, az ebben gyökerező polgári kultúra és épített örökség ápolása, kutatása.
Fotó: Horváth László/Facebook
A kézdivásárhelyi múzeum – amely az 1930-as évekre visszatekintő előzmények után 1972-ben nyílt meg – fontosnak tarja az 1848–49-es szabadságharc szellemiségének és emlékhelyeinek megőrzését, babaméretű népviseleti gyűjteményük gondozása és bemutatása viselettörténeti szempontból lényeges, ugyanakkor folyamatosan otthont adnak képzőművészeti tárlatoknak. 2012-ben vették fel az intézmény szervezője, első vezetője, Incze László nevét, attól kezdődően sikerült a megyei és a helyi önkormányzat összefogásával a múzeumot szebbé tenni.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!