Fotó: Szabadi Péter
Újra színpadon a Kolozsvári Magyar Opera nagy sikerű előadása: kedden este fél héttől tekintheti meg a nagyérdemű Richard Wagner vígoperáját, a Szerelmi tilalom című művet, amely még sosem járt magyar operaszínpadon.
2017. január 09., 13:352017. január 09., 13:35
„Ha az egészet tekintve nem is tudatos dramaturgiával van dolgunk, a kotta minden egyes hangja társítható egy szereplő valamely mozzanatával. Az a célom, hogy az énekesek éljenek a zenekari árokból kapott lehetőségekkel, képesek legyenek különválasztani, mely szólamok világítják meg éppen az ő karakterüket\" – nyilatkozta Szabó Máté, az előadás rendezője.
Hozzátette, a mű cselekményét az 1920-as évek Amerikájába, pontosabban New Palermóba, az alkoholtilalom idejére tette át, ahol a filmekből jól ismert zsánerfigurák is megjelennek. Richard Wagner darabjának librettója Shakespeare Szeget szeggel című színműve alapján készült, amelyben egy erkölcscsősz zsarnok ütközik össze Palermo népével. A középpontban az álszent német kormányzó áll, akinek eltökélt célja megzabolázni a szicíliai erkölcsöket. Egy apácanövendék veszi fel a harcot a helytartóval, az általános felfordulásnak pedig egy fékevesztett karnevál után a király visszatérése vet véget.
Az előadás dirigense Selmeczi György, díszlettervezője Cziegler Balázs, jelmeztervezője Tihanyi Ildikó, koreográfusa pedig Jakab Melinda. A librettót Csákovics Lajos fordította. Az előadás szerepeiben Egyed Apollónia, Balla Sándor, Szabó Levente, Pataki Adorján, Barabás Zsuzsa, Szilágyi János, Sándor Árpád, Hary Judit, Rétyi Zsombor, Plesa Róbert, Mányoki László látható. Az előadásra jegyek vásárolhatók az opera jegypénztárában (hétköznapokon 13-19 óra között, és előadások előtt két órával, tel.: 0754-050150, 0371-395790).
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!