Az AUR szerint az alkotmánybíróság jogtalanul érvénytelenítette a választási folyamatot, és utcai tüntetéseket szervezett a döntés ellen, követelve a második forduló megtartását. A párt most a parlamentben szeretné elérni a változást
Fotó: Cristian Nistor/Agerpres
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
2025. április 27., 16:552025. április 27., 16:55
A párt vasárnapi közleménye szerint a jogszabályjavaslat a Velencei Bizottság márciusi jelentésébe foglalt ajánlásokat ültetné át a román jogrendbe. A tervezet egyik előírása megtiltaná az alkotmánybíróságnak, hogy „megalapozott indok nélkül, hivatalból” érvénytelenítse egy választás eredményét.
A döntést részletes indoklásnak kell kísérnie, illetve azt is ismertetnie kellene a testületnek, hogy az észlelt rendellenességek milyen módon befolyásolták az eredményt – írja elő a tervezet.
„A románoknak joguk van a tisztességes választásokhoz és a bizonyossághoz, hogy szavazatukat tiszteletben tartják. Nem engedhetjük, hogy átláthatatlan és megalapozatlan döntések miatt sérüljön a választási folyamat” – érveltek a közleményben, amelyet az Agerpres hírügynökség idézett.
Mint arról beszámoltunk, a taláros testület azután érvénytelenítette a tavalyi választást, hogy a legfelsőbb védelmi tanács nyilvánosságra hozta azokat a titkosszolgálati jelentéseket, melyek szerint Călin Georgescu független jelölt illegális kampányfinanszírozás és külső állami beavatkozás segítségével nyerte el a voksok többségét az első fordulóban.
A magukat szuverenistának valló, de gyakorlatilag szélsőjobboldali, nacionalista és olykor xenofób eszméket hangoztató pártok (mint az AUR, a Diana Șoșoacă botránypolitikus nevével fémjelzett SOS Románia vagy a Fiatal Emberek Pártja – POT) azóta is azt hangoztatják, hogy az alkotmánybíróság „a rendszerpártok nyomására” érvénytelenítette az eredményt, és tüntetések sorozatát szervezték meg országszerte, követelve a második elnökválasztási forduló megtartását.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!