Fotó: MTI
A nagyváradi várban is kiállíttatná Magyarország „családi ezüstjét”, a nemrég teljessé vált Seuso-kincset az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP). Már meg is keresték ez ügyben az illetékes kormányintézményeket.
2017. július 15., 19:032017. július 15., 19:03
2017. július 15., 19:272017. július 15., 19:27
A nagyváradi várban is kiállítaná a Seuso-kincs néven ismert, késő római ezüstkészletet az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Bihar megyei szervezete. Csomortányi István, a politikai alakulat Bihar megyei elnöke pénteki sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy ez ügyben már meg is kereste a magyar kormány illetékes intézményeit.
Az Ebihoreanul beszámolója szerint az EMNP Bihar megyei elnöke a Zatykó Gyula országos alelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón elmondta:
Kötelességünket teljesítettük és visszaszereztük a Seuso-kincsek páratlan fontosságú, felbecsülhetetlen leletegyüttesének második hét darabját – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Budapesten, a kormányülés szünetében.
A díszes ezüst étkezési tárgyegyüttes (kancsók, tálak, kézmosó készlet, illatszeres doboz) – mely tulajdonosáról, egy gazdag római polgárról, valószínűleg a római hadsereg magas rangú tisztjéről kapta nevét -, augusztus végéig az Országházban tekinthető meg a nagyközönség számára.
Fotó: MTI
Úgy vélte, az értékes leletegyüttest a váradi vár múzeumában lehetne kiállítani, mely szerinte alkalmasabb helyszín, mint a Körösvidéki Múzeum még berendezés alatt álló új székhelye. Ráadásul, a kiállítás jelentősége révén turistákat is vonzana a nemrég felújított középkori várba, mutatott rá az EMNP-s politikus.
és a tárlat ötletéről már Angela Lupşeával, a vár menedzserével is beszéltek.
Csomortányi István arról is beszámolt, hogy a nagyváradi kiállítás megvalósulásáig az EMNP buszos kirándulást szervez azok számára, akik Budapesten, az Országházban tekintenék meg a Seuso-kincset. A 75 lejes viteldíj ellenében a jelentkezőknek tárlatvezetést is biztosítanak, a részleteket a későbbiekben közlik.
Orbán Viktor miniszterelnök szerdán jelentette be Budapesten, hogy a magyar kormány kötelességét teljesítve visszaszerezte a Seuso-kincsek páratlan fontosságú, felbecsülhetetlen leletegyüttesének második hét darabját. Kifejtette: a kormány álláspontja, hogy a felbecsülhetetlen értékű nemzeti kincseinknek, a „családi ezüstnek" Magyarországon van a helye.
Ezt követően országjárásra indulnak, végül a Magyar Nemzeti Múzeumba kerülnek a műtárgyak.
Ősi arany- és ezüstkincsek Romániából címmel nyílt meg kedden a debreceni Déri Múzeum legújabb kiállítása, amely harmincegy romániai közgyűjtemény 1065 műtárgyát vonultatja fel a bukaresti Román Nemzeti Történeti Múzeum szervezésében.
Az EMNP által felvetett kulturális együttműködésre van már példa Magyarország és Románia között,
amely harmincegy romániai közgyűjtemény 1065 műtárgyát vonultatja fel a bukaresti Román Nemzeti Történeti Múzeum szervezésében.
A tárlat a mai Románia területén a 19-20. században előkerült arany- és ezüstkincsekből nyújt nagyszabású válogatást, a műtárgyak zömét eddig soha nem láthatta a nagyközönség. A műtárgyakat speciális biztonsági intézkedések mellett szállították a cívis városba, és a Déri Múzeum Zoltai-termében, galériájában és kupolatermében tekinthető meg október 15-ig.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!