Egy a több mint 70 kaszojai műalkotás közül. A művésztelep már csak emlék, a szobrok és környezetük felújításra szorulnak
Fotó: Arad Megyei Tourinfo
A fiatal nemzedék képzőművészeti ismereteinek bővítése, a festészet és szobrászat iránt érdeklődő tanulók tapasztalatcseréinek érdekében indított közös projektet az Arad Megyei Kulturális Központ és a békéscsabai Munkácsy Múzeum. A művészeti együttműködés több alkotótábor szervezésére és egy monumentális műalkotás közös készítésére is kiterjed.
2025. március 21., 19:472025. március 21., 19:47
2025. március 24., 10:392025. március 24., 10:39
A két országból összesen 90 fiatal vesz majd részt a programban, mely az Európai Unió támogatását élvezi: összesen több mint 241 ezer eurót fordítanak a művészeti együttműködésre, aminek nagy része vissza nem térítendő támogatás, az összköltségvetés nagyobb hányada (több mint 163 ezer euró) az Arad megyei önkormányzat alárendeltségében működő megyei kulturális központot illeti meg.
A partnerintézménnyel közösen több programot szerveznek a fiataloknak, akik
Itt, a Zaránd-hegység lábánál fekvő kies tájon, a több mint 40 éve létrehozott szoborparkban szobrászati tematikájú alkotótábort tartanak majd, míg a békéscsabai Gabonamúzeumban (hivatalosan Csabai Tanya és Gabonatermesztés-történeti Kiállítóhely) a festészet iránt érdeklődőknek szerveznek művésztelepet.
Az Arad megyei önkormányzat nem titkolt célja, hogy a Szobrászat és múzeum: alkotás és kiállítás című projekt keretében felújítsa a kaszojai szoborparkot. A ritkaságnak számító szabadtéri műalkotás-gyűjteményt az 1979 és 1985 között Kaszoján szervezett alkotótáborokban készült faragványok alkotják.
Akkoriban évről évre tíz képzőművészt láttak vendégül, akiknek a rendelkezésére bocsátottak egy-egy székelyhidasi vagy vistai kőtömböt, az aradi vagongyárban készült szerszámokat, sőt még szakképzetlen munkaerőt is a nehezebb fázisok elvégzéséhez, a kész alkotást pedig beton alapra helyezték.
Ma már rossz állapotban vannak a szobrok, a körülöttük létrehozott dendrológiai park elbozótosodott, az ösvényeken úgy kell keresni az alkotásokat.
Kaszoján létezik egy magánkézben lévő tábor és kemping, de annak szomszédságában működik a megyei tanács tulajdonában lévő ifjúsági és diáktábor (a volt pionírtábor), ami az aradi magyar közösség számára „kultikus” hely, hiszen generációk jártak oda majálisozni (innen származik a ma is használatos „Kaszojális” elnevezés), az utóbbi húsz évben pedig az Aradi Magyar Ifjúsági Szervezet (AMISZ) ott szervezi meg minden tavasszal a hagyományos ifjúsági fesztiválját.
Iustin Cionca Arad megyei tanácselnök szerint az együttműködés révén befektetnek a jövőbe. „Lehetőséget kell biztosítanunk a fiataloknak, hogy megismerjék az igazi értékeket, aktív alakítói, ne csak szemlélői legyenek a kulturális-művészeti életnek, tegyüttműködjenek a határon túli kortársaikkal, ezáltal hosszú távra szóló kapcsolatokat alakítsanak ki” – idézte a megyei tanács sajtóközleménye az elnököt.
A kezdeményezők azt remélik, hogy több forrásra nagyobb eséllyel pályázhatnak majd a határ menti együttműködés keretében, ezáltal közös fejlesztéseket valósíthatnak meg például a turizmus, a környezetvédelem, a mezőgazdaság vagy az egészségügy területén.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
szóljon hozzá!