Rekordnak számít a Filmtett fesztivál történetében, hogy idén kilenc nagyjátékfilmet fognak vetíteni, továbbá három új helyszín csatlakozik a rendezvényhez, így Kézdivásárhellyel, Kovásznával és Besztercével együtt összesen tíz erdélyi városban tartanak vetítéseket – sorolta az immár 14. kiadásához érkezett seregszemle idei újdonságait Zágoni Bálint főszervező hétvégi kolozsvári sajtótájékoztatóján.
2014. szeptember 28., 20:552014. szeptember 28., 20:55
A filmvetítéseket és számos kísérő eseményt felsorakoztató fesztivált október 2–5. között tartják az említett városokon kívül Kolozsváron, Nagyváradon, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Nagyszebenben, Sepsiszentgyörgyön és Nagybányán.
A nyitónapon átadják a fesztivál Sárga Csikó Díját, amelyet ez alkalommal Muhi András producer vehet át. „Idén szerencsésebb helyzetben voltunk, hiszen tavaly viszonylag kevesebb film közül kellett kiválogatni azokat, amelyeket levetítettünk. Most viszont lassan kezdenek beérni az új támogatási rendszerben készített filmek, úgyhogy több alkotás közül válogathattunk” – avatott be a kulisszatitkokba Zágoni Bálint.
Mint részletezte, sok fiatal rendező nagyjátékfilmje szerepel a fesztivál kínálatában, igyekeztek olyan alkotásokat is válogatni, amelyek a nemzetközi filmfesztiválokon is bizonyítottak. Bemutatják többek között Szász Attila A berni követ, Zomborácz Virág Utóélet, Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan, Kerékgyártó Yvonne Free Entry című filmjét.
Buzogány Klára, a Filmtett főszerkesztője ugyanakkor elmondta, négy dokumentumfilm is szerepel a fesztivál kínálatában: Varga Ágota A tartótiszt, Halázs Glória Dr. Lala, Ferenczi Gábor: Overdose Vágta egy álomért és Sós Ágnes: Szerelempatak című alkotásait is láthatja a közönség.
Miközben a nagyjátékfilmek száma nőtt, addig a rövidfilmekből kevesebb szerepel az idei kínálatban – mondta el Buzogány Klára. Ezeket három kategóriába osztva vetítik le, lesz egy erdélyi filmeket tömörítő blokk, külön kategóriát képviselnek a Cinefest fesztiválról érkezett filmek, és természetesen levetítik a Filmtett alkotótáborában készült rövidfilmeket is.
A szervezők ezúttal is gondoltak a gyerekekre és kamaszokra is – két-két gyerek- és ifjúsági filmet vetítenek számukra. A kisebbek megnézhetik a Bogyó és Babóca sorozat teljes harmadik évadát és a már klasszikusnak számító, 1989-es Vili, a veréb című animációs filmet. A serdülőknek az Aura című tudományos-fantasztikus film és a Csukás István ifjúsági regénye alapján készült Berosált a rezesbandával kedveskednek a szervezők.
A mozgóképes seregszemlét számos kísérőrendezvény gazdagítja. Szántai János, a rendezvénysorozat társszervezője bejelentette: az Origo Egyesület és az Insomnia kávézó Lugosi Béla utolsó filmjét ajánlja a nézők figyelmébe. Hozzáfűzte, az Ed Wood rendező által jegyzett, 9-es terv a világűrből című film azért is különleges, mert ennek forgatása közben hunyt el a Drakulát is megformáló színész.
A kolozsvári Insomniában szombaton sorra kerülő eseményen beszélgetést tartanak egy meglepetésvendéggel – közölte Szántai János. A Filmtett fesztivál idén azzal is növelni igyekszik a nézők számát, hogy a legtöbb filmnek lesz román nyelvű feliratozása. A fesztivál keretében az Ágrólszakadt úrilány című, 1943-ban készült filmmel emlékeznek a száz éve született Tolnay Klárira. A filmvetítésekre a belépés díjtalan, a fesztivál programját a www.filmtettfeszt.ro honlapon tették közzé.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!