2009. szeptember 14., 10:032009. szeptember 14., 10:03
A vallon fővárosban január 3-áig látható tárlatot, mely Zichy Mihály és Gustave Doré munkáit mutatja be, magyar részről Hernyes Zoltán belgiumi magyar nagykövet nyitotta meg.
A kiállítás egyik különlegessége, hogy a hét végén gyermekek számára külön megnyitót rendeznek, valamint a galéria kurátora, Földi Eszter tárlatvezetést tart.
Gustave Doré francia grafikus (1832–1883) a 19. század második felének legsikeresebb és legtermékenyebb könyvillusztrátora volt. Élete során több mint 10 ezer illusztrációt és rajzot készített szobrok, akvarellek és litográfiák mellett.
Zichy Mihály (1827–1906) a magyar romantikus festészet kiemelkedő alakja volt, akire Doré művészete is nagy hatást gyakorolt. A festőt az illusztrálás egyik úttörőjének is tartják. Húszéves korától a cárok udvari festőjeként – néhány éves párizsi és rövid hazai megszakítással – haláláig, negyvenkilenc évig dolgozott Oroszországban. Az egyik legjelentősebb magyar romantikus festőként, grafikusként számon tartott Zichy illusztrálta többek között Madách művét, Az ember tragédiáját.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.