2009. szeptember 14., 10:032009. szeptember 14., 10:03
A vallon fővárosban január 3-áig látható tárlatot, mely Zichy Mihály és Gustave Doré munkáit mutatja be, magyar részről Hernyes Zoltán belgiumi magyar nagykövet nyitotta meg.
A kiállítás egyik különlegessége, hogy a hét végén gyermekek számára külön megnyitót rendeznek, valamint a galéria kurátora, Földi Eszter tárlatvezetést tart.
Gustave Doré francia grafikus (1832–1883) a 19. század második felének legsikeresebb és legtermékenyebb könyvillusztrátora volt. Élete során több mint 10 ezer illusztrációt és rajzot készített szobrok, akvarellek és litográfiák mellett.
Zichy Mihály (1827–1906) a magyar romantikus festészet kiemelkedő alakja volt, akire Doré művészete is nagy hatást gyakorolt. A festőt az illusztrálás egyik úttörőjének is tartják. Húszéves korától a cárok udvari festőjeként – néhány éves párizsi és rövid hazai megszakítással – haláláig, negyvenkilenc évig dolgozott Oroszországban. Az egyik legjelentősebb magyar romantikus festőként, grafikusként számon tartott Zichy illusztrálta többek között Madách művét, Az ember tragédiáját.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.