Fotó: Székely kalendárium
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
2024. november 21., 15:002024. november 21., 15:00
Munkatársunk, Kocsis Károly által szerkesztett, 336 oldalas, teljesen színes kiadvány őrzi az előző években kialakult és jól bevált rovatszerkezetét, a témaválasztás ezúttal is a székely múlttól a népi hagyományokig, a régi és újabb ételreceptektől a természetes gyógymódokig,
Fotó: Székely kalendárium
A 2025-ös Székely Kalendáriumban interjút olvashatnak a Csíksomlyóra is gyalog zarándokló világhírű operaénekessel, Molnár Leventével, a földkerekség különböző népcsoportjainak viseletét dokumentáló Dávid Botond székelyudvarhelyi fotóművésszel, az Erdélyből elűzött, göröngyös utakon szolgálni járó Meister Éva színművésszel, a Gyimesektől a távoli Indiáig elkalandozó Nagy Botond marosvásárhelyi fotóssal,
Lebilincselő riportok révén ismerkedhetünk meg az erdélyi kopó megmentésén fáradozó Tőkés Lóránt oklándi unitárius lelkésszel, a székelyruha-készítés felcsíki mesterével, Leveles Veronikával, az ősi bölcsesség rendíthetetlen őrzőjével, a zágoni Márton Piroska nénivel, vagy a szükség esetén teheneket is fejő és remek sajtokat készítő Fülöp Szabolcs székelydályai lelkésszel. Úgy szintén sokat tanulhatunk a székely nyúltól a bajuszos kutyáig megannyi háziállatfajtát kitenyésztő dr. Rákossy Zsigmond csíkpálfalvi állatorvostól, a Harasztkeréken saját lovardát működtető, csíkszentkirályi Farkas (André) Mónikától vagy
Több anyag a székelyek őshazáját, vándorlási útvonalát járja körbe, tárja fel előttünk a nagyernyei székely-örmények múltját, Székelyföld hetedik csodáját, a szilvaíz jótékony hatását. Vagy éppen a Székely Hadosztály eddigi emlékhelyeit és a hungarikummá váló székelykapukat veszi számba, világítja meg a villannyal történő világítás székelyföldi kezdeteit.
Megtudjuk, milyen turisztikai célpontokkal lehet hozzánk vendégeket csábítani, mit neveznek gorzsnak a keresztúrszékiek, mivel játszottak régen a gyerekek, hogyan készül a jó zakuszka, és mitől lassult le a székely gyors. Kiderül, hogyan kerülhetett székely harcos Velencébe, mit ígérnek számunkra csillagok a 2025-ös esztendőre, milyen volt a lakodalom a régi Marosszéken,
P. Buzogány Árpád a zsindelypattintás kulisszatitkaiba enged betekintést, Laczkó-Szentmiklósi Endre további Sissi-emlékek után kutakodik, Jánosi Csaba jóvoltából Kézdiszék fürdőiben „mártózhatunk” meg, Bernád Ilona új kórok ellen ajánl régi tippeket, Borbély Zsolt Attila a „street food” székelyföldi bástyáit veszi számba, dr. Zsigmond Győző a sárga rókagombáról oszt meg velünk érdekességeket, Bogos Zsuzsanna pedig a felhasználásához ad hasznos útmutatót, no meg „fenyős” recepteket is taglal.
Csodaország kapuja tehát mostantól ismét szélesre tárva áll – önökön, olvasókon múlik, hogy mikor lépnek be rajta.
A karácsonyi erdélyi és magyarországi könyvpiac különleges darabja a Székely Kalendárium. A háromszázhatvan oldalas kiadvány a paraszti hagyományoknak is nagy teret szentel, így többek között Seprődi János zenetudós munkásságát is taglalja.
Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.
Idei évadában hat nagyszínpadi és hat kamaratermi előadást kínál közönségének a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház.
Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
szóljon hozzá!