Jászberényi Sándor írót, haditudósítót (balra) Miklóssi Szabó István író kérdezte a sepsiszentgyörgyi rendezvényen
Fotó: Zsigmond István
Többek közt Jászberényi Sándor magyarországi író, haditudósító is a 8. pulzArt kortárs művészeti fesztivál meghívottja volt a hét végén. A sepsiszentgyörgyi rendezvényen háborús tapasztalatairól beszélt, valamint arról, hogy miként látja a világ alakulását.
2022. október 16., 12:092022. október 16., 12:09
Gazdag kulturális program várta a 8. pulzArt kortárs művészeti fesztivál résztvevőit a hét végén Sepsiszentgyörgyön. Ahogyan azt megszokhatta a közönség a járvány előtti időkben, most is számos különleges, külföldi és hazai előadóval találkozhatott, többek közt Jászberényi Sándor magyarországi író, haditudósító osztotta meg tapasztalatait, véleményét a közönséggel.
a német jazz zenét játszó Fazer zenekar megadta a kellő alaphangot, amelyet Pálffy Tibor által játszott, Nassim Soleimanpour iráni rendező 12 éve megírt Fehér nyuszi, vörös nyuszi című kísérleti dráma követett, ahol a színész a színpadon kapta meg a szövegkönyvet, az alapján elindul egy történet az író, az előadó és a közönség között. A Belgiumból érkező Miet Warlop a kortárs művészetekben nagy névnek számít, főleg performanszai és installációi révén. Springville című előadását 11 évvel ezelőtt készítette, mellyel bejárta a világot. Tavaly felújította, kiegészítette alkotását különféle installációs és performansz-elemekkel. Pénteken és szombaton is megtekinthette őket a nagyérdemű.
interaktív események is várták a közönséget, például a Sugár János Időjárőr elnevezésű kezdeményezése, amely október 9-től egy lakókocsi formájában járta a város különböző negyedeit, és történeteket gyűjtött a járókelőktől.
Fotó: Facebook/ Pulzart
A szervezők elmondása szerint a 8. pulzArtra meghívott három író közös vonása, hogy igen erős szociális érzékenységgel rendelkeznek, a valóság különféle vetületei foglalkoztatják őket. Ilyen szempontból is kapcsolódnak az idei fesztivál hívó szavához, az újraértelmezéshez, hiszen a beszélgetések során többek között
Az irodalmi találkozások sorozatát Jászberényi Sándor magyarországi író zárta, aki jelenleg Kairóban él, de újságíróként, haditudósítóként folyamatosan jelen van a világ nagy eseményeinél. 2014-től kezdve rendszeresen visszajár Ukrajnába, most az ottani hadszíntérről tudósít, tapasztalatai, megrázó élményei megjelennek szépirodalmi alkotásaiban. A Bod Péter Megyei Könyvtárban szervezett író-olvasó találkozón Miklóssi Szabó István sepsiszentgyörgyi író beszélgetett vele szombaton.
Mint elhangzott, Jászberényi írásai megdöbbentően erősek, hihetőek és emberközeliek. Jászberényi pályája 2000-ben verseskötettel indult. Saját bevallása szerint azért, mert kamaszként azt gondolta, hogy nagyon jól lehet „csajozni” a költészettel. Viccesen hozzátette, hogy ha tudta volna, mi vár rá, inkább rockzenész lesz. Úgy vélte, mindenki költőként indul, aztán van, akiben van elég önkritika, hogy abbahagyja. Hozzátette, hogy nem szokása felolvasó estekre járni, és csak azért fogadta el ezt a meghívást, hogy elmondhassa Sepsiszentgyörgy ikonikus könyvtárában, hogy „Lészen ágyú!”.
Mint mesélte, huszonhat évesen attól félt, hogy semmit nem tud meg az egész létezésről, az emberről. Elment Kairóba, és mivel onnan nagyon olcsó utazni, adta magát, hogy bejárja a Közel-Keletet. Elkezdett cikkeket írni, közben pedig megszületett a vágy, hogy a történeteket, amikkel nap mint nap találkozik, elmesélje. „Kairóban láttam, hogy nem igaz, amit mi róla gondolunk Európában, és ezt le akartam írni” – fogalmazott.
Jászberényi, aki 2014 óta rendszeresen visszajár Ukrajnába, elmondta, kezdetben onnan hazatérve olyan sokkos állapotban volt, hogy ha valaki tapsolt egyet a közelében, ő földre vetette magát. A pszichiáter barátja javasolta, hogy próbálja kiírni magából a traumákat.
– fogalmazott. Az író saját véleményét is megfogalmazta a háború kimenetelével kapcsolatban. „Optimizmusra és bizakodásra nekünk európaiaknak nem sok okunk van. Ennek a háborúnak nem lesznek győztesei” – fogalmazott. Hozzátette, ennek mi vagyunk a vesztesei, ugyanis a közép-európai gazdasági modellnek vége van. Jászberényi azt mondta, nincs többé olcsó energia, akárki nyeri meg ezt a konfliktust. Ami jön, az a mi életünkben nem látott hatalmas infláció, logisztikai összeomlás.
– mondta Jászberényi.
Fotó: Zsigmond István
A haditudósító egyéb égető globális problémák kapcsán is bemutatta nézőpontját, kiemelve, hogy ez az ő véleménye és korántsem biztos, hogy igaza van. Rámutatott, népességrobbanás történt a világban, hogy Egyiptomban például évente egy-másfél millióval nő a lakosság.
„Importálják az élelmiszert, ha egy kicsit is emelkedik a kenyér ára, meghalnak emberek. Mi Európában abban ringatjuk magunkat, hogy fogy a lakosságunk, ami igaz, mert minden nyugati nemzet fogy, a valóságban a világban a lakosság exponenciálisan nő” – húzta alá a haditudósító. Hozzátette, ehhez hozzáadódik még, hogy az ENSZ előrejelzése szerint 10 éven belül a Száhel-övezet lakhatatlan lesz nyáron, valamint még más tényező is. „A Közel-Keleten szektariánus társadalmak élnek, más nyelvet beszélnek, más istent imádnak, nem házasodnak más népekkel. Azt tanulták: ne vegyüljenek másokkal, így maradhatnak életben.
– ecsetelte Jászberényi. Azt mondta, ha a következő menekültválságkor mi kinyitjuk a határokat, akkor a nemzetállamok, amik eddig léteztek, nem lesznek többé. Kiemelte azt is, hogy természetesen nem érzéketlennek és „nácinak” kell lennünk, hanem felismerni azt, hogy politikai fegyverként használják a migrációt Európa ellen. „Elzárhatjuk a határokat, vagy megnyithatjuk, ez a két lehetőség van és nincs jó megoldás” – mondta a haditudósító. Az est végén felolvasta egy még meg nem jelent novelláját, amelyet az Ukrajnai háború ihletett.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!