Téglás István vehette át a legjobb férfi mellékszereplőnek járó elsimerést a bukaresti Gopo-gálán
Fotó: Premiile Gopo Facebook
Magyar színészt is díjaztak a legfontosabb román filmes gálán, amelyet idén szabadtéri rendezvény formájában tartottak hétfő este Bukarestben. A Gopo-gálán a bukaresti Nemzeti Színház társulatának tagja, Téglás István baróti születésű színész is rangos elismerést vehetett át: övé lett a legjobb férfi mellékszereplő díja A hegyek szigete (La Gomera) című, Corneliu Porumboiu rendezte filmben nyújtott alakításáért.
2020. június 30., 15:082020. június 30., 15:08
Tarolt Corneliu Porumboiu A hegyek szigete (La Gomera) című filmje a hétfő este tartott bukaresti Gopo-gálán.
Téglás István Barótról indult a világot jelentő deszkákra, a marosvásárhelyi színművészeti egyetemen végzett, Temesváron és Gyergyószentmiklóson is dolgozott. Ma az ország egyik legrangosabb színházának, a bukaresti Nemzetinek a színésze, és az Odeon színházban is játszott.
A Gopo-elismerések túlnyomó része A hegyek szigete (La Gomera) alkotóihoz került, a Porumboiu rendezte alkotás elnyerte a legjobb film, forgatókönyv és rendezés díjait. Amint a film sztorijáról a port.hu-n olvasható, a gyönyörű Gilda mindent bevetve megkörnyékezi a korrupt rendőrt, Cristit, hogy segítsen férje, a Bukarestben letartóztatott, kétes hírű üzletember, Zsolt megszöktetésében. Gildát nem kizárólag a szerelem hajtja: Zsolt ugyanis az egyetlen, aki tudja, hol van elrejtve egy korábbi balhé több milliós zsákmánya.
A további tagokkal bővülő csapat tagjai senkiben, így egymásban sem bízhatnak, és az is nyilvánvaló, hogy lehallgatják őket. A modern technikai eszközöket hátrahagyva a Kanári-szigetekre utaznak, hogy a helyi ősi füttynyelvet elsajátítva üzenhessenek egymásnak a gondosan megtervezett akció során, remélhetőleg túljárva az őket üldöző felügyelőnő eszén.
A film operatőrét (Tudor Mircea), vágóját (Roxana Szel), hangmestereit (Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Niklas Skarp, Christian Holm), díszlettervezőjét (Simona Pădurețu) is kitüntették. Az alkotás elnyerte a Román Operatőrök Társaságának a különdíját is. A Gopo-gálán a legjobb férfi főszereplő az Arest című alkotásban játszó Iulian Postelnicu, a legjobb női főszereplő pedig a Monștri főszerepét alakító Judith State lett – írta a Filmtett.ro.
A legjobb zeneszerző díját Pablo Pico vihette haza, aki az Anca Damian rendezte L’extraordinaire voyage de Marona című egészestés animációt jegyzi. A Gopo-díjak szavazói Alexis Cahill történelmi drámája, a Maria, regina României (Mária, Románia királynője) jelmezeit, sminkjeit és frizurakölteményeit ítélték a kategóriájuk legjobbjának. A legjobb elsőfilm díját Adina Pintilie Nu mă atinge-mă (Touch Me Not) című drámája érdemelte ki.
Az elmúlt év legjobb európai filmjei közül Pedro Almodóvar Fájdalom és dicsősége (Dolor y Gloria) kapott díjat, elkapkodva ezzel a szobrocskát Nemes Jeles László Napszálltája, Kirill Szerebrennikov Letója, Jorgosz Lanthimosz A kedvence és a Lars von Trier-féle A ház, amit Jack épített elől.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!