Mitikus táj, mágikus realizmus. A Száz év magány című regény rajongói világszerte várják a remekműből készülő sorozatot
Fotó: Mauro González/Netflix
Hamarosan bemutatja a Netflix a Nobel-díjas Gabriel García Márquez Száz év magány című regényéből készült filmsorozatot – közölte a streaming szolgáltató.
2024. április 18., 16:252024. április 18., 16:25
2024. április 18., 16:372024. április 18., 16:37
A 20. századi világirodalom egyik legismertebb remekművéből készülő sorozatot nagy várakozás előzi meg. A kolumbiai író 1967-ben kiadott regénye a mágikus realizmus stílusának egyik kiemelkedő alkotása, a Száz év magányt eddig még nem filmesítették meg. A sokszor a képzelet és valóság határvidékén, a mitikus, fiktív Macondóban játszódó történet helyszínei nem ritkán szürreálisak, mesések, a Buendía család különböző nemzedékeinek történeteit összefogó cselekmény pedig sok síkon játszódik.
A sokszor a képzelet és valóság határvidékén, a mitikus, fiktív Macondóban játszódó történet helyszínei nem ritkán szürreálisak, mesések
Fotó: Mauro González/Netflix
A nézőközönség soraiból sokan az év legjobban várt sorozatának tekintik a Száz év magányt, ugyanakkor a regény rajongói közt szép számmal akadnak, akik attól tartanak, hogy nem sikerül jól vászonra vinni a megfilmesíthetetlennek gondolt regény világát. Gabriel García Márquez (1927 – 2014) nem akarta, hogy a regényéből film készüljön, de az író fiai apjuk halála után arra jutottak, hogy ha nem ők vesznek részt a feldolgozásában, akkor a szerzői jogok lejárta után megcsinálja más, így elfogadták a Netflix ajánlatát.
Nemcsak a spanyol, a magyar nyelvterületen is a legtöbbet olvasott írók egyike a kolumbiai Gabriel García Márquez – elegendő bizonyíték erre az, hogy műveit világszerte újra és újra kiadják. De ki volt GGM, és mit hagyott hátra?
A regény adaptációját Kolumbiában forgatták, a sorozat spanyol nyelven készül. Amint a mafab.hu oldalon olvasható, a sorozat jelentős vállalkozás a Netflix számára, különösen annak fényében, hogy ez a nagyhatású regény első adaptációja.
Az előzetesben a Márquez-rajongók felismerhetik a regény első mondatának tartalmát: „Hosszú évekkel később, a kivégzőosztag előtt, Aureliano Buendía ezredesnek eszébe jutott az a régi délután, mikor az apja elvitte jégnézőbe.”
Fotó: Netflix
Amint a regény ismertetőjében, a moly.hu-n szerepel, a vágy, a szenvedély varázslatos, leigázó és fölszabadító erejéről ritkán olvashatunk oly gyönyörű sorokat, mint a Száz év magány lapjain. Az örökké visszatérő gyötrelmet és beteljesülést hozó szerelemben García Márquez a magány és reménytelenség ellenszerét találja meg, s ez teszi a tragikus történetet legmélyebb mondanivalójában optimistává.
Márquez évtizedeken át kísérletezik azzal, hogy formába öntse élményeit. Végül 1965-ben a Mexicóból Acapulcóba vezető országúton hirtelen egyetlen pillanat alatt megjelenik előtte „regényfolyója”. „Annyira kész volt, hogy szóról szóra lediktálhattam volna” – mondja. Hazament, bezárkózott, és tizennyolc hónap alatt megírta a Száz év magányt – sokak szerint a legjobb latin-amerikai regényt.
Sorozatot készít a Nobel-díjas Gabriel García Márquez Száz év magány című regényéből a Netflix. A streamingszolgáltató szerdán jelentette be, hogy megszerezte a mű megfilmesítésének jogát.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!