Fotó: Biró István
Gazdag kulturális és szórakoztató kínálattal várja a közönséget a péntektől vasárnapig tartó Temesvári Magyar Napok. A rendezvényen, és négy közeli városban a történelmi Bánsághoz kötődő kiadványait mutatja be a kolozsvári Kriterion Könyvkiadó.
2017. szeptember 21., 17:102017. szeptember 21., 17:10
2017. szeptember 21., 17:132017. szeptember 21., 17:13
Főként kulturális seregszemle lesz az immár másodszor szervezett Temesvári Magyar Napok, amely bekapcsolódik az Erdélyben és a Partiumban szervezett magyar városünnepek sorába – mondta el a Krónika megkeresésére a pénteken kezdődő, vasárnapig tartó rendezvénysorozat szervezője, Horváth Mitzi. Hozzátette,
de a Temes megyei, a határ menti magyarországi és szerbiai települések lakóit, valamint a helyi románságot és a szerb nemzetiségűeket is.
„Szem előtt tartjuk, hogy a magyar napok minden korosztályhoz szóljon, így még több családi, gyerekeknek szóló esemény szerepel a programban, mint tavaly, ugyanakkor természetesen az idősebb korosztály is a célcsoportunk. A magyar napok szervezésébe besegítenek a helyi civil szervezetek, egyházak, iskolák, a programok számára termeket, helyszíneket biztosítanak.
– fejtette ki a szervező.
A Temesvári Magyar Napokat a Várbástya Egyesület szervezi, a Mărășești utcában felállított civil sátrakban jelen lesz többek közt az Integratio Alapítvány, a Temesvári Magyar Nőszövetség, a Bánsági Kárpát Egyesület, a KAB bánsági munkacsoportja, a Temesvári Magyar Diákszervezet, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének Temes megyei szervezete.
A programban kulturális, gasztronómiai, szórakoztató, zenei események egyaránt szerepelnek:
a Manufaktúra nevű szórakozóhelyen, színházi előadások, kézművesvásár, néptáncelőadások, történelmi sétát tartanak a belvárosban.
Temesváron tavaly is együtt ünnepelt a magyarság
Fotó: Facebook/Temesvári Magyar Napok
A gasztronómiai rendezvényekről szólva a szervező kiemelte, nemcsak bor- és pálinkakóstolók várják a felnőtteket, de csokikóstoló is lesz a gyerekeknek.
A kolozsvári Kriterion Könyvkiadó a Bánsághoz kötődő kiadványait mutatja be a Temesvári Magyar Napokon, az esemény egy pénteken és szombaton zajló, Lugost, Aradot, Szegedet, a szerbiai Magyarkanizsát is érintő turné része.
„Fontosnak tartjuk az eseményt, azt, hogy a Kolozsvári Magyar Napok jó hatásaként Temesváron is beindult a folyamat.
ezeket szeretnénk egy csokorba gyűjtve bemutatni” – fejtette ki megkeresésünkre H. Szabó Gyula, a könyvkiadó vezetője.
Kiemelte Cseres Tibor Őseink kertje, Erdély című regényét, amelyet 25 év elteltével jelentetett meg második kiadásként a Kriterion, és elfelejtette a magyar köztudat, holott nagyon fontos a kisebbségtudat, a két világháború közti viszonyok tekintetében is.
A történet jelentős része Temesváron játszódik, erről fog beszélni a bemutatón az író lánya, Cseres Judit. H. Szabó Gyula arra is kitért, Kakucs Lajos Céhek, manufaktúrák és gyárak a Bánságban 1716 és 1918 között című történelmi monográfiája is figyelemre méltó.
„Ez szülte a gondolatot, hogy vigyük el a ma Szerbiához tartozó bánsági régióba, Magyarkanizsára a kötetet, valamint Szegedre is. Bár Szeged nem tartozik a Bánsághoz, az ottani Móra Ferenc Múzeumban lesz a könyvbemutató, az intézmény egy közös régiós program részeként támogatta Kakucs Lajos munkáját” – mondta H. Szabó Gyula.
H. Szabó Gyula, a Kriterion könyvkiadó vezetője
A Kriterion vezetője elmondta, próbálták a körút lehetőségét minél jobban kiaknázni, így ellátogatnak Lugosra, ahol a Magyar Házban tartják a rendezvényt, és mivel Aradon régen jártak, oda is elviszik kiadványaikat.
„Az aradi állomás külön érdekessége, hogy a Kuncz Aladár összegyűjtött munkái című sorozatunkat – amelynek eddig három kötete jelent meg: Felleg a város felett, Egy márványdarab, Fekete kolostor – is megismerheti a közönség. Kuncz ugyanis Aradon született 1885-ben, és abban a gimnáziumban tartjuk a bemutatót, ahol az akkori iskola igazgatójának fiaként a világra jött.
– fejtette ki H. Szabó Gyula.
A körúton megismerhetik az érdeklődők a temesvári Andrásy József Zorba lehelete című kötetét is, amelyben a háborús Olaszország, az elképzelt szanatórium vagy a bánsági vasút egy szárnyvonalának álomhelyszínné való átminősülése is lebilincselő olvasmány.
A körút fontos mozzanata, hogy a temesvári születésű Reiter Róbert (1899–1989) költő, műfordító, lapszerkesztő Elsüllyedt dal című kötetét is megismerheti a közönség.
hiszen Kassák Lajos folyóiratainak egyik leggyakrabban publikáló költője volt a temesvári szerző, de magyar nyelvű avantgárd versei mindmáig nem jelentek meg önálló kötetben.
Balázs Imre József irodalomtörténész
Fotó: Csép Zoltán
Kassák nagyon elismerően nyilatkozott róla annak idején: „Reiter Róbert a Ma első időszakának egyik legcsiszoltabb hangú és legérettebb költője. Négy-öt alapvető szenvedélyre visszavezetett, idillikus költészet ez, amelyben a háború gyűlölete és az asszony szeretete, a forradalom kívánása és a szenvedés fölötti részvét motívuma forr össze.”
avantgárd korszakának lezárása után Franz Liebhard írói néven vált a romániai német költészet elismert alkotójává. 1989-ben halt meg Temesváron, épp a forradalom napjaiban. Kevés kétnyelvű alkotónk van – ő az egyik” – fogalmazott az irodalomtörténész.
A Bánsághoz kötődő könyvek bemutatójának részletes programja a kiadó honlapján, a www.kriterion.ro-n, a Temesvári Magyar Napoké pedig a temesvarimagyarnapok.ro-n található.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
szóljon hozzá!