Kültéri tárlat a „digitális szmogról”. A nagyváradi villamosmegállókban tekinthetőek meg a tervezőgrafikai pályázatra beérkezett, díjazott alkotások.
Fotó: Torkos Márk Erik
Koncertekkel, családi és gyerekprogramokkal, könyvbemutatókkal, színházi, bábszínházi és néptánc-előadásokkal, a Nagyváradról elszármazottak találkozójával és számos izgalmas programmal folytatódik a nagyváradi Szent László Napok a kulturális fesztivált csúcsra járató hétvégén.
2021. június 25., 10:182021. június 25., 10:18
A szervezők is kiemelték, nagyon sok már megszokott programot sikerül tető alá hozni ebben a koronavírus-világjárvány miatt rendkívüli évben. Szerdán díjazták a Publicritic tervezőgrafikai pályázat nyerteseit a Partiumi Keresztény Egyetemen (PKE).
A pályázatot a PKE művészeti tanszéke és a Szent László Napok hirdette meg. A 39 pályamű június végéig tekinthető meg óriásplakátok, bannerek és úgynevezett citylight plakátok formájában Nagyvárad utcáin.
A kültéri kiállítás ötletét az adta, hogy kevés kulturális inger ért mindenkit a pandémia alatt, a múzeumok, kiállítóterek többnyire zárva voltak, a köztereken viszont bárki és nagyjából bármikor láthatja majd az alkotásokat.
Az idei év egyik kuriózuma, hogy Nagyvárosi folkudvar is várja a népzene és néptánc szerelmeseit, lesz ott a világ népviseleteit bemutató szabadtéri kiállítás, két előadással is fellép a Maros Művészegyüttes, fiával, Berecz Istvánnal lép fel Berecz András Kossuth-díjas énekes, mesemondó, népmesegyűjtő, folklórkutató és előadóművész. Erdélyi és partiumi népviseletek bemutatójára ugyanakkor a Fő utcán is sor kerül, izgalmasnak ígérkezik a Kolozsváry-ház erkélyére meghirdetett esemény. A hétvégi program és más részletek, kuriózumok a Szent László Napok honlapján és Facebook-oldalán találhatók.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!