Vannak olyan alkotások, amelyek annyira rosszak, hogy az már jó. Ilyen az enyhén szólva excentrikus Tommy Wiseau A szoba című, 2003-ban leforgatott filmje, amelynek kapcsán csak arról zajlik vita, hogy minden idők egyik legrosszabb vagy egyenesen minden idők legrosszabb filmje.
2018. február 10., 15:192018. február 10., 15:19
A Wiseau által megírt, rendezett és főszereplésével készült film a közvélekedés szerint annyira borzasztó, hogy természetesen azonnal kultuszfilmmé vált, azóta is rajongók ezrei röhögik izomlázasra a hasfalukat a vetítéseken.
Egy ilyen alkotás kapcsán természetesen az is érdekes, hogyan láthat egyáltalán napvilágot, jobban mondva celluloidot. Nos, az egyik főszereplő, egyben Wiseau barátja, Greg Sestero öt éve könyvben tárta a világ elé a forgatás előzményeit és hátterét,
A katasztrófaművész tulajdonképpen nem tesz egyebet, mint hogy néhány epizódot felvillantva, kissé szétesően, naplószerűen bemutatja Greg és a rejtélyes, magát New Orleans-inak mondó, de egyértelműen nem onnan származó, furcsa akcentussal beszélő, magát látnoki vénával megáldott művésznek képzelő, de röhejesen tehetségtelen, viszont dúsgazdag Wiseau barátságának különböző epizódjait. Attól kezdve, hogy egy emlékezetes színitanodai produkció alkalmával megismerkedtek, azon át, hogy a színészi karrier reményében Los Angelesbe költöznek, egészen addig, amíg a sorozatos kudarcok után úgy nem döntenek: Wiseau gyakorlatilag kimeríthetetlen bankszámlájára támaszkodva, profi stábot szerződtetve leforgatják a saját filmjüket.
A film során lassan kibontakozik a hihetetlennek tűnő, de annál igazabb történet, amelyben anekdotaszerűen elmesélt epizódokban nyerünk felületes bepillantást A szoba forgatásának kulisszatitkaiba, illetve egyáltalán abba, hogyan működik a hollywoodi filmipar.
A profi stábtagok ugyanis onnantól kezdve, hogy kiderül: a Wiseau által kiállított csekkeknek tényleg van fedezete, csupán egymás között pocskondiázzák a forgatókönyvíró-rendező-főszereplőt és a filmet, egyébként azonban a főleg a Wiseau szociopata természete által generált nehézségek, illetve konfliktusok ellenére csont nélkül zsebre vágják a honoráriumot, és közreműködnek a katasztrofálisan rossz film elkészítésében.
Az eredmény persze borítékolható, hangos bukás lesz belőle. És az sem fest hízelgő képet Hollywoodról, hogy a stáb tagjai – illetményüket fölvéve – a premieren is folytatják a film ekézését. Ugyanakkor furcsa ellentmondás, hogy a bukta mégsem annyira egyértelmű, hiszen a film – akármilyen rossz is – mégis ismertté tette és sztárrendezővé avatta Wiseau-t.
Azonban a rendező-főszereplő, James Franco alakítása is kiemelkedő, Wiseau megszemélyesítőjeként minden szempontból az övé a legerősebb teljesítmény a filmben – nem hiába kapta meg a legjobb férfi színésznek járó Aranyglóbuszt. Mindent összevetve nem mondható ugyan el, hogy Franco kiemelkedő filmet alkotott minden idők egyik legrosszabb mozijáról, de az mindenképpen az érdemei közé sorolható, hogy – ha csak szemvillanásnyira is – fellebbentette a fátylat a világ legnagyobb filmipari konglomerátumának cinikus világáról.
A katasztrófaművész
The Disaster Artist – amerikai életrajzi vígjáték, filmdráma, 2017, 104 perc. Rendezte: James Franco. Szereplők: Dave Franco, James Franco, Seth Rogen, Ari Gaynor. Írta: Greg Sestero, Tom Bissell, Scott Neustadter. Kép: Brandon Trost. Zene: Dave Porter.
Értékelés az 1–10-es skálán: 8
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.
szóljon hozzá!