Első ízben rendezték meg Nagyváradon a Limes fesztivált
Stílusváltáson esett át a hétvégén a Nagyváradi Állami Filharmónia: a patinás belvárosi épületet a zenészek helyett a könyvszakma képviselői vették birtokukba, akik a Festum Varadinum ünnepségsorozat kiemelkedő rendezvényén, a Limes névre keresztelt, első határ menti nemzetközi könyvfesztiválon vettek részt. A fesztiválon a nagyváradi és kolozsvári kiadók mellett szegedi, békéscsabai és debreceni vendégek is bemutatták portékáikat.
„A határ menti könyvkiadás és könyvterjesztés nincs fényes helyzetben. Temesvártól Szatmárnémetiig kevés a kiadó, és a pályázati pénzeknek csupán kis százaléka kerül ebbe a régióba. Ezzel a rendezvénnyel szeretnénk felhívni magunkra a figyelmet” – fejtette ki Derzsi Ákos, a nagyváradi Limes könyvfesztivál főszervezője, a helyi Europrint kiadó vezetője. A könyvszemlén tizennégy kiadó mutatkozott be, többek között a Prolog, a Studium, a tetszetős iskolai tankönyveket bemutató Mozaik, az Apáczai, a Literator és az Irodalmi Jelen kiadó. A fesztivál keretében a nagyváradi Prolog kiadó gyermekkönyv-fesztivált rendezett, amelyen Tóth Ágnes Tükörtojás a kalapban című gyermekverskötetét mutatták be. A rendezvény Derzsi Ákos szerint sikeres volt: nem csupán azért, mert népes gyermeksereg követte figyelemmel a kötetbemutatót, hanem azért is, mert utána a standokról is szép számban fogytak a legfiatalabb korosztálynak szóló művek.
Az igazi „nagyüzem” szombaton zajlott, a helytörténeti kiadványok matinéján a lokálpatrióták tobzódhattak kedvükre, hiszen olyan köteteket mutattak be, mint Fleisz János Egy város átalakulása – Nagyvárad a két világháború között vagy Dánielisz Endre Biharország népi világa című könyve. Délután az Ady Endre Sajtókollégium hallgatóinak sajtófotóiból készült kiállítás színesítette a programot, amelyben többek között Ranschburg Jenő Félelem, harag, agresszió, illetve Ágoston Hugó A lábujjhegyre állt ország című, Markó Bélával készült interjúit tartalmazó kötetét mutatták be. A fesztivál zárásaként kiosztották a Várad folyóirat négysoros verspályázatának és irodalmiriport-pályázatának díjait.
„Az elmúlt időszakban nem szoktatták hozzá az embereket az ilyen rendezvényekhez, ezért most főképp építkezni szeretnénk. Levontuk az első könyvfesztivál tanulságait, és tudjuk, hogy a továbbiakban milyen hibákat nem szabad elkövetnünk” – értékelte Derzsi Ákos a rendezvényt.
Szemelvények Konrád György nagyváraddal kapcsolatos élményeiből
Az első határ menti könyvfesztivál megnyitójára rangos díszvendéget hívtak meg Nagyváradra a szervezők: a városházán Konrád György szerzői estjére ülhettek be az érdeklődők. A neves író többek között arról beszélt, milyen volt a diktatúra éveiben, mintegy belső emigrációba vonulva alkotni, hogyan lett a berlini Művészeti Akadémia elnöke. Az aktuális világpolitikai folyamatok kapcsán kifejtette, értelmetlennek tartja, hogy az azonos kultúrkört képviselő Európa és Amerika egymással vetélkedjék. A hallgatók figyelmét mégis azzal ragadta meg a leginkább, amikor nagyváradi élményeit idézte fel. Kiderült, hogy a történelmi Bihar vármegyében, a Partium fővárosától huszonöt kilométerre fekvő Berettyóújfaluban született író édesanyja nagyváradi, így többször is járt a városban. Ennek illusztrálására a Váraddal kapcsolatos élményeiről szóló részleteket olvasott fel műveiből.
Toronyavató és díszelőadás a Varadinum zárónapján
Az egy héten át tartó Varadinum ünnepségsorozat keretében pénteken este a neves természetjáró, a Bihar-hegység szépségeinek feltárója, Czárán Gyula munkásságát ismertették a Posticum kulturális központban. A Partiumi Keresztény Egyetemen szombaton immár harmadik alkalommal rendezték meg a zenei és képzőművészeti napokat. Tegnap felavatták az újonnan épített rogériuszi református templom most elkészült tornyát, majd a Petőfi parkban álló Bethlen Gábor-szobornál tartottak rövid megemlékezést. Az ünnepségsorozat este a színházban megtartott gálaelőadással zárult, amelyen Szabó Magda Az a szép fényes nap című darabját mutatta be a Szigligeti Társulat.
szóljon hozzá!