Groșan Cristina: A legjobb dolgokon bőgni kell
Fotó: Cinemagia.ro
A mozgóképes szakma gyakorlati megismertetésén kívül a tudomány-népszerűsítésre is hangsúlyt fektet a kolozsvári Film és Média Napok, amelyet a BBTE magyar intézete szervez. Csibi László oktató, az intézet vezetője a másodízben tartandó eseménysorozat jelentőségéről, kínálatáról beszélt a Krónikának.
2022. április 06., 20:392022. április 06., 20:39
2022. április 06., 21:182022. április 06., 21:18
„Idén második alkalommal szervezzük meg a Film és Média Napokat, melyre nyitott kapukkal várunk mindenkit” – hangsúlyozta Csibi László, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar Film és Média Intézetének adjunktusa (portrénkon), vezetője, a konferencia egyik szervezője. Az április 7. és 9. között szervezendő esemény a mozgóképes szakma gyakorlati megismertetésén túlmenően a tudomány-népszerűsítésre is hangsúlyt fektet.
Csibi László a Krónika megkeresésére elmondta, az esemény elindítása az intézetük önállósodásához köthető.
Fotó: Facebook/ BBTE Magyar Film és Média Intézet
„Tavaly jöttünk létre önálló intézetként, és rögtön induláskor már rengeteg tervünk volt. Hasonló extrakurrikuláris rendezvények nagyon sok kar kínálatában jelen vannak. Kiváló alkalom arra, hogy a film, a fotográfia és a média világából egy időben minél több szakembert vagy a diákjainkhoz hasonló fiatal alkotót, illetve a szakterület képviselőit meghívjuk, és ilyen módon találkozzanak a hallgatóink is velük” – mondta a szervező.
Hozzátette, fontos, hogy megmutassák, körülbelül mi vár arra, aki kilép a munka mezejére a három- vagy sokszor ötéves képzés után. Igyekeztek olyan személyeket meghívni idén, akik többnyire a karukról indultak, vagy ahhoz köthető tevékenységet folytatnak, és valamiképp láthatóvá vált a munkásságuk.
Amennyiben valaki nem tartózkodik Kolozsváron, de kíváncsi, hogy milyen tevékenységet folytat a Magyar Film és Média Intézet, annak lehetősége nyílik online betekinteni ebbe. A közvetítést a diákokból álló kilencfős stáb fogja biztosítani. „Tavaly teljesen rájuk volt bízva, ha kis bakikkal is, de szerintem nagyon jól helytálltak”– vélekedett Csibi László. Idén a kezdőesemény egy elsőéves diákjuk fotótárlata lesz, tehát lehetőségük van a legfiatalabbaknak is bemutatkozni.
Tavaly a korlátozások miatt hibrid volt a program, idén teljes mértékben jelenléti lesz, de Facebook-oldalukon majdnem az összes eseményt közvetíteni fogják, mindössze két programpont képez kivételt ez alól. Szerzői jogok tiszteletben tartása miatt interneten nem közvetítik csütörtök este Groșan Cristina A legjobb dolgokon bőgni kell című filmjét, annak ideje alatt a közösségi médián keresztül bekapcsolódók a rendező rövidfilmjeit tekinthetik meg. A mozi lejártával a vele való beszélgetésbe már bekapcsolódhatnak. Ugyanez vonatkozik a pénteken vetítendő, Reisz Gábor által jegyzett alkotásra. Míg élőben a VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan című munkáját vetítik, online a VAN filmzenekar klippjei lesznek megtekinthetőek.
Csibi László egyetemi oktató
A háromnapos rendezvényt Lakó Anna első éves Filmművészet, fotóművészet, média szakos hallgató egyéni fotókiállítása nyitja az Egyetemiek házában, a kiállítást Teleki Károly fotóművész méltatja. Ezenkívül minden találkozást, műhelymunkát, vetítést a Színház és Film Kar Ferdinánd utcai székhelyén (Strada Regele Ferdinand 22–26., Central, 4. emelet) tartanak.
– húzza alá Csibi László.
Hozzátette, idén októberben ünneplik a kolozsvári magyar nyelvű egyetemi képzés 150 éves évfordulóját. Ennek kontextusában a BBTE számos rendezvényt szervez a késő tavaszi, majd kora őszi időszakban, ők ezzel a rendezvénnyel csatlakoznak.
A szervező felhívta a figyelmet arra, hogy a programot igyekeztek úgy összeállítani, hogy mind a három szakterület, a film, a fotó és a média is képviseltesse magát. A programból kiemelte a már említett Groșan Cristina aradi származású rendezőt, aki az ő karukon végzett, és idén debütált nagyjátékfilmjével, valamint Reisz Gábor rendező, akinek alkotásai népszerűek a fiatalok körében. Mindkettőjük filmjeit megnézheti és mindkettejükkel találkozhat a közönség.
Csoma Sándor: Magasságok és mélységek
Fotó: Magasságok és mélységek
Csoma Sándor is itt lesz, aki Magasságok és mélységek című, Erőss Zsolt hegymászó özvegyéről készült filmjének utómunkálatait végzi. Csoma Sándor első mozifilmje Sterczer Hilda életének azt követő időszakát mutatja be, hogy férje életét vesztette a Himalájában. A film fő szerepeit az erdélyi Pál Emőke, valamint Trill Zsolt magyarországi színművész játssza. Vendégük lesz még Bíró Boróka Bukarestben élő, Gopo-díjas operatőr, aki számos neves román filmes projektben részt vett.
Fotó: Facebook/ BBTE Magyar Film és Média Intézet
Az Azopan Fotóarchívum megálmodója, Szőcs Edgár is jelen lesz, akárcsak az RTV Kolozsvári Stúdiója FECNI című diákműsorának szerkesztői, valamint a nyári filmes alkotótábor szervezői. A szegedi tudományegyetemről érkező Tóth Zoltán János előadást tart a platformmozik gyártási és forgalmazási stratégiáiról. Miron-Vilidár Vivien doktori hallgató pedig kísérletet tesz a napjainkban elfogadott és elutasított női testkép bemutatására.
A székelyföldi legendárium csapatából Fazakas Szabolcs és Bálint Hunor elmesélik, hogyan lehet a sokszor úgy lesajnált Székelyföldön merészet álmodni és azt megvalósítani. Emellett tartanak egy Showreel-szemlét is és annak díjazását. A Showreel lényege újragondolni, új történetet kreálni különböző filmek egybemontírozásával. Ezeket a vágó szakos diákok készítik a beérkezett vizsgafilmekből. „Szeretnénk, ha a rendezvénynek köszönhetően a tér, amit mi itt működtetünk, közösségi térré válna. Éppen ezért nagy szeretettel várunk mindenkit, hiszen kiváló alkalom arra, hogy mások is betekinthessenek a munkánkba” – húzta alá Csibi László.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!