Fotó: MTI/Biró István
A szerdán elhunyt Kallós Zoltán néprajzkutató gazdag életműve nagy hatással volt mindnyájunkra, távozásával szegényebb lett a Kárpát-medencei magyar közösség – közölte az RMDSZ. Alább közöljük a szövetség elnöke, Kelemen Hunor által aláírt búcsúztatót.
2018. február 14., 17:502018. február 14., 17:50
2018. február 14., 17:512018. február 14., 17:51
Kallós Zoltánt baráti körben múlt év májusában köszönthettük legutóbb Válaszúton, szeretett otthonában. Együtt örvendtünk vele, talán Zoli bácsinál is boldogabbak voltunk, hiszen egy igazán rangos elismerést vehetett át, az Europa Nostra díjat.
Mind tudtuk, ennek a díjnak már régen Válaszúton lett volna a helye. De a díj mégsem késett el. Amit összegyűjtött, amit mentorként tanított Kallós Zoltán, az több volt Erdélynél. Európa egy része volt, a mi Európánk. Az Europa Nostra.
A 20. század zord évtizedeiben, a legnehezebb időkben is az elnyomás fölé emelkedett. Kallós Zoltánt nem tudta legyőzni a történelem. Olyan volt, mint Erdély, mindent túlélt, ezzel pedig egyre erősebbé és edzettebbé lett.
Ő meg tudta mondani, hogy mi a jó, hogy mi a helyes. Nevelője és tanítója volt mindazoknak, akik betértek hozzá. Valóságos szabadság-szigetet biztosított kolozsvári belvárosi lakása, ez nemcsak iskola, hanem otthonunk is lehetett. Bármikor torpantunk be, egy jó szóval, bátorítással, szellemi táplálékkal távoztunk.
Százezrek példaképe volt itthon, amikor a kommunista diktatúra kísérletet tett föléje emelkedni. Őt nem lehetett megtörni, konokul végezte azt, amit neki szántak, azt a példátlan nagyságú és jelentőségű életművet alkotta meg, amelynek egy-egy szeletét mindnyájan ismerjük. De csak a töredékét ismerhetjük életművének, mert ebben nem egy emberöltő lakozott: egy egész nemzet múltja, több évszázados története. Általa rekonstruálhatóvá vált a távoli múlt, megismerhető és megérthető. Az emberek fejében kutatott, ásott, a felszínre hozta az információt, mi több, gondoskodott azok megőrzéséről.
Az Europa Nostra díj átadásakor azt kívántam Zoli bácsinak, legyen ereje, egészsége továbbra is utat mutatni a keresésünkben, amely nap mint nap kihívások elé állít bennünket és az utánunk jövőket. Bár tanácsért, és tiszta forrásért már nem fordulhatunk hozzá, nekünk, azoknak, akik itt maradtunk, kötelességünk élénken emlékezni mindarra, amit ez a nagy tudású és alázatos ember ránk hagyott.
Isten nyugtasson, Zoli bácsi!
Köszönjük az elvégzett emberfeletti munkát!
Kelemen Hunor
Életének 92. évében, szerdán délután elhunyt Kallós Zoltán, a nemzet művésze címmel és a Magyar Corvin-lánccal kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas néprajzkutató, népzenegyűjtő – közölte szerdán Facebook-oldalán a Kolozsvári Rádió.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
szóljon hozzá!