A Janovicsot alakító Bács Miklós, valamint András Gedeon és Gedő Zsolt az előadásban
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Olyan gazdag Janovics Jenő életműve – amelynek nagyon is be kellene kerülnie a köztudatba –, hogy nemcsak színházi előadásnak, hanem filmnek is kellene születnie róla – hangzott el a Kolozsvári Állami Magyar színház legújabb, ifj. Vidnyánszky Attila rendezte előadásának beharangozó sajtótájékoztatóján.
2024. szeptember 23., 16:172024. szeptember 23., 16:17
2024. szeptember 23., 19:582024. szeptember 23., 19:58
Mintegy folytatása az ifj. Vidnyánszky Attila és Vecsei H. Miklós alkotópáros korábbi kolozsvári előadásának, az Ifjú barbároknak a most bemutatandó, Janovics című produkció – hangzott el a Kolozsvári Állami Magyar Színházban hétfőn tartott sajtótájékoztatón. A stúdiótermi előadásról – amelynek szerdán tartják a hivatalos bemutatóját – ifj. Vidnyánszky Attila rendező, Mester Dávid zeneszerző, Németh Nikolett dramaturg, Vecsei H. Miklós, akivel közösen jegyzik az előadás szövegkönyvét, továbbá a szereposztás tagjai vettek részt.
Farkas Loránd, Vecsei H. Miklós, Visky András és ifj. Vidnyánszky Attila a sajtótájékoztatón
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
amely bevallottan folytatása a Bartók Béla és Kodály Zoltán alakja köré épülő, 2022-ben bemutatott Ifjú barbároknak. Visky András, a színház művészeti aligazgatója kérdezte az alkotókat az előadás próbafolyamatáról, a rendező sajátos módszeréről, az előadás kulisszatitkairól.
Kardos M. Róbert (jobbra és a képernyőn) a Janovics című előadásban
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A színészként és rendezőként egyaránt alkotó ifj. Vidnyánszky Attila bevallotta, ő korábban egyáltalán nem hallott Janovics munkásságáról, viszont pár éve kezébe került fénymásolatban Janovics naplója, ebből kiindulva egy táncszínházi előadást készítettek Vecsei H. Miklóssal. „Olyan gazdag a Janovics életműve – amelynek nagyon is be kellene kerülnie a köztudatba, hogy nemcsak színházi előadásnak, hanem filmnek is kellene születnie róla.
Több ízben hangsúlyozta, hogy az ő alkotói módszerébe illeszkedően nem is rendező, hanem inkább színész-partnere a csapatnak, és a színészek improvizációi kiemelten fontos szerepet kapnak az új előadásban, akárcsak az Ifjú barbárokban. „Én azt szeretem, ha egy előadás nem annyira a rendezőről, hanem inkább a színészről szól, ha színészközpontú” – mondta ifj. Vidnyánszky Attila.
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Vecsei H. Miklós arról beszélt, hogy kisfia születése miatt nem tudott teljes egészében részt venni az alkotómunkában, viszont mindenképpen úgy érezte, hogy Janovics életrajzának drámai ereje van, és a rendelkezésre álló forrásanyagok ismeretében megtalálták, hogy mitől volt nagy ember: a váratlan döntései miatt. „Két világháborún keresztül hitt nemcsak a színház szükségességében, hanem abban is, hogy a színház maga létfenntartó intézmény” – emelte ki Vecsei.
Ifj. Vidnyánszky Attila színész, rendező nem először dolgozik együtt a kolozsvári társulattal
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Németh Nikolett, Vecsei szerzőtársa elmondta,
„Szerencsére nem nehezedett ránk az a teher, hogy elmeséljük az életrajzot, sokkal inkább életének fontos döntéseit, találkozásait közelítették meg. Például egy Ady Endrével való fiktív találkozást – ugyanis azt lehet tudni, hogy személyesen nem találkoztak,
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Mester Dávid, aki az előadás zenéjét jegyzi, arról beszélt, hogy az ifjú barbároktól eltérően ez a produkció nem élőzenés, és kihívás olyan kísérőzenét alkotni, ami kiszolgálja az előadást, viszont nem szorítja háttérbe sem a szöveget, sem a produkció más összetevőjét.
Bács Miklós színművész formálja meg Janovics Jenő alakját
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A kolozsvári színház pályakezdő színészei: Daradics Hannah, Pánczél Lilla és András Gedeon kérdésre válaszolva elmondták, nagyon izgalmas, különleges munkában vesznek részt, amiért hálásak. „Ezekről a zsenikről, mint amilyen Janovics volt, igenis beszélni kell, rámutatni, hogy nehéz időkben miként volt képes a magyar közösség számára fontos értéket – ami a színház és film is – megőrizni a jövő számára” – mondta András Gedeon.
Váta Lóránd az előadásban
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Ifj. Vidnyánszky Attila arra is kitért, hogy Janovics filmes munkássága nem kerül hangsúlyosan előtérbe az előadásban, úgy döntöttek, hogy elsősorban naplója legyen a kiindulópont. „Határozottan úgy gondolom, életrajzi filmet kellene forgatni róla, azért is, hogy alakja életet öntsön a magyar színjátszásba és filmezésbe” – mondta a rendező. Hozzátette, az egyszerre formabontó alkotó és távolságtartó úriember Janovics Jenő belső vívódásai, belső történései most is titokzatosak számára, és mindaz, ami ezekből kiviláglik, sokkal izgalmasabb, mint ami az életrajzon keresztül megtudható róla.
Vecsei H. Miklós dramaturg a sajtótájékoztatón
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A sajtótájékoztatón a román sajtó képviselői is élénken érdeklődtek az új előadás iránt. A rendező kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy
Tötszegi Zsuzsa az előadásban
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A Janovics koreográfusa Berecz István, akárcsak az ifjú barbárok esetében, a sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy az Ifjú barbárokból táncelemeket emeltek át a Janovics című produkcióba. Az alkotócsapat nagyon hasonló összetételű, mint az Ifjú barbároké: a díszlet Csiki Csaba, a jelmez Cs. Kiss Zsuzsanna munkája. Fellépnek: Bács Miklós, Bíró József, Kardos M. Róbert, Albert Csilla, Tötszegi Zsuzsa, Bodolai Balázs, Imre Éva, Váta Lóránd, Pánczél Lilla, Daradics Hannah, Gedő Zsolt, Kiss Tamás, András Gedeon és Ady szerepében Farkas Loránd.
Az előadásról további részletek a színház honlapján találhatóak, a Janovicsot október 7-én, 9-én, majd 26-án is láthatja a közönség.
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Csupa játék, lendület, átváltozás a Kolozsvári Állami Magyar Színház legújabb, múlt héten bemutatott produkciója, a Bartók Béla és Kodály Zoltán életművéből inspirálódott Ifjú barbárok.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!