Hétvégén tartották a 36. Homoródszentmártoni Nyári Alkotótábor záróünnepségét, amelyen kiállították a résztvevő húsz képzőművész alkotásait.
2013. július 08., 18:322013. július 08., 18:32
2013. július 08., 20:202013. július 08., 20:20
A tíznapos táborban többek között Vetró András szobrász, Major Gizella és Bordy Margit festőművészek, Székely Géza grafikus és Vitos Hajnalka keramikus, fotóművész vett részt. Sz. Kovács Géza segesvári képzőművész, a tábor művészeti vezetője – aki a kezdetektől részt vesz a homoródszentmártoni művésztelepeken – az idei tábor kijelölt főmotívumáról, a tűzről beszélt. Megemlítette, hogy az ókori görög mitológiában a tűznek külön istene volt, Héphaisztosz, aki a kovácsmesterség istene is volt, az istenek számára készítette remekbeszabott alkotásait. Többek között ő készítette Héliosz, a napisten szekerét, Erósz nyilait, Zeusz villámait, az istenségek különböző palotáit, és ő formázta meg agyagból a halandó Pandórát is. Sz. Kovács Géza szerint a Prométheusz által az emberek rendelkezésére bocsátott tűz számos formában jelen van az életünkben és a szimbólumrendszerünkben, elég ha a családi tűzhelyre vagy a tisztítótűzre gondolunk.
„Itt, a Nagy-Homoród mentén ez volt a harminchatodik táborozás, s a szépségek mellett sajnálatos módon felfedezünk olyan jelenségeket, amelyek nem is annyira biztatók. Sok helyen kihűlt a családi tűzhely. Nem tudjuk, hogy mit hoz a jövő, hogy ezeken a tűzhelyeken új életre fog-e kelni a főnixmadár. Én arra vágyom, hogy az itteni otthonok főnixmadara szülessék meg” – fogalmazott Sz. Kovács Géza.
A tíznapos tábor egyébként az Abrudbányán és Verespatakon készült fotók kiállításával kezdődött. „Valahol, valamikor visszafordíthatatlan hibákat követtünk el saját magunk és a természet ellen. Ha meg tudunk állni, ha netán vissza tudjuk fordítani a negatív jelenségeket, akkor ez azt is jelenti, hogy okosan tudunk bánni a tűzzel” – tette hozzá Sz. Kovács Géza a fényképanyagra utalva.
Sata Attila, a tábor szervezője egy CD-re gyűjtötte a helyi képtárban lévő képzőművészeti gyűjtemény anyagát, amelyből minden résztvevő művész kapott egy példányt. Amint elhangzott, a Homoród-mente Művészetéért Alapítvány egy harminchat esztendős folyamat gondozója, amelyet annak idején Nagy Attila egykori tanácselnök – aki maga is jelen volt a mostani ünnepségen – és a néhai Maszelka János azért hívtak életre egy sötét korszak idején, hogy reményt adjon és értéket teremtsen. Az idei művésztábor Homoródszentmárton Tanácsa és polgármesteri hivatala és a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szervezésében valósult meg. A záróünnepségen népdalokat énekelt Dénes Erzsébet és Nagy Csilla Homoródszentpálról, Kakucsi Áron Attila szavalt, Iszlai Renáta klarinét- és László József gitárművész pedig dzsesszvariációkat adott elő.
Simó Márton
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!