Hatházi András
Fotó: Filmtett
A Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle keretein belül immár 11. éve kerül átadásra a Sárga Csikó Díj, melyet egy olyan alkotó, szakmai példakép vagy oktató szokott megkapni, aki tevékenységével gazdagítja az erdélyi magyar filmes kultúrát, segíti, segítette az erdélyi filmesek pályájának alakulását. A díjat 2022-ben Hatházi András kapja.
2022. szeptember 30., 14:142022. szeptember 30., 14:14
2022. szeptember 30., 14:152022. szeptember 30., 14:15
Az október 5. és 16. között, Erdély 19 településén, 26 vetítési helyszínen zajló 22. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle keretében adják át az idén 11 éves a Sárga Csikó Díjat. Az első erdélyi magyar játékfilmről elnevezett kitüntetést a Filmtett Egyesület évente adományozza egy-egy olyan személyiségnek, aki munkásságával alkotóként, szakmai példaképként, oktatóként elévülhetetlen érdemeket szerzett, tevékenységével gazdagítja az erdélyi magyar filmes kultúrát, illetve jelentős mértékben segíti vagy segítette kezdő és tapasztalt erdélyi filmesek pályájának alakulását.
- olvasható a Filmtett Egyesület közleményében.
Hatházi András 1967-ben született, Brassóban. Matematikusnak indult, ám egy év egyetemi képzés után pályája gyökeres fordulatot vett. Tanulmányait abbahagyta, hazament Sepsiszentgyörgyre, ahol egy évig szakképzetlen munkás és beszerző volt, majd a sikeres felvételi után 1992-ben színészi diplomát szerzett a marosvásárhelyi Színművészeti Akadémián, Lohinszky Lóránd osztályában, amihez tíz évvel később a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen megszerezte a DLA-fokozatot.
A kilencvenes években a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának volt tagja – jelenleg szabadúszó színművész –, ezzel egyidőben tanítani is kezdett a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen és a marosvásárhelyi színművészeti egyetemen. Az elmúlt két évtizedben volt színház-aligazgató, egyetemi tagozatvezető, dékánhelyettes és szenátusi tag – jelenleg a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és Film Karának professzora.
Játszott sokszorosan díjazott román filmekben: ő volt Nelu, a szalontai szupermarket unatkozó őre a Marian Crișan rendezte Morgenben és főállású szakács a rendező következő filmjében, az Orizont című bűnügyi drámában, legutóbb pedig a Cannes-ban bemutatott R.M.N.-ben bukkant fel polgármesterként. A magyarországi rendezők is szeretik: ő játszotta például a megszállott vidéki nyugalmazott tanárt a Valan – Az angyalok völgyében, és gyógyszerkísérletet végző kutatóorvos volt az erdélyi bemutatója előtt álló Zanox – Kockázatok és mellékhatások című vígjátékban.
Hatházi András tiszteletére a Tetemre hívás című kisjátékfilmet vetítik Kolozsváron, az Filmtettfeszt október 8-i díjkiosztó gáláján.
Sárga Csikó Díj 2022
Fotó: Filmtett
Az első erdélyi magyar játékfilmről, a Sárga csikóról (r. Janovics Jenő, 1914) elnevezett életműdíjat 2012-ben alapította a Filmtett Egyesület. Az évről évre megújuló Sárga Csikó-szobrocskát a nagyváradi Jankó Szép Noémi készíti, alkotómunkáját a bukaresti Liszt Intézet támogatja. A szobrocskához pénzjutalom (1 millió forint) is társul a Nemzeti Filmintézet felajánlásával.
Erdély 19 településén, összesen 26 helyszínen szervezik meg az idén a 22. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemlét, amelyen 10 új nagyjátékfilmet, 4 klasszikus remekművet, 3 egészestés dokumentumfilmet és rövidfilmeket vetítenek.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!