Mihai Chirilov, a TIFF művészeti igazgatója a szemle 21. kiadásának újdonságairól beszélt
Fotó: Facebook/TIFF
Háborúellenes kiáltványnak szánják a szervezők a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) idei kiadását, mely rombolás helyett alkotásra szólít és a 60-as évek háborúellenes jelszavát parafrazálva üzen: Make Films, Not War! A kolozsvári szemlén az erőszaké „a főszerep”, és újításként a dokumentumfilmes szekció is versenyprogrammá válik.
2022. május 17., 15:472022. május 17., 15:47
2022. május 17., 15:542022. május 17., 15:54
Make Films, Not War! (Készíts filmeket, ne háborúzz!) mottóval az ukrajnai háború témája jegyében zajlik június 17–26. között a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) idei kiadása. A 21. alkalommal megrendezendő kolozsvári szemle középpontjában a kaotikus jelenünkre való utalásként az erőszak, a diktatúra, az abortusz témaköre áll, és idén először a dokumentumfilmes szekciót is beemelik a versenyprogramba.
– fogalmazott Mihai Chirilov művészeti igazgató az idei TIFF reklámszpotjára utalva, mely a megszokott gyakorlattól eltérően nem tartalmaz kolozsvári helyszínekre „átvitt” filmes poénokat. Helyettük Lucian Pintilie Balanța (A mérleg) című filmjének egyik kulcsjelenetét látják majd a nézők egyfajta utalásként a körülöttünk zajló „bolond világra”.
A színésznőt Tudor Giurgiu fesztiváligazgató a román film „egyedi, hatalmas alakjaként” jellemezte, és elmondta, hogy a színésznő jelen lesz a zárógálán, de közönségtalálkozón, a fiatal színészekkel való műhelymunkán is részt vesz, és a főszereplésével készült legújabb filmet, a népmeséből ihletődött Capra cu trei iezi (A kecske és a három gidó) című alkotást is bemutatják.
Az idei kiadás fő arculati elemei: fegyver és kamera találkozása
Fotó: Facebook/TIFF
Nagy nevek lesznek még a TIFF-en, de a háború okozta bizonytalan helyzet miatt sok meghívott útja még szervezés alatt áll, így később jelentik be őket. A román filmes elit biztos jelen lesz Kolozsváron a 800–900 meghívott között, mondta Giurgiu, aki szerint
A versenyfilmszekcióban idén is 12 alkotás szerepel, köztük két román és egy magyar film is. A Csuja László és Nemes Anna rendezte Szelíd című film egy testépítőbajnok történetét meséli el. A román filmek között az Octav Chelaru rendezte Balaur száll versenybe a Transilvania-trófeáért, a thriller egy vallástanárnő és kiskorú diákja románcát, az azzal járó lelki vívódást mutatja be.
A morális felelősség és lelkiismeret áll a középpontjában a társasjátékra utaló Marokkóban is, az Emilian Pârvu rendezte alkotás a másik román versenyfilm. Közvetlenül a cannes-i filmfesztiválról érkezik Kolozsvárra a Pamfir című ukrán film, mely egy tisztességes életre törekvő férfi története, aki a körülmények áldozatává válik.
A többi versenyfilm középpontjában szintén olyan főszereplők állnak, „akiknek a lába alól kicsúszik a talaj” – fogalmazott Chirilov.
MIhai Chirilov szerint erős dokfilmes mezőnyre kell számítani
Fotó: Facebook/TIFF
Az idei szemle nagy újdonsága, hogy a dokumentumfilmeket felvonultató What`s Up, Doc? versenyszekcióvá válik, a fődíj 2000 euró. A TIFF művészeti igazgatója szerint
„Nem fogják tudni, hogy amit látnak, az fikció vagy dokumentumfilm” – mondta Chirilov, aki szerint ez a kategória nagyon erős alkotásokat vonultat fel. Ezek egyike a Pentru mine tu ești Ceaușescu című román film, mely az ezredfordulón született generációt mutatja be, akik nem éltek a kommunizmusban. Ez egyébként az egyetlen dokumentumfilm a 13 alkotást felvonultató román filmek szekcióban.
A jelenlegi ukrajnai helyzetre történik utalás az Anul pierdut 1986 című filmben is, mely a csernobili katasztrófa következményeire mutat rá, egy nő vívódásait vázolja, aki attól tartva, hogy gyereke rendellenességgel születhet, a terhességmegszakítást fontolgatja.
Tudor Giurgiu fesztiváligazgató nyilatkozik a sajtónak
Fotó: Facebook/TIFF
A Florin Piersic Jr. rendezte Nimic despre dragoste már az emberi kapcsolatokat taglalja, azt meséli el, hogy az állandó hűtlenség hogyan ás alá egy korábban jól működő párkapcsolatot – a filmet a számos pikáns jelenet miatt zárt térben vetítik. A Főtéren vetített alkotások között szerepel az idei cannes-i fesztivál nyitófilmje, a Cut! is, míg
Tudor Giurgiu fesztiváligazgató elmondta, a fesztiválnak idén új helyszíne is lesz: a várfal melletti Fogoly (Potaissa) utca június 20-án streetfood fesztiválnak ad otthont, ahol Romániában élő ukrán menekültek főzik hagyományos ételeiket, a bevételt pedig az ukrajnai rászorulók megsegítésére fordítják.
Vidám témák, események is lesznek, a családi hétvégének idén Szászfenes ad otthont, a lőtérnél délutánonként gyerekeknek szerveznek programokat, de a nevelő célzatú Educatiff is folytatódik, akárcsak a fiatal filmes tehetségeket felkaroló Transilvania Talent Lab. A koncerteknek idén a Bánffy-palota udvara ad otthont, mely a fesztiváligazgató szerint új arculatot kap, itt este filmvetítéseket is tartanak.
A sajtótájékoztató helyszíne, a TIFF-ház udvara
Fotó: Facebook/TIFF
Mint kifejtette, az előző kormány a finanszírozás közel 25 százalékát „vágta le”, holott az elmúlt két évben a kolozsvári szemle volt az egyetlen nagy kulturális rendezvény, melyet megtartottak. „Most ezt valamennyire sikerült korrigálni” – mondta a fesztiváligazgató az idei TIFF büdzséjére utalva.
A háború sújtotta Ukrajnának és az ukrán filmművészetnek szentel külön szekciót a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) – közölték a június 17. és 26. közt szervezendő szemle szervezői.
Krzysztof Kieślowski lengyel rendező életműve előtt tiszteleg a június 17–26. közötti időszakra tervezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!