Zágoni Balázs (jobbról) és érdeklődők a tematikus városnéző sétán
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A 150 éve született színész, rendező, színházigazgató, forgatókönyvíró Janovics Jenő tiszteletére rendeztek kétnapos emlékkonferenciát, melyen erdélyi és magyarországi szakemberek osztották meg a filmtörténeti, színháztörténeti, kultúrtörténeti kutatásaik eredményeit. A Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Magyar Film és Média Intézete által, a Filmtett Egyesülettel partnerségben szervezett rendezvény a 22. Filmtettfeszt keretein belül zajlott pénteken és szombaton a BBTE Aula Magnájában és a kolozsvári Művész Moziban.
2022. október 08., 16:092022. október 08., 16:09
2022. október 09., 17:202022. október 09., 17:20
Janovics Jenő nemcsak kolozsvári viszonylatban számít a századelő kiemelt fontosságú személyiségének, munkássága a teljes magyar filmtörténetre hatással volt, így nem csoda, hogy a 150 éves kolozsvári magyar felsőoktatás évfordulós rendezvényeinek sorát megnyitó konferencia iránt is nagy volt az érdeklődés. A rendezvény két napján összesen tizenöt hazai és magyarországi kutató, író, egyetemi oktató tartott előadást, illetve
Zágoni Balázs, a BBTE Magyar Film és Média Intézetének oktatója, a konferencia egyik főszervezője elmondta, már egy ideje érett a gondolat, hogy az egyetem viszonylag fiatal intézetének jó lenne egy saját konferenciát szerveznie, és Janovics Jenő születésének évfordulója megadta az apropót is. Kezdetben tíz előadót hívtak meg, de a meghívottakat megkérték, hogy még ajánljanak olyan személyeket, akik hasonló tárgykörrel foglalkoznak, így tizenötre bővült a szám.
Zágoni Balázs azt is kiemelte, hogy bár a meghívottak egyaránt körülbelül ugyanazzal a témával, témakörrel foglalkoznak, mindenki számára van minden előadásban valami új, sőt ilyen szempontból nagyon fontosak a kávészünetek is, mert az informális beszélgetések alkalmával sok hasznos információt gyűjthetnek össze a szakemberek, akár új forrásokról is.
A filmes szakértő azt is elmondta, hogy bár a régi filmekkel foglalkozók körében szinte szállóige az, hogy az idő nem nekik dolgozik, hiszen nagyon sérülékeny anyagokról (hordozókról) van szó, amely nem túl időtállók, mégis a mai napig bukkannak kincsekre.
ami azért is nagy szenzáció, mert az első olyan fennmaradt, megtalált alkotás, melyben Janovics négyes szerepben tűnik fel, azaz rendezője, producere, forgatókönyvírója és szereplője is a filmnek. Hozzátette, hogy ilyen felfedezésekre még van esély és remény a jövőben is, hiszen például a Sárga csikó című film – az első, Kolozsváron készült némafilm –, melynek négy percét ismerjük, de a teljes alkotás talán még előkerülhet,
Zágoni Balázs azt is elmesélte, hogy a konferencia magyarországi részvevői közül sokan nagyon örültek, hogy eljuthattak a „Szamos-parti Hollywoodba”. A rendezvényen kutatók, laikusok is részt vettek, illetve nagy számban megjelentek a kolozsvári egyetemek diákjai is.
Szamos-parti Hollywood-séta Kolozsváron
Izgalmas, egyszerre szórakoztató és információgazdag városnéző séta zajlott péntek délután Kolozsvár belvárosában. A 20. Filmtettfeszt, illetve a kétnapos Janovics Jenő-emlékkonferencia keretében tartott sétát Zágoni Balázs egyetemi oktató, író vezette, és egyaránt kapcsolódott az idén tavasszal megjelent Szamos-parti Hollywood című ifjúsági regényéhez és a kincses város filmes múltjához.
A séta a kolozsvári művészmozitól indult, majd a Király utcán végig haladva a Tolonc című némafilm egyik külső forgatási helyszínére kalauzolt, utána az egykori magyar, ma román színházhoz, majd a főtéren keresztül – ahol egykor az Apolló Mozi volt – egészen az egykori filmstúdiókig, azaz a mai magyar színházhoz, ahol a helyi némafilmgyártás egyik tragikus eseményének, az egyik színésznő vízbe fulladásának történetét is megismerhették az érdeklődők.
A séta nemcsak a kolozsvári mozizás őskorába, illetve a helyi filmgyártás történetébe nyújtott betekintést, hanem a 20. századi nemesség, polgárság szórakozási, művelődési formáit is megismertette, illetve színészekhez – például Jászai Marihoz kapcsolódó anekdotákat is hallhattak a résztvevők. Zágoni Balázs a filmekből válogatott, kinyomtatott képekkel tette érdekessé, interaktívvá a sétát, a résztvevők, a mai Kolozsváron keresgélhették az egykori forgatási helyszíneket, a filmekben felsejlő háttereket.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!