A sepsiszentgyörgyi társulat mindenik színésze fellép majd az Angyal szállt le Babilonba című darabból készülő produkcióban
Fotó: Tamási Áron Színház
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulatának következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
2024. november 12., 15:392024. november 12., 15:39
A próbán a színház teljes társulata megjelent, a korábbi igazgató, Bocsárdi László szándéka szerint ugyanis valamennyien játszani fognak az előadásban. Elöljáróban a rendező elmondta: a színház repertoárján lévő sok előadás és turné miatt több rövidebb időszakban tudnak csak próbálni a február elejére tervezett bemutatóig.
Fotó: Tamási Áron Színház
Mindenekelőtt egy Esterházy Péter idézetet olvasott fel Bocsárdi László, mely által az egykori Figura Stúdió amatőr társulatának működésére emlékeztette a csapatot. Az idézet elsősorban arról szólt, hogy a színházban az egyéniségek természetüknél fogva az egymástól való különbözőségüket élik meg és élik ki,
A világ jelenlegi helyzetében rendkívül fontossá válik a felelősség, felelősségvállalás kérdése – mondta ezután Bocsárdi, majd felsorolta az utóbbi években rendezett előadásait, melyek közül valamennyi a tudatosításról szólt. Szerinte csak olyan színházat érdemes ma művelni, mely a lelkiismeret felébresztését célozza, nem elég csak azért előadásokat készíteni, mert ahhoz ért a legjobban egy színházi társulat. A művész szerepét Hamvas Béla arlequin-jéhez (bohóc, bolond) hasonlította, aki mindenek fölött áll, társadalmon kívüli, nincsen száma (a tarot kártyában), és mégis kulcsfigura, aki leleplezi a társadalom hibáit.
Rendkívül fontos az is, hogy csak a kortárs művészetnek van értelme, Pilinszkyvel együtt Bocsárdi László is azt vallja, hogy csak a kortárs művészet által lehet az örökkévalóságot megfogalmazni.
Fotó: Tamási Áron Színház
A bevezető gondolatok után a rendező átadta a szót dramaturgjának, Dálnoky Rékának, aki röviden bemutatta Dürrenmatt életét és művészetét, majd a most színpadra állítandó Angyal szállt le Babilonba című darabjának fontosabb kérdéseiről, bibliai motívumairól esett szó. Dürrenmatt dramaturgiája a váratlan fordulatok dramaturgiája, így folyamatosan új helyzetbe hozza a nézőt – hangzott el. A nagy svájci drámaíró szerint ugyanakkor a komédia az egyetlen műfaj, amely a világ tragikumát ki tudja fejezni.
Tamási Áron Színház társulata turnéra indul, Budapesten és Szatmárnémetiben is bemutatja Ivan Viripajev Iráni konferencia című darabját Bocsárdi László rendezésében.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
szóljon hozzá!