Képünk illusztráció
Fotó: Trianon100.hu
Az 1920. június 4-én aláírt trianoni békediktátumra történelmi filmekkel és dokumentarista alkotásokkal emlékeznek a közmédia csatornái a Nemzeti Összetartozás Napján.
2024. június 03., 11:312024. június 03., 11:31
2024. június 03., 12:132024. június 03., 12:13
A trianoni békediktátum értelmében Magyarország elvesztette számos egyetemét, a többi közt a kolozsvárit is. A Dunán június 4-én 10:15-től látható A menekülő alma mater – a kolozsvári egyetem Szegedre költözésének története című magyar dokumentumfilm azt mutatja be, miként nyert a patinás intézmény új otthonra Szegeden – írja a Híradó.hu.
A trianoni szerződés aláírását megelőző tárgyalásokon a magyar kormányzat mindent megtett az igazságosabb béke érdekében. Gróf Teleki Pál vezetésével magyar tudósokból álló csapat elkészítette a Kárpát-medence etnikai viszonyait híven bemutató vörös térképet, a Carte Rouge-t. A 12:55-kor kezdődő Carte Rouge – Vörös térkép című dokumentumfilm 1918-tól követi végig az eseményeket, amikor Teleki a bolgár front elvesztése után rájön, szükség lesz egy térképre.
A Duna 17:25-től tűzi műsorára A magyar világ közepe – A geszti Tisza-kastély újjászületése című filmet, az alkotás az M5-ön is látható lesz 21 órától.
A Dunán június 4-én a 20. századi magyar történelem egyik legnagyobb hatású beszédét bemutató A beszéd – Apponyi a magyar ügy védelmében című művet is láthatják 20:40-től. A Nemzeti Összetartozás Napján 21:40-től az Ismerős Arcok zenekar 25 éves jubileumi koncertje után az Örök hűség című zenés filmet láthatják a Dunán, amely
Ismeretterjesztő filmet tűz műsorára június 4-én 19:55-től a Duna World. Ha elmentem a dóm kapuja előtt… – Emlékképek és Trianon drámája Kassa magyar történelmében címmel. 22:35-től láthatják Koltay Gábor Hétköznapi Trianon című dokumentumfilmjét, amelyben két fiatal a trianoni békediktátum okai után kutat Versailles-ben és az erdélyi Bonchidán, bemutatva az 1920 utáni, mai tanulságokat is tartalmazó nemzetfejlődést, de a velünk elő trianoni következményeket is.
A trianoni békeszerződés témája még ma, jó 102 évvel az aláírása után is folyamatosan jelen van a közbeszédben, a sajtóban, hiába írta részben felül az 1947-es párizsi béke.
Az M5 kulturális csatornán látható kedden 8:55-től a Muravidéki Meseút című dokumentumfilm premierje, amelyben egy képzeletbeli kulturális-turisztikai attrakció, a szlovéniai Muravidék településeit összekötő „meseút” elevenedik meg. 11:55-től egy erdélyi magyar dokumentumfilmet láthatnak Baksatanya címmel. Az alkotás a romantikus erdélyi életmód ábrázolása helyett a többszöri újrakezdés képességét, egy ember, egy apa erejét és természetszeretetét helyezi előtérbe.
a házastársi hűség ürügyén az emberi helytállásról szól. 19 órától tűzi műsorára az M5 Mészáros László szobrászművész gondolatiból készített Örökségül című filmet. A tánccal, zenével, versekkel teljessé váló összművészeti alkotás egyik legfontosabb üzenete, hogy az Isten, a haza és a család hármas egységének nemzetmegőrző ereje van.
A nap zárásaként 23:05-től a Magyar Nép Együttes Körtánc című MÜPA-előadást tekinthetik meg, amely a száz evvel ezelőtti trianoni békediktátum emlékezetének jegyeben készült.
Trianon kérdéskörét ugyan továbbra is eltérően látja a magyar és a román történészek többsége, de a vegyes bizottság ülésein nincsenek tabutémák. Nyitott, jó hangulatú párbeszédről számoltak be a Krónikának az október végi, aradi találkozó résztvevői.
A Magyarságkutató Intézet újabb tudományos konferenciát szervez Trianonról január 29-én, Budapesten. A konferencia egyik előadójával, dr. Köő Artúr történésszel a 103 évvel ezelőtti események kapcsán a Trianon-kutatások fontosságáról beszélgettünk.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
szóljon hozzá!