Száznégy évvel ezelőtt kegyetlen, irgalmatlan, igazságtalan diktátumot kaptunk a nyakunkba, június 4., a magyar nemzet elleni gyilkossági kísérlet napja – emlékezett a felújított geszti Tisza-kastély keddi ünnepélyes átadásán Orbán Viktor miniszterelnök.
A nemzeti összetartozás napja lehetőség, hogy a trianoni békediktátum évfordulóján ne csak a történelmi traumákra, hanem a sikereinkre is emlékezzünk – mondta a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
Az 1920. június 4-én aláírt trianoni békediktátumra történelmi filmekkel és dokumentarista alkotásokkal emlékeznek a közmédia csatornái a Nemzeti Összetartozás Napján.
A trianoni békeszerződés évfordulója Románia történelmének egyik legfontosabb napja – jelentette ki vasárnapi Facebook-bejegyzésében Lucian Romaşcanu kulturális miniszter.
A nemzeti öntudat és a remény adott erőt az országhatárokon kívül rekedt magyaroknak Trianon után. A remény, hogy lesz magyar jövő a Kárpát-medencében – hangsúlyozta a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára.
Archív fotókat és korabeli dokumentumokat bemutató kiállítással népszerűsíti a román külügyminisztérium június 4-ét, mint a „Trianoni Szerződés Napját”.
Béke – A nemzetek felett – ez a címe annak a trianoni békadiktátumról szóló friss dokumentum-játékfilmnek, amelyet a magyarországi mozik már bemutattak, január 31-én, kedden 21:48-tól pedig a Duna tévében láthatják a nézők.
Lesz, lesz, lesz címmel, magyarországi előadóművészek közreműködésével jelentetett meg CD-t a várpalotai Trianon Múzeum. A tizenkét magyar irredenta dal rockzenei alapokon, szimfonikus zenekarra hangszerelve készült el.
Trianon kérdéskörét ugyan továbbra is eltérően látja a magyar és a román történészek többsége, de a vegyes bizottság ülésein nincsenek tabutémák. Nyitott, jó hangulatú párbeszédről számoltak be a Krónikának az október végi, aradi találkozó résztvevői.
Csütörtökön mutatják be a magyarországi mozikban a Béke – A nemzetek felett című dokumentum játékfilmet – hangzott el az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában.
Nem tartja reális veszélynek az atomháborút és Magyarország vagy Románia háborúba való sodródását Romsics Ignác Széchenyi-díjas történész, akit hétfői kolozsvári előadásán kérdeztünk, miképp látja az aktuálpolitikai helyzetet.
A trianoni békeszerződés témája még ma, jó 102 évvel az aláírása után is folyamatosan jelen van a közbeszédben, a sajtóban, hiába írta részben felül az 1947-es párizsi béke.
Amint az várható volt, nem maradt visszhang nélkül Erdélyben Niedermüller Péter kijelentése, miszerint a határon túli magyarok Trianonnak „köszönhetően” jobban élnek, mint az anyaországiak.
A határon túl élő magyarok élete jobb, mint az anyaországiaké – állapította meg Niedermüller Péter, Erzsébetváros DK-s polgármestere a nemzeti összetartozás napja apropóján közzétett üzenetében.
Jó lenne, ha így, a nemzeti összetartozás napja környékén csupán azzal kellene foglalkoznunk, milyen rendezvényekkel jelzi az elszakított területeken és az anyaországban élő magyar közösség.
Száz egyperces kisfilmben keltették életre a Trianon előtti magyar világot az Elrabolt Hungária című album készítői, a videókon több erdélyi helyszín is megelevenedik.
„Egy színmagyar városba jött be a román hadsereg, így senki nem gondolta, hogy itt marad. A helyi lakosság elképzelhetetlennek tartotta, hogy egy ilyen magyar várost Romániához csatoljanak”.
A nemzetközi gyermekvonat-akció a két világháború között címmel a trianoni döntés után a nyomor elől nyugatra menekített magyar gyerekek történetét idézi fel a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) Vármúzeumának péntektől látható kiállítása.