Fotó: Aradi Kamaraszínház
Az Aradi Kamaraszínház három fesztiválon vendégszerepel Az élő holttest című előadással, és szintén fesztiválon mutatják be a 497 című táncszínházi produkciót – közölte a teátrum. Mindkét előadás koprodukciók eredménye: Az élő holttest a Szegedi Pinceszínház és az Aradi Kamaraszínház közös munkája a szabadkai Juhász Zenekar közreműködésével, a 497 pedig a békéscsabai Tabán Táncegyüttessel közösen jött létre.
2022. május 24., 19:502022. május 24., 19:50
Az élő holttest című előadás első fesztiválszereplése a Mozaik Országos Színházi Találkozó programjában szerepel szerdán 19 órakor Kápolnásnyéken. A találkozó hagyományteremtő szándékkal indul útjára, hogy megkísérelje betölteni azt az űrt, amit a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) megszűnése jelent a magyar színházi szférának. A május 25–28. között tartott színházi eseményen magyarországi és határon túli alkotóműhelyek képviseltetik magukat.
A huszonnyolcadik kiadásához érkezett kísérleti színházi fesztivál június 4–11. között zajlik Nagybányán. A romániai mellett magyarországi, franciaországi, belgiumi és kanadai társulatok mutatkoznak be ízelítőt adva a legújabb színházi irányzatokból. Az Atelier Nemzetközi Színházi Fesztivál a legrégibb romániai színházi seregszemlék közé tartozik.
Szintén a 28. Atelier Nemzetközi Színházi Fesztiválon lesz látható a 497 című táncszínházi produkció is.
A Békéscsabai Tabán Táncegyüttes és az Aradi Kamaraszínház táncszínházi, „performance” jellegű koprodukcióját június 7-én, 19 órakor tűzte műsorára a nagybányai fesztivál. A különleges képi világgal rendelkező előadás története az 1910-es évekbe visz vissza, amikor négy romániai fiatal világ körüli gyaloglóversenyen vett részt. A rendezést Farkas Tamás koreográfus és Tapasztó Ernő, az Aradi Kamaraszínház művészeti vezetője jegyzi.
Június 24. és július 2. között, a Magyar Színházak 34. Kisvárdai Fesztiválján tizennégy színházi előadás versenyez Szerbiából, Magyarországról, Ukrajnából és Romániából.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!