Bizet Carmen című darabjában debütált 2016-ban a gyermekkar a Kolozsvári Magyar Operában
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Idén ünnepelte fennállásának hatodik évfordulóját a kolozsvári magyar gyermekkórus. A Kolozsvári Magyar Opera keretében működő gyermekkar az évek során számos opera-előadásban, hangversenyen bizonyított. A kezdetekre, a kórus sokszínű tevékenységére Kálló Krisztián, a gyermekkar karvezetője tekintett vissza.
2022. április 10., 13:112022. április 10., 13:11
A Kolozsvári Magyar Gyermekkórus idén februárban ünnepelte hatéves fennállását. Hat évvel ezelőtt a gyermekkar Georges Bizet Carmen című operájában debütált, és igazi örömünnep volt nemcsak a gyerekek, hanem a szülők, családtagok, a Kolozsvári Magyar Opera társulata és nem utolsósorban a kedves közönség számára is.
„Avec la garde montante” – hangzott el a jól ismert gyermekkari részlet az első felvonásból, 2016. április 14-én a Kolozsvári Magyar Opera színpadán. Mit ad a sors? Hat évvel később ugyanezen a színpadon, 2022. március 31-én a gyereksereg ismét egy bemutatón lépett fel, egy friss Carmen-előadást láthatott, és hallhatott a közönség Szabó Emese rendezésében, új szereposztással, díszlettel és jelmezekkel.
De ne szaladjunk ennyire előre, hanem forgassuk vissza egy kicsit az idő kerekét, és elevenítsünk fel néhány fontos mozzanatot a gyermekkar életéből.
Ezt az álmot Takács Aranka valósította meg, aki kiváló szervezési tehetségével megalapította az első 80 tagból álló gyermeksereget, és azóta is a kórus menedzsere. A precíz intonáció, a kórus egyedi hangzása megmutatkozott a már említett legelső opera-előadásban, később pedig számos hazai és külföldi hangversenyen is.
2017 októberétől a karvezetői stafétát jómagam, Kálló Krisztián karnagy vettem át. Az évek során több opera-előadás bemutatójára, mint Giuseppe Verdi: Otello (rendező: Albu István), Maurice Ravel: A gyermek és a varázslat (Tompa Gábor rendezésében), Wolfgang Amadeus Mozart: A varázsfuvola (Tompa Gábor rendezésében) készítettem fel zeneileg a kórust. Ezenkívül a gyermekkar más produkciókban is részt vett, színpadi jelenlétük, alakításaik üde színfoltot képviselnek a kolozsvári színpadon: Giacomo Puccini Bohéméletében, Kodály Zoltán Háry Jánosában és Tóth Péter Árgyélus királyfiában is láthattuk már őket.
Nem túlzás, ha azt mondjuk, hogy ezek a gyerekek rendkívüli odafigyeléssel és fegyelemmel vettek részt a hosszú próbafolyamatokban. Többször második otthonukká vált az opera épülete, de ez nem jelentett problémát számukra, fáradhatatlanul, pontosan hajtották végre a rendező vagy koreográfus kéréseit, utasításait.
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Habár tevékenységeit a Kolozsvári Magyar Opera körül folytatja, a gyermekkar állandó résztvevője és fontos mozgatórugója a kolozsvári magyar zenei életnek is. Több felkérésnek eleget téve, részt vett számos gyermekkari találkozón Erdélyben és külföldön, fellépett a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét keretében, kiállításmegnyitókon, jótékonysági koncerteken, élő zenés műsorok a Kolozsvári Rádiónál bizonyították zenei tehetségüket a gyerekek. 2019 végén a kórus újraszerveződött, és megalakult egy énekkar 12–16 éves gyerekek részvételével.
A két formáció a pandémia ideje alatt kénytelen volt szünetet tartani, később új lendülettel és lelkesedéssel folytatódott a heti próbák sorozata: a kórus tagjai ismét a színpadon énekelhettek, és a várva várt elismerés, a közönség tapsa, újból értelmet adott a közös munkának.
Izgalmas, ugyanakkor megható, hogy ezek a gyerekek most egy új Carmen-előadásban szerepeltek, ezáltal időutazásra adódott lehetőség, visszatekintve azokra a dolgokra, amelyek hat év leforgása alatt történtek a gyermekkar életében. Rengeteg új tervünk és ötletünk van a jövőre nézve is.
Szívből reméljük, hogy hamarosan újból két kórussal büszkélkedhetünk, és továbbra is magas színvonalon tolmácsoljuk majd a magyar gyermekkórus-irodalom legszebbjeit, hiszen repertoárunk számos zeneszerző, többek között Kodály Zoltán, Bárdos Lajos, Veress Sándor, Vermesy Péter, Selmeczi György műveit tartalmazza.
Kálló Krisztián
A szerző a kolozsvári magyar gyermekkórus karvezetője
A Carmen című opera zenéje olyan, hogy egy életre meg tudja szerettetni a közönséggel a műfajt – vallják az új kolozsvári premier alkotói. Bizet halhatatlan művét a Kolozsvári Magyar Opera társulata csütörtökön mutatja be Szabó Emese rendezésében.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!