Fotó: Facebook/Marosvásárhelyi Rádió
Március másodikától huszonnégy órában sugároz a hatvanadik születésnapját ünneplő Marosvásárhelyi Rádió. Az újításokról Szász Attila, a rádió magyar nyelvű műsorának főszerkesztő-helyettese számolt be lapunknak.
2018. január 21., 15:402018. január 21., 15:40
Huszonnégy órás lesz az immár 60. születésnapját ünneplő Marosvásárhelyi Rádió magyar adása március másodikától a Román Rádiótársaság igazgatótanácsának csütörtöki döntése értelmében. Szász Attila, a Marosvásárhelyi Rádió magyar nyelvű műsorának főszerkesztő-helyettese elmondta, régi tervük és vágyuk, hogy azt mondhassák magukról: 24 órában sugároz a rádió.
Persze ez is nagyon fontos, igyekszünk éjszakára is olyan műsorkínálatot biztosítani, ami megfelel. Arra nincs sem pénz, sem humán erőforrás, hogy teljesen új tartalmat készítsünk ebben az idősávban, nem is lenne nagy értelme, hiszen éjszaka nagyon kevesen rádióznak” – fogalmazott Szász Attila. Hozzátette, az éjjeli órákban a könnyedebb tartalmú műsorokat fogják megismételni, nem pedig a kifejezetten aktualitással foglalkozókat. „Inkább tematikus műsorok lesznek hallhatóak éjféltől 1 óráig és reggel öttől hatig. Ismerjük az adáskörzetünkben élők bioritmusát, tudjuk, hogy 6 előtt már jócskán felébrednek az emberek” – magyarázta a rádió főszerkesztő-helyettese.
Mint kifejtette, a vidéken élők igényeinek megfelelően mezőgazdaságról, gazdaságról szóló műsorokat is megismételnek majd, éjjel kettőtől háromig a német nyelvű műsorokat ismétlik, a többi pedig zene lesz. „Zenében sem kívánnánk egy rádió lenni a sok közül, a kereskedelmi rádiók az aktuális pop-rock slágereket sugározzák, mi inkább a világzene felé eveznénk ebben az idősávban,
– mondta Szász Attila. Rámutatott, a napközbeni műsorrács nem módosul egyáltalán, amit reggel hattól éjfélig sugárzott a rádió, az marad.
Szász Attila
Fotó: Facebook/Szász Attila
„2013-ban bővítettük 7 órásról 16 órásra a műsorrácsunkat, az volt a legnagyobb és legfontosabb lépés, mert a napközbeni 16 óra a legfontosabb rádióhallgatás szempontjából, 2017-ben még két órával kiegészítettük ezt az időtartamot. Most a 24 órás adással lett teljes a műsor, eddig a román kulturális csatorna (Radio România Cultural) műsorát vettük át éjszaka, rádiószínházat, portréinterjúkat, hangoskönyveket lehetett hallgatni. Akik ezt szerették, nem veszítettek semmit, mert ugyanez a tartalom adáskörzetünkben több frekvencián is fogható” – részletezte Szász Attila.
Kifejtette azt is, azért időzítették március másodikára a bővülést, mert minden eddigi jelentősebb változást is ehhez a dátumhoz igazítottak: 1958. március 2-án szólalt meg először a marosvásárhelyi rádió. A Marosvásárhelyi Rádió műsorrácsa 2013-ban, szintén március másodikán, a rádió 55. születésnapján bővült napi 7 órásról 16 órásra, majd 2017 márciusában újabb két órával egészült ki.
Nagyjából Brassótól Kolozsvárig szinte minden területet lefednek, tudják, hogy hol vannak a „fekete lyukak” Az egyik térség a Gyergyói-medencének egy része: a Hargitán van az adótorony, ami be kellene sugározzon a vidékre, de egyelőre nem éri el a környék összes települését. Ugyanígy problémás az Olt völgye, ami beszűkül Tusnád körül, és Maros megyében is van egy-két kisebb régió, ahol problémás a lefedettség.
„Azonban sikerült ezen valamennyit javítani 2016-ban, amikor új frekvenciát hoztunk létre, a 96-on sugárzunk Marosvásárhelyen. Szintén ilyen megfontolásból lenne egy, bár nem a legjobb, legmodernebb, de mégis létező alternatíva: az 1323-as középhullámú frekvenciánk, ami ugyan elég nagy mértékben lefedi Maros megyén kívüli településeket is, csakhogy már nagyon kevesen akarnak középhullámon rádiózni” – mondta Szász Attila.
A rádió 60. születésnapjáról szólva kifejtette, egész évet szeretnék emlékezetessé tenni, az évfordulóra sok mindennel készülnek, amiről külön értesítik a közönséget. Több rendezvény is lesz, nemcsak március másodikán, hanem az év többi részében is.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!