Ábrám Zoltán: a legnehezebben az igazságtalanságot lehet megemészteni
Fotó: Szucher Ervin
Miközben Marosvásárhelyen egyre feszültebbé vált a hangulat, 1990. március 17–18-án első kongresszusát rendezte a Magyar Ifjúsági Szervezetek Szövetsége (MISZSZ). Közvetlenül a kétnapos fórum előtt már robbant néhány magyarellenes „bomba”, de az igazi pokol csak a kongresszust követően szabadult el. Az ifjúság – magyarok és románok egyaránt – viszont egészen más világot szeretett volna teremteni magának. Ábrám Zoltán egyetemi tanár, a MISZSZ országos vezetőségi tagja, a Maros megyei Madisz alapító elnöke úgy véli, a véres események sok fiatalnak szertefoszlatták álmait, ugyanis a társadalom bizonyos fokú visszarendeződéséhez vezettek.
2020. március 23., 19:442020. március 23., 19:44
2020. március 23., 19:482020. március 23., 19:48
– Három hónappal az 1989-es rendszerváltás után, és egy-két nappal a magyarellenes pogrom kitörése előtt Marosvásárhelyen tartotta első kongresszusát a Magyar Ifjúsági Szervezetek Szövetsége. Mi adott okot ekkora derűlátásra, hogy egy január eleje óta forrongó városban ilyen jelentős rendezvényt tartson a magyar ifjúság?
– A kongresszus szervezése hosszabb folyamat volt, amely jóval a forrongások előtt kezdődött. A Maros megyei Madisz a magyar ifjúsági szervezetek februári sepsiszentgyörgyi tanácskozásán vállalta el a rendezvény szervezését. Ez azokban a napokban teljesen természetesnek tűnt, hiszen Erdély egyik legerősebb és aktívabb szervezetét képeztük. Másrészt már akkor Marosvásárhelyre koncentrálódtak a fiatalságot érintő fontosabb események: zajlott a Bolyai-líceum újramagyarosítási kísérlete körüli cirkusz, illetve már akkor komoly gondok mutatkoztak az orvosi egyetemen. Minél inkább nyomatékosítani szerettük volna, hogy akcióinkkal kiállunk a bolyais és orvosis diákság mellett. Amúgy mi még az RMDSZ által szervezett február 10-ei gyertyás tüntetés előtt, már 5-én bejegyeztettünk egy tiltakozó megmozdulást, amit aztán az események felpörgése miatt már nem tartottunk meg. Március 15-ig – azontúl, hogy folyt az állandó provokáció, történelemhamisítás, magyargyalázás – különösebb atrocitás nem történt. Nemzeti ünnepünkön ott lehettünk a postaréti vesztőhelyen, Segesváron és Fehéregyházán, a ’48-as csata színhelyén, megkoszorúzhattuk a székely vértanúk obeliszkjét, illetve a Petőfi-emlékműveket. Csak másnap, 16-án tört ki a Tudor negyedbeli gyógyszertár körüli balhé. Ennek a szomorú fejleménynek a kongresszus 250 küldöttje és 100 meghívottja közül jó néhányan szemtanúi voltak, ugyanakkor rányomta a bélyegét a rendezvény hangulatára.
Az adott helyzetben a kongresszus – amely nagyrészt a fellángolt magyargyűlölet elítéléséről szólt – csak részben érte el a célját: hosszas vita után megszavaztuk a MISZSZ alapszabályát, ugyanakkor elfogadtunk egy közös nyilatkozatot. Mégis merem állítani, hogy történelmet írtunk: ez volt az új, 1989 utáni erdélyi magyar politikai korszak első kongresszusa.
– A véres események miatt a kongresszus munkálatai, zárónyilatkozata háttérbe szorult, a közvéleményt az elmérgesedett helyzet, majd a pogromkísérlet és annak következményei foglalkoztatták. Mi az, ami normális körülmények között sokkal jelentősebb médiavisszhangot kapott volna?
– Azontúl, hogy ez volt az első ilyen lélegzetű, demokratikus, a kommunista típusú politizálást visszaszorítani igyekvő fórum, amely öt héttel megelőzte az RMDSZ nagyváradi kongresszusát, elsősorban az itt megfogalmazott üzeneteket emelném ki. Nyilatkozatban álltunk ki a Temesvári kiáltvány és a Marosvásárhelyen alapított Pro Európa Liga mellett. Komoly előrelépésnek könyveltük el, hogy az ifjúsági szervezetek szövetségbe szerveződtek; ezt egyébként hosszas viták előzték meg, hiszen a küldöttek egy része pártként szerette volna bejegyeztetni. Kidomborítanám Smaranda Enachénak, a Pro Európa Liga vezetőjének csodálatos beszédét, Sütő Andrásnak a kongresszus résztvevőihez szóló március 17-ei levelét, amely egyike lehetett azon utolsó írásainak, amelynek papírra vetéséhez mindkét szemét tudta használni. És talán az sem mellékes, hogy a Magyarországról visszatérő Szőcs Gézának, az RMDSZ majdani főtitkárának itt volt az első erdélyi politikusi megnyilvánulása. Sajnos az akkori fiatalos lendületet, kommunistaellenes hangulatot, demokráciaszomjat sikerült részben elfojtaniuk a marosvásárhelyi véres eseményeknek.
Elég, ha megnézzük, kik aktiváltak 1989 végén, ’90 elején az RMDSZ-ben, és kik maradtak néhány hónappal, évvel később. Az értelmiségiek közül nagyon sokan visszaléptek vagy visszaléptették őket, az ideológiailag eléggé vegyes szervezet, az RMDSZ meg kissé letért az eredeti útról. A fiatalok egy része csalódott, kivándorolt, vagy egyszerűen elfordult a politikától.
– Hallhatta-e ország-világ a kongresszus európai gondolkodású román meghívottainak a hangját?
– Említettem Enache asszony magyarbarát megnyilvánulását, de szintén elismeréssel tartozunk egy másik meghívottunknak, Emil Iovănescunak, az 1988-as budapesti Ceaușescu-ellenes tüntetés szervezőjének felszólalásáért. Szomorú, hogy az ilyen, demokratikus gondolkodású értékes embereket a román társadalom kiszorította. Tudjuk, hogyan jártak el Smaranda Enachével, Iovănescuról meg azóta sem hallottunk. Vagy ott van Emil Târnovean, aki ’89 őszén, a gyári pártgyűlésen nemet mert mondani Nicolae Ceaușescu újabb államfői jelölésére – vele sem foglalkozik a közvélemény. De nem tudjuk, mi van Traian Marcuval vagy Marcel Bolboacával, akik ’90 márciusában két marosvásárhelyi román ifjúsági szervezet, az ODT és az OTV vezetőjeként hallatták hangjukat a magyar–román békés együttlétet szorgalmazva. A véres események lecsengése után mi, az ifjúsági szervezetek közös nyilatkozatban próbáltunk valami pozitívumot üzenni a társadalomnak, csak hát a sok negatívum mellett a mi hangunk teljesen visszhang nélkül maradt.
Célpont. Hetvenkilencen az RMDSZ-székház padlásán vészelték át az épület megrohamozását
Fotó: Azopan Photoarchive – www.azopan.ro/Bálint Zsigmond
– Alig fejeződött be a MISZSZ-kongresszus, a következő napon, március 19-én Ábrám Zoltánt már az RMDSZ padlásra menekült „táborában” jegyezték – a szó szoros értelmében is. Mennyire került közel a halálfélelmi állapothoz? Vagy akkor nem volt idő ilyesmire gondolni?
– Férfiasan bevallva: akkor ott és olyan körülmények között nagyon közeli volt a halálfélelmi állapot. De aznap nem a padláson ismerkedtem meg ezzel! Miután reggel, a Vártemplomban összegyűlt sztrájkoló magyar diákok előtt ismertettem a MISZSZ anyanyelvű oktatást illető álláspontját, bementem a főtérre. Míg a megyeháza előtt az üvöltöző tömeg Kincses Előd frontalelnök (FSN, Nemzeti Megmentési Front – szerk. megj.) lemondását vagy inkább lemondatását követelte, én több más magyar emberrel együtt, a háttérben meghúzódva, végighallgattam a csőcselék skandálásait. Egyet gondolva, felmentem a régi városházával szemben lévő egyházi ingatlan harmadik emeletére, Lészai Lehel akkori segédlelkész lakására. Néhány fényképet készítettem az ablakból, csakhogy a tömegből néhányan észrevettek. Nyomban berontottak a lépcsőházba, és az „Unde-i fotograful?”, azaz hol a fényképész kérdést ordítva trappoltak fel az emeletre. Szerencsére volt annyi lélekjelenlétem, hogy mire felértek a harmadikra, kivettem a gépből a filmet, majd az ajtónyitáskor az első berontóval jobb kézzel kezet fogtam, és a ballal pedig átnyújtottam a tekercset. A gesztus annyira meglepte a feldúlt „küldötteket”, hogy beérték a megsemmisült filmmel, engem békén hagytak. Ehhez képest Farkas István operatőrt jól elverték, és egy életre elvették a kedvét Marosvásárhelytől; ha jól emlékszem, még az események után elhagyta az országot, és Svédországban telepedett le. Ugyanakkor a magyarországi fekete dobozosoknak (magyarországi tévések – szerk. megj.) is ellátták a bajukat. Kincses lemondatása után, délután a főtérről az RMDSZ Bolyai téri székházába siettem. Éreztem, hogy ott a helyem: egyrészt már gyülekezett a magyar tömeg, másrészt, a Madisz elnökeként az RMDSZ intézőbizottságának a tagja voltam.
Most is jól emlékszem, hogy a Bolyai utcán feljövő leitatott, felfegyverkezett Görgény-völgyi tömeg elhaladt a székház előtt, de mintha valakinek a parancsára, egyszer csak megfordult, és visszajött az épület elé. Sütő közben a gyülekező magyarokat hangosbeszélőn keresztül, az ablakból próbálta rávenni, hogy menjenek haza. Ekkor már érezhetni lehetett, hogy baj lesz, annál is inkább, mivel a felbőszült tömeg betörte a pártok székházaként szolgáló Kendeffy-palota ablakait. Több mint százan szorultunk be a székhelyre, akik közül egyesek időben elmenekültek. Számbavétel után kiderült, hogy pontosan hetvenkilencen maradtunk, ennyien menekültünk fel az épület padlására. Mindössze egy lefektetett vasszekrény zárta el az iroda ajtaját, amit aztán hamarosan baltákkal szétvertek. Ekkor született az az ötlet, hogy mindannyian meneküljünk fel a padlásra, amelynek a feljáratát egy ott porosodó régi vasteknővel torlaszoltunk el. Mintegy két és fél órát töltöttünk itt, ami abban a lelkiállapotban egy örökkévalóságnak tűnt. Még szerencse, hogy akadt néhány normálisan gondolkodó román ember, aki a feljárón lévő résen vizet adott fel, illetve amikor onnan lekerültünk, többünknek segítettek az épület hátsó kijáratán menekülni. Közülünk Káli Király István volt az, aki – a lehető legrosszabbra is gondolva – jegyzetfüzetébe felírta valamennyiünk nevét. Ebből történelmi kordokumentum született, ami már csak azért is bizonyult hasznosnak, mert a fekete márciust követően, a külföldre távozottak közül sokan adták ki magukat „padlásosoknak”, holott aznap még csak a székház közelében sem jártak. Pár esztendeig találkozót rendeztünk azoknak, akik a hetvenkilenc személy közül még éltek, és megtehették, hogy eljönnek.
– Másnap, március 20-án sokáig a madiszos ifjak védték a szélsőséges románságot megjelenítő és képviselő Vatra főtéri székhelyét. Harminc év távlatából hogyan látja, érdemes volt felvállalni ezt a nem éppen kockázatmentes gesztust?
– Igen. Elvégre az ifjúsági szervezetek között szinte tökéletes egyetértés volt.
Arról már nem tehettünk, hogy amikor a délutáni órákban a Grand Hotel előtt gyülekező román tömeg meg a hozzájuk csatlakozó, újból bevezérelt parasztok áttörték a rendőrségi kordont, és a város főterén elszabadult a pokol, a madiszosoknak is menekülniük kellett. Ekkor tört be a tömeg, és fosztotta ki a mozi melletti irodahelyiségeket. Sok értékes dokumentum került elő, de az már más történet, hogy ezeknek mi lett a sorsuk, és miért nem sikerült felhasználnunk az igazságunk bizonyítására úgy, ahogy várható lett volna. Borbély László utólag elmondta, hogy ezeket az iratokat átadta a „megfelelő köröknek”. Hogy jól tette, vagy sem, nem tudom.
– Mit tart megalázóbbnak: az RMDSZ-székház szétverését, Sütő András szemének kiütését vagy azt a kompromisszumsorozatot, amely a 20-át követő RMDSZ–Vatra-tárgyalásokon született?
– Összességében mindent. A legnehezebben viszont az igazságtalanságot lehet megemészteni. Azt, hogy miután felszorultunk a Kendeffy-ház padlására, ott voltunk a halál torkában, az erdélyi magyarság egyik legnagyobb íróját, Sütő Andrást megnyomorították, nem is gondoltam volna, hogy a tárgyalássorozat azzal ér véget, hogy itt, Marosvásárhelyen „egy kicsit mi is hibásak vagyunk, egy kicsit ti is azok vagytok, lapozzunk, és menjünk tovább”. Arról nem is beszélve, hogy a továbbiakban a felbujtásért felelősök közül egyetlen román embert sem állítottak elő, csak a verekedésben részt vevő magyarokat és főként cigányokat ítéltek el. És mindez csak az ügy jogi megközelítése… De ugyanez érvényes az emberi kapcsolatokra is:
Az, hogy a magyarok is részt vettek az utcai verekedésben, tagadhatatlan. Csakhogy nem mindegy, hogy támadóként veszel részt a harcban, vagy védekezni próbálsz. Más: a földre terített Mihai Cofariu esetében sem lehet tudni, kik verték inkább, magyarok vagy románok? Mert ugye ott volt a testén a magyar nyelvű tábla, miszerint „Magyar iskolát!” Aztán, aki ott elhaladt, rúgott bele egyet.
– Hibásnak tartja az RMDSZ-t, hogy csak ennyit tudott „kialkudni” az úgynevezett béketárgyalásokon?
– Erről megoszlanak a vélemények. Nem tudom, hogy helyes volt-e egyáltalán leülni a Vatrával, vagy nem. Míg az RMDSZ annak idején a romániai összmagyarság képviselője volt, a pogromkísérletet kirobbantó Vatra esetében nem mondható, hogy csak ez az úgynevezett kulturális egyesület lett volna a románság gyűjtőszervezete. Még akkor sem, ha néhány kivételtől eltekintve mások – a haladó, nyitottan gondolkodó románokat is beleértve – hallgattak. Egy biztos: 1990 márciusa egyetemes visszarendeződést hozott a romániai társadalomban.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!