Az orvosok, gyógyszerészek alkotásait ezen a héten lehet megtekinteni a Stúdium Alapítvány Bolyai téri új központjában
Fotó: Szucher Ervin
Tizenhét erdélyi orvos, fogorvos és gyógyszerész adott választ arra, hogy mi rejtőzik lelkében és művészi tarsolyában a fehér köpeny mögött – az alkotásaikat bemutató tárlat ezen a héten látogatható Marosvásárhelyen.
2022. január 18., 21:302022. január 18., 21:30
A tárlatot a Studium Alapítvány szervezte az egy hónappal ezelőtt avatott Bolyai téri új központjában. A bemutatott közel másfél száz alkotás skálája igencsak tág: a festészettől a gyökérszobrászatig, az agyagozástól a díszítőművészetig, a fotográfiától a grafikáig számos érdekes és értékes művel találkozhatunk.
A fehér köpeny mögött című kiállításra Erdély különböző vidékeiről jelentkeztek az alkotó egészségügyi dolgozók. Az orvosok és gyógyszerészek ezzel tulajdonképpen egy nagyon régi hagyományt élesztettek újra, ugyanis Marosvásárhelyen mindig is volt jó pár művészi tehetséggel megáldott fehér köpenyes.
A térség ugyan nem adott a világművészetnek sem olyan híres festőt, mint a gyógyszerész Csontváry Kosztka Tivadar, sem olyan jeles szobrászt, mint Medgyessy Ferenc katonaorvos, de a régi vásárhelyiek még jól emlékeznek például a festő orvosokra, Nagy Zoltánra, Molnár Vincére, Cseh Felíciára, Kiss Ervinre, akik igen népszerűek voltak a művészetkedvelők körében. Ők már jó ideje letették az ecsetet, akárcsak a fehér köpenyt, 1990 utáni rohanó világunkban mások nemigen kerültek, akik átvehették volna helyüket.
Levesszük előttük a kalapunkat, elismeréssel övezzük őket, a koronavírus elterjedése óta hatványozottan csodáljuk odaadásukat, erőfeszítéseiket, de emberileg aligha kerülünk közelebb hozzájuk” – osztotta meg gondolatait a szombati tárlatnyitón Nagy Miklós Kund művészeti író. Mint mondotta, nemigen tudni, milyenek ezek az emberek, amikor a fehér köpenyt levetik, azt sem, hogy egyáltalán le tudják-e venni azt, és ha igen, a folyamatos tanuláson kívül mire fordítják a rendelkezésükre álló kevés szabadidőt.
A kiállítás két kurátora, Vass Tünde és Nicoleta Radu is hangsúlyozta,
Jung János marosvásárhelyi egyetemi tanár hosszú ideje kis fűrésszel járja a természetet, és ha a földből kikandikáló, számára érdekes gyökeret vél felfedezni, levágja és hazaviszi. Mint lapunknak mesélte, előfordult, hogy Dél-Afrikából a repülőre feladott poggyászában hozta el a megmunkálásra váró növényrészt. Barabás Dénes marosvécsi háziorvos gyermekkoráig vezeti vissza az alkotás iránti vonzalmat.
Művészetpártoló családban nőtt fel, ő maga is rajzolt, majd linómetszeteket, grafikákat készített, végül az agyagozásnál kötött ki. Amikor ezelőtt közel három évtizeddel a vécsi neuropszichiátriai kórházba helyezték, arra figyelt fel, hogy a gyurmát használó beutalt gyermekek minden egyes foglalkozás végén kénytelenek alkotásaikat megsemmisíteni, és az alapanyagot újrahasznosítani. „Nem akartam, hogy mindegyre kárba vesszenek az aranyos kis alkotások, ezért agyagot vittem a gyerekeknek, és velük együtt én is elkezdtem dolgozni” – mesélte.
A bemutatott közel másfél száz alkotás skálája igencsak tág: a festészettől a gyökérszobrászatig, az agyagozástól a díszítőművészetig, a fotográfiától a grafikáig számos érdekes és értékes művel találkozhatunk az első ízben szervezett tárlaton, a pandémia évében, egyelőre csak az épület kávézójának falára felszerelt képernyőkön. A szervezők viszont abban reménykednek, hogy jövőre már „élő” és az ideinél is gazdagabb tárlattal örvendeztethetik meg az érdeklődőket.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!