Az orvosok, gyógyszerészek alkotásait ezen a héten lehet megtekinteni a Stúdium Alapítvány Bolyai téri új központjában
Fotó: Szucher Ervin
Tizenhét erdélyi orvos, fogorvos és gyógyszerész adott választ arra, hogy mi rejtőzik lelkében és művészi tarsolyában a fehér köpeny mögött – az alkotásaikat bemutató tárlat ezen a héten látogatható Marosvásárhelyen.
2022. január 18., 21:302022. január 18., 21:30
A tárlatot a Studium Alapítvány szervezte az egy hónappal ezelőtt avatott Bolyai téri új központjában. A bemutatott közel másfél száz alkotás skálája igencsak tág: a festészettől a gyökérszobrászatig, az agyagozástól a díszítőművészetig, a fotográfiától a grafikáig számos érdekes és értékes művel találkozhatunk.
A fehér köpeny mögött című kiállításra Erdély különböző vidékeiről jelentkeztek az alkotó egészségügyi dolgozók. Az orvosok és gyógyszerészek ezzel tulajdonképpen egy nagyon régi hagyományt élesztettek újra, ugyanis Marosvásárhelyen mindig is volt jó pár művészi tehetséggel megáldott fehér köpenyes.
A térség ugyan nem adott a világművészetnek sem olyan híres festőt, mint a gyógyszerész Csontváry Kosztka Tivadar, sem olyan jeles szobrászt, mint Medgyessy Ferenc katonaorvos, de a régi vásárhelyiek még jól emlékeznek például a festő orvosokra, Nagy Zoltánra, Molnár Vincére, Cseh Felíciára, Kiss Ervinre, akik igen népszerűek voltak a művészetkedvelők körében. Ők már jó ideje letették az ecsetet, akárcsak a fehér köpenyt, 1990 utáni rohanó világunkban mások nemigen kerültek, akik átvehették volna helyüket.
Levesszük előttük a kalapunkat, elismeréssel övezzük őket, a koronavírus elterjedése óta hatványozottan csodáljuk odaadásukat, erőfeszítéseiket, de emberileg aligha kerülünk közelebb hozzájuk” – osztotta meg gondolatait a szombati tárlatnyitón Nagy Miklós Kund művészeti író. Mint mondotta, nemigen tudni, milyenek ezek az emberek, amikor a fehér köpenyt levetik, azt sem, hogy egyáltalán le tudják-e venni azt, és ha igen, a folyamatos tanuláson kívül mire fordítják a rendelkezésükre álló kevés szabadidőt.
A kiállítás két kurátora, Vass Tünde és Nicoleta Radu is hangsúlyozta,
Jung János marosvásárhelyi egyetemi tanár hosszú ideje kis fűrésszel járja a természetet, és ha a földből kikandikáló, számára érdekes gyökeret vél felfedezni, levágja és hazaviszi. Mint lapunknak mesélte, előfordult, hogy Dél-Afrikából a repülőre feladott poggyászában hozta el a megmunkálásra váró növényrészt. Barabás Dénes marosvécsi háziorvos gyermekkoráig vezeti vissza az alkotás iránti vonzalmat.
Művészetpártoló családban nőtt fel, ő maga is rajzolt, majd linómetszeteket, grafikákat készített, végül az agyagozásnál kötött ki. Amikor ezelőtt közel három évtizeddel a vécsi neuropszichiátriai kórházba helyezték, arra figyelt fel, hogy a gyurmát használó beutalt gyermekek minden egyes foglalkozás végén kénytelenek alkotásaikat megsemmisíteni, és az alapanyagot újrahasznosítani. „Nem akartam, hogy mindegyre kárba vesszenek az aranyos kis alkotások, ezért agyagot vittem a gyerekeknek, és velük együtt én is elkezdtem dolgozni” – mesélte.
A bemutatott közel másfél száz alkotás skálája igencsak tág: a festészettől a gyökérszobrászatig, az agyagozástól a díszítőművészetig, a fotográfiától a grafikáig számos érdekes és értékes művel találkozhatunk az első ízben szervezett tárlaton, a pandémia évében, egyelőre csak az épület kávézójának falára felszerelt képernyőkön. A szervezők viszont abban reménykednek, hogy jövőre már „élő” és az ideinél is gazdagabb tárlattal örvendeztethetik meg az érdeklődőket.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!