Fotó: Barabás Ákos
Bács Miklós, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színésze játssza a Silviu Purcărete által rendezett Faust-előadás címszerepét a romániai színházi élet mérföldkövét jelentő produkcióban. A román nyelvű előadás a Nemzeti Színház fesztiválján, a Madách Nemzetközi Színházi Találkozón (MITEM) szerepel Budapesten április végén.
2017. április 02., 22:512017. április 02., 22:51
Bács Miklós, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színésze játssza a Silviu Purcărete által rendezett Faust-előadás címszerepét a budapesti Nemzeti Színház április 12. és 30. között szervezett fesztiválján, a Madách Nemzetközi Színházi Találkozón (MITEM). A fesztivál alkalmával 11 országból 23 előadást láthat a közönség Budapesten.
A Faustot, a romániai színházi élet mérföldkövét jelentő román nyelvű előadást tíz éve mutatták be Nagyszebenben – emlékeztettek a színház MTI-hez eljuttatott közleményben. Mint írják, Purcărete rendezése kiemelt szerepet töltött be az akkori Európa Kulturális Fővárosa programban és hamarosan a világ legfontosabb színházi előadásai közé emelkedett. Nagy sikerrel játszották Európa legnagyobb fesztiváljain: Frankfurtban a Goethe Fesztiválon (2008), az Edinburgh-i Nemzetközi Fesztiválon (2009), a Tour & Taxis rendezvény központban Brüsszelben (2011) és Mariborban, a 2012-es Európa Kulturális Fővárosa program keretében.
Az előadást Nagyszebenben tíz éve tartják műsoron a Kultúra Gyára nevű játszóhelyen, ez idő alatt 160-szor játszották és mintegy 58 ezer néző látta. Az előadás középpontjában Faust és Mefisztó különleges játszmája áll. Purcărete a legjobb román színészek közül választotta ki az ideális szereposztást, így lett Faust Ilie Gheorghe és Mefisztó Ofelia Popii. Mint a közleményben írják, Ilie Gheorghe egészségügyi problémákkal küzd, miközben az előadás folyamatosan kapja a meghívásokat külföldre is, többek közt Franciaországba, Németországba, Kínába, Japánba és az Egyesült Államokba. A nagyszebeni színház vezetése ezért úgy döntött, hogy Faust szerepét Bács Miklós veszi át.
A színész többször dolgozott Purcărete rendezéseiben Kolozsvárott, legutóbb a Julius Caesarban Marcus Antonius szerepét alakította. Bács Miklós a Nemzeti Színház MITEM fesztiválján, Budapesten április 27-én és 28-án az Eiffel Műhelyházban lesz látható. A budapesti Faust-előadás más szempontból is egyedi esemény lesz a tízéves előadás történetében, a tervező az Eiffel Műhelyház adottságait is felhasználja, beépíti a látványvilágba.
Bács Miklós 1964-ben született Bukarestben, 1988-ban végzett a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Akadémián, Lohinszky Loránd osztályában. 1988 szeptemberétől a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja. A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Bölcsészkarának Színháztudományi Tanszékén lektor, előadója a drámai gyakorlat, improvizáció, beszédtechnika tárgyaknak. Öt színészgeneráció végzett a keze alatt, számos díjat elnyert, köztük 2016-ban megkapta az UNITER különdíját színész pedagógiai tevékenységéért, 2003-ban Bánffy Miklós-emlékdíjjal tüntette ki a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
„A nemzetközi fesztivál iránytű a magyar közönségnek és színházi szakmának, megtapasztalhatjuk rohamosan változó világunkban, hogy merre tart a színházművészet. Ugyanakkor az ide látogató külföldi színházakkal való találkozások által hiteles, baráti és művészi szövetségek születnek\" – olvasható a budapesti rendezvény honlapján. A fesztiválon fellép a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata a Pornó című előadással, amelynek rendezője Visky András. Bartis Attila Nyugalom című regényének Radu Afrim által színre vitt változatával szerepel a szemlén a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata. Az előadásszöveg Bartis Attila azonos című regényéből, illetve a regényből készült, Anyám, Kleopátra című színdarabjából, a rendező és az alkotócsapat közös dramatizálásából született.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.