Néprajzi kalandozásra hív a Falusi ízek című táncprodukció Arad megye magyarlakta településein
Fotó: Aradi Kamaraszínház
Az Aradi Kamaraszínház és a békéscsabai Tabán Táncegyüttes közös folklórelőadásával indul újra útnak augusztus 15-től az idei szórvány kulturális karaván. A magyar kormány támogatásával megvalósuló egyhetes turné során a Falusi ízek című produkciót láthatja majd a közönség Aradon és több Arad megyei településen.
2021. augusztus 12., 09:192021. augusztus 12., 09:19
A Falusi ízek című táncelőadással folyatódik augusztus 15-től az Aradi Kamaraszínház szórvány kulturális karavánja. A békéscsabai Tabán Táncegyüttessel közösen bemutatott folklórműsort Arad megye magyarlakta településein, Kisperegen, Fazekasvarsándon, Simonyifalván, Kis- és Nagyiratoson, Nagyzerinden mutatják be – olvasható az Aradi Kamaraszínház lapunkhoz eljuttatott közleményében.
Fotó: Aradi Kamaraszínház
A képzeletbeli utazás alatt az alkotók olyan táncokat, zenéket, dalokat fűztek össze, amelyek néprajzi jelentősége megkérdőjelezhetetlen a magyar nyelvterületen. A Gyergyai hármas című koreográfia például a Székelyföld legkeletibb felén található, kevésbé ismert néprajzi terület virtuóz táncaiba nyújt betekintést.
Fotó: Aradi Kamaraszínház
Fotó: Aradi Kamaraszínház
A békéscsabai Kispipa Zenekar ízelítőt ad a vajdasági tambura muzsikából, majd az Északkelet-Magyarországon élő szlovákok zenei világába kalauzolja a nézőket. A falusi táncok, zenék és dalok mellett Gerner Csaba színész mesével, történetekkel, pajzán prózával színesíti az előadást, amelynek koreográfusai Farkas Tamás és Farkas Ágnes.
Fotó: Aradi Kamaraszínház
Mint arról beszámoltunk, a szórvány kulturális karaván keretében idén nyáron a Szegedi Pinceszínház és az Aradi Kamaraszínház két legújabb koprodukcióját láthatta a közönség több településen Arad, Temes és Hunyad megyében. Az egész napos programban a felnőttek Csokonai Vitéz Mihály Az özvegy Karnyóné s két szeleburdiak című színdarabját tekinthették meg, az ifjú korosztályt pedig a Vitéz László és Az elátkozott malom című élő szereplős vásári bábjátékon vehettek részt.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!