Fotó: Barabás Ákos
Erőss Zsolt és Kőrösi Csoma Sándor előtt tiszteleg az évad új bemutatójával az Udvarhely Néptáncműhely. Jelenleg zajlik a próbafolyamat, amelynek végeredményét február végén tekinthetik meg az érdeklődők, de számos más előadás is vár a közönségre.
2016. január 06., 19:062016. január 06., 19:06
Zsúfolt volt az évad első fele, ettől a második fele sem fog eltérni, hiszen két bemutató, próbák, hazai és magyarországi vendégszereplések és egyéb rendezvények szerepelnek az Udvarhely Néptáncműhely programjában.
Jelenleg az Erőss Zsolt hegymászó és a Kőrösi Csoma Sándor emléke előtt tisztelgő Üveghegy ösvénye című produkció próbafolyamata zajlik. Mint ismeretes, Erőss Zsolt a Himalájában található Kancsendzönga hegycsúcson vesztette életét 2013 tavaszán, a csúcs megmászása után. Ugyanennek a csúcsnak az árnyékában helyezték végső nyugalomra a híres utazót, Kőrösi Csoma Sándort is.
Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely vezetője elárulta, hogy ezelőtt másfél évvel beszélgetett Orza Călin koreográfus-rendezővel, aki említette, hogy foglalkozna a témával. Az ötlet rögtön megtetszett a néptáncműhely vezetőjének, majd ezelőtt egy évvel elkezdett pályázni a produkciós költségekre.
„Miért, a hegymászás hogy függ össze az emberrel?” – kérdezett vissza Orendi arra a kérdésre, hogy miként függ össze a hegymászás a tánccal. Szerinte a tánccal sok mindent lehet kifejezni, de nem az a céljuk a produkcióval, hogy az életrajzi elemeket sorolják fel, hogy megmutassák, miként mászta meg a Kancsendzöngát Erőss Zsolt, vagy hogy Kőrösi Csoma Sándor hogyan jutott el a Himalájába, ahol megírta az első tibeti–angol szótárt. „Nem konkrétumokat akarunk a színpadra vinni, így az előadás nem a két nagy székely életútját követi végig” – szögezte le Orendi.
November és december is nehéz hónap volt az udvarhelyi táncegyüttes számára, ugyanis öt előadást játszottak, ebből hármat fel is kellet újítani – ecsetelte Orendi. Az évad második fele sem lesz „szellősebb”, hiszen az Üveghegy ösvénye bemutatója után az Udvarhely Néptáncegyüttes útnak indul: Marosvásárhelyen, Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön vendégszerepelnek, április végén pedig a budapesti Hagyományok Házában is fellép az együttes. Orendi István szerint jó lenne, ha az udvarhelyszéki falvakban is felléphetnének.
Az intézményvezető ugyanakkor azt is szeretné, ha tavasszal az összes erdélyi hivatásos táncegyüttes fellépne a székelyudvarhelyi színpadon. Mint elárulta, a marosvásárhelyi Maros Művészegyüttessel, a csíkszeredai Hargita Nemzeti Székely Népi Együttessel és a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttessel már egyeztettek dátumokat, de szeretné, ha a szintén szentgyörgyi M Studio Mozgásszínház és a nyárádszeredai Bekecs Néptáncegyüttes is Udvarhely vendége lenne tavasszal.
Idén először az Udvarhely Néptáncműhely lesz ugyanis a Erdélyi Táncházzenészek Találkozójának házigazdája, amelynek egyúttal szervezését is átvette Orendi István. Reményei szerint egy ideig Székelyudvarhely fog otthont adni a népzenészek rangos eseményének, amelynek tizenegyedik kiadására májusban várják az érdeklődőket.
A tavalyi évhez hasonlóan júniusban szintén egy gyerekelőadás bemutatójával zárják az évadot. Orendi szerint az idei évad egyelőre sokkal zsúfoltabb és tartalmasabb, mint az előző. A rendezvények száma és sokszínűsége, de a nézők száma, ezzel együtt pedig az árbevétel is háromszorosára nőtt.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
szóljon hozzá!