Felméri Cecília Spirál című filmjének forgatása
Fotó: Szilágyi Lenke
Kihirdette a Magyar Mozgókép Díjak jelöltjeit a Magyar Filmakadémia. Felméri Cecília a legjobb elsőfilmesnek járó díjért és a legjobb rendezői díjért, Molnár Levente a legjobb férfi főszereplő díjáért, Visky Ábel a dokumentumfilmszekcióban versenyez.
2021. június 02., 17:152021. június 02., 17:15
A legjobb nagyjátékfilm kategóriában a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre, a Toxikoma, a Hab, az Így vagy tökéletes és a Hasadék versenyeznek.
Felméri Cecília kolozsvári rendező az első erdélyi magyar alkotó, aki a Román Filmközpont támogatásával készíthetett mozifilmet, mely egy tóparton játszódó lélektani krimi. A Sapientia egyetem Filmművészet, fotóművészet, média szakán diplomázott alkotó Spirál című filmjét tavaly ősszel mutatták be a 36. Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon.
Kerekes Vicát (Hab), Stork Natasát (Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre), Gubás Gabit (Don Juan kopaszodik), Béres Mártát (Így vagy tökéletes) és Hámori Ildikót (Pilátus) jelölték a legjobb női főszereplő kategóriában, míg Gáspár Tibor (A feltaláló), Fekete Ernő (Így vagy tökéletes), Molnár Áron (Toxikoma), Molnár Levente (Hasadék) és Bán János (Menetrend) közül kerülhet ki a legjobb férfi főszereplő.
Idén a legjobb elsőfilmesnek járó díjat is kiosztanak. Ebben a kategóriában Felméri Cecília a Spirál, Lakos Nóra a Hab, Krasznahorkai Balázs a Hasadék, Nagy Dénes a Természetes fény és Varsics Péter az Így vagy tökéletes rendezője szerepel a jelöltek között.
A legjobb tévéfilm öt jelöltje a Pilátus és a Don Juan kopaszodik – mindkettőt Dombrovszky Linda rendezte –, Madarász Isti Ecc-Pecc című munkája, Cseke Péter Csoportterápia című alkotása és a Pacsirta Paczolay Béla rendezésében.
Az operatőrök között Szatmári Pétert (Toxikoma), Hartung Dávidot (Pilátus), Nagy Andrást (Post mortem), Dobóczi Balázst (Rododendron) és Réder Györgyöt (Spirál) jelölték a díjra. A legjobb forgatókönyvíró elismerésért Csurgó Csaba (Így vagy tökéletes), Horvát Lili (Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre), Kocsis Ágnes (Éden), Nagy Dénes (Természetes fény), valamint Bárány Márton és Gergely Dorka (Toxikoma) fog versenyezni.
Az animációs filmek között az öt jelölt a Világzabáló és visszaállító, a Pá kis panelom!, Az utolsó mese, a Még emlékszem és a Moholymotion.
Az egészestés dokumentumfilmek versenyébe a Ma is meghaltam százszor, A mi Kodályunk, a Vadlovak – Hortobágyi mese, a Mesék a zárkából és a Kövek című alkotás jutott be, míg a rövid dokumentumfilm kategóriában a Népirtás Pozsonyligetfalun, a Megbélyegzetten – 1968, Az idegek játéka, a Trónfosztott királyság és a Vád nélkül az öt jelölt.
Visky Ábel rendező, a kolozsvári Sapientia egyetem Filmművészet, fotóművészet, média szakán diplomázott filmes Mesék a zárkából című dokumentumfilmjét a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) tavalyi kiadásán láthatta az erdélyi közönség.
Az összesen 20 kategória jelöltjeinek teljes listája a Magyar Filmakadémia internetes oldalán olvasható. A Magyar Filmakadémia tagjaiból választott zsűri dönt majd a nyertesekről.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
szóljon hozzá!