Régi álom valósult meg azzal, hogy létrejött az Erdélyi Audiovizuális Egyesület, amely első lépésként Látható Kolozsvár címmel szervezett kiállítást Orbán Lajos (1897–1972) fényképésznek a két világháború közötti időszakban készült felvételeiből – közölte Pethő Ágnes, a Sapientia EMTE tanszékvezetője a hétvégi kolozsvári tárlatmegnyitón.
2016. október 30., 18:042016. október 30., 18:04
Az egyetemi oktató elmondta: nem csupán egy kiállításról van szó: az egyesület célja, hogy létrehozza az erdélyi audiovizuális archívumot, amely összekapcsolja a múltat és a jövőt. „Arra is gondolni kell, hogy honnan jöttünk” – tette hozzá. Buglya Sándor, az egyetem oktatója szintén úgy fogalmazott: régi álma az erdélyi audiovizuális örökséget gondozó egyesület, hiszen 1913 és 1920 között a kolozsvári filmgyártás világhírű volt. Mint részletezte, ennek ma is tapintható az öröksége, ennek helye pedig egy múzeumban lenne. Szerinte az egyesület létrehozása az első lépés az erdélyi audiovizuális múzeum megalapításához. Hozzátette: mint az egyesület neve is jelzi, nem csupán a kolozsvári, hanem a teljes erdélyi mozgóképes örökséget szeretnék egy helyre összegyűjteni.
Blos-Jáni Melinda, a tárlat összeállítója pedig elárulta, a kiállítás koncepcióját személyes érdeklődése határozza meg, ugyanis ő azt az embert igyekszik megérteni, aki sosem látszik a képeken, azaz: a fényképészt. Mint részletezte, Tóth Orsolyával és Újvári Dorottyával közösen végezték a tárlat összeállításához szükséges kutatómunkát, a mozgóképek, valamint a fényképek digitalizálásában Buglya Sándor, a Filmtett filmes szakportál, Nagy Ákos és a Kriza János Néprajzi Társaság volt segítségükre. Az utómunkát Mira Marincaș és Lőrincz Jonatán végezték, a mozgóképes tárlat hanganyagáról – amelyekhez fülhallgató segítségével jut hozzá a látogató – Iszlai József gondoskodott.
Mint elhangzott, Orbán Lajos kolozsvári amatőr fotós volt az első fényképész, aki nem egy cég vagy állami hivatal megbízásából, hanem saját kedvtelése okán kezdett el fényképezni, valószínűsíthető, hogy ő volt az első amatőr filmes is Erdélyben. A kiállításon részt vett Orbán Lajos fia, Orbán László is, aki a meghatottságtól elcsukló hangon mondta el, hogy édesapja egész életében nem kapott ilyen elismerést, soha nem készült kiállítás a munkáiból. A tárlatot november 19-éig, naponta 10 és 18 óra között tekintheti meg a kolozsvári, vagy a kincses városba látogató közönség a Sapientia EMTE Tordai úti épületében.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!