Fotó: A szerző felvétele
2009. július 14., 10:322009. július 14., 10:32
Többéves huzavonát és halogatást követően a közelmúltban elkezdődött a nagyváradi nyári színház építése. A Pafka Ernő műépítész által tervezett létesítményt a vár Csonkabástyáján alakítják ki. Az idén elvégzendő munkálatokra a megyei önkormányzat 500 ezer lejt utalt ki, s ugyanekkora összegű kellene, hogy legyen a helyi önkormányzat hozzájárulása is. Az építkezést egy szalárdi építőcsoport végzi, s ez a cég vállalkozott a vársáncbeli arborétum kialakítására is. A kivitelező jelenleg a nézőtér kialakításán dolgozik, ám a munkát hátráltatja, hogy időközben régészeti feltárás is folyik az építőtelepen. 2005-ben már végeztek ásatásokat a Csonkabástyán, ám azok csak részlegesek voltak.
„13–14. századbeli falmaradványokat találtunk. Ezek jelentős leletek, ugyanis értékes információkkal szolgálnak a középkori Váradról. Úgy tűnik, hogy az egykori ábrázolásokkal ellentétben, a várfalon kívül, annak közvetlen közelében lakóépületek voltak, mint az erődített városokban” – nyilatkozta Dumitru Noane várgondnok, aki úgy véli, a leletek értéke indokolja, hogy a kutatást kiterjesszék a teljes építési területre. Noane szerint indokolt lenne úgy megváltoztatni a tervet, hogy a most napvilágra került falmaradványok a nyári színház elkészülte után is láthatók legyenek, mely javaslattal Pafka Ernő is egyetért.
A tervet egyébként már módosították egyszer, aminek eredményeként a nézőtér férőhelyeinek száma 800-ról mintegy 600-ra csökkent. A nyári színház felépítésének költségeit a terv elkészültekor mintegy 1,8 millió lejre becsülték, ám a végösszeg valószínűleg 2,5 millió lej körül lesz, mondja a várgondnok. A létesítményt, melyet az állami színház fog igazgatni, a jövő év folyamán kellene átadni.
Nagyváradon évtizedeken át az állami színház közvetlen közelében működött a nyári színház, ahol előadásokon kívül filmvetítéseket és koncerteket is tartottak. A rendszerváltás után az épületet teljesen elhanyagolták, s néhány év alatt használhatatlanná vált. 2003-ban a városi önkormányzat egy területcsere keretében átengedte a belvárosi, roppant értékes telket egy helyi cégnek, arra hivatkozva, hogy Váradon nincs igény nyári színházra.
Egy évre rá, ugyanazon önkormányzati képviselők már úgy ítélték meg, hogy Nagyváradon szükség lenne nyári színházra, és megszavazták, hogy a várban alakítsák ki azt. A beruházást a városi és a megyei önkormányzat fele-fele arányban finanszírozza.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.