Románia első dokumentumfotó-fesztiválját szervezik meg Kolozsváron október 27. és november 6. között: a csütörtök este az Uránia-palotában nyíló programsorozat keretében a dokumentumfotózásra és a fotózsurnalizmusra összpontosító kiállítások, vetítések, kerekasztal-beszélgetések várják a közönséget.
2016. október 26., 13:052016. október 26., 13:05
A tíznapos rendezvénnyel a szervezők közelebb szeretnék hozni a műfajt a nagyközönséghez, mint írják, ünnepelni és népszerűsíteni kívánják azt, így az érdeklődők ingyen vehetnek részt a programokon. A Románia sztereotípiákkal és anélkül – In/Out elnevezésű fesztivál azt mutatja be, hogy a hazai és külföldi dokumentumfotósok miképpen látják-láttatják Romániát, valamint hogy az országról szóló sztereotípiák mennyire vonzóak a fotósok számára, illetve milyen szerepet játszanak a dokumentumfotózásban.
A szervezők közleményükben úgy fogalmaztak, bár látszólag rideg és kozmetikázatlan műfajról van szó, a dokumentumfotózás a legőszintébb, legautentikusabb módja a valóság visszatükrözésének: a fotós empatikus és szubjektív optikáján keresztül mintegy torzítatlanul jelenik meg az ellesett pillanat és történet. A rendezvénysorozat kérdéseket vet fel a fotózás és fotó, valamint a sztereotípiák mibenlétéről és hatalmáról is. A fesztivál elindításához a szervezők nemzetközi támogatási kampányt indítottak, így világhírű fotós szakemberek is támogatják a rendezvényt, például Dennis Dimick, aki 1980 és 2015 között a National Geographic vezető szerkesztője volt. A rendezvény a hazaiakon kívül nagy-britanniai, belgiumi és szerbiai fotós munkáit is felvonultatja.
Vakarcs Loránd, lapunk volt munkatársa, a Sinteza folyóirat fotósa Land(e)scape című kiállítását is megtekinthetik az érdeklődők. A kolozsvári fotóművész és fotóriporter, a rendezvény egyik szervezője dokumentumfotósként határozza meg magát, képei 2010-től kezdve mintegy „nyomon követik” a kommunizmus időszakából megmaradt ipari örökség változását és pusztulását, az alkotó ezt a látványvilágot elszigetelt hazai tájak, eldugott falvak lakóinak láttatásával állítja párhuzamba.
A fesztiválon, amelyen Feleki Károly kolozsvári fotóművész A hely szelleme című tárlatát is láthatja a közönség, többek között Andrei Nacu, Bogdan Gîrbovan, Cosmin Bumbuţ, Ioana Cîrlig, Laura Pannack, Marin Raica, Marko Risovic, Petruţ Călinescu, Tomas Bachot alkotásai tekinthetőek meg. A rendezvények többek közt az Uránia-palotában, a Minerva-házban, a TIFF-házban, a Zorki kávéházban, a Kreatív Kolozsvár közösségi térben és a Cărtureşti könyvesboltban várják az érdeklődőket. Részletek a www.inout.photo honlapon találhatóak.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!