Bodolai Balázs és Hámori Gabriella a nyitófilmként levetített, Legjobb tudomásom szerint című alkotásban
Fotó: Nfi.hu/Bartha Máté
Útjára indult a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle. A szerda este a kolozsvári Győzelem moziban tartott első vetítésen – a járványügyi korlátozások által megengedett lehetőségekhez mérten – népes közönség gyűlt össze.
2021. október 07., 08:352021. október 07., 08:35
A megnyitón Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere nem tudott jelen lenni, ünnepi gondolatait Buryán Tünde, a fesztivál házigazdája tolmácsolta. Mint elhangzott, a Filmtettfeszt idei kiadásának léte nem magától értetődő. Éppen ezért gratulál a szervezőknek, mert bátran munkához láttak, és az összes óvintézkedést betartva, a fokozódó járványhelyzet ellenére sem hagyták ki az idei fesztivál megrendezését.
„Idén számunkra az kell legyen a tét, hogy a változatos és színvonalas program mellett a vetítésekre a lehető legnagyobb biztonságban kerüljön sor. Számunkra az fog elégtételt jelenteni, ha a filmek által nyújtott élmény el tudja feledtetni azokat a kellemetlenségeket, amelyek most velejárói a kulturális rendezvényeknek” – idézte Zágoni Bálint főszervező a tavalyi megnyitóra írt beszédét, majd hozzátette:
A nyitóeseményen látott telt házat és az elkövetkező vetítésekre való foglalásokat látva úgy érzi, nem döntöttek rosszul, hogy megrendezik a kolozsvári eseményeket. Azért is kár lett volna, ha elmaradnak, mert akkor kevesebb figyelem irányult volna olyan Erdélyhez kapcsolható alkotásokra, mint a Spirál, a Hasadék vagy a Legjobb tudomásom szerint.
Buzogány Klára főszervező elmondta, hogy
„Gondoljunk csak arra, hogy milyen ritkán készül Magyarországon sci-fi vagy horror” – hívta fel a figyelmet a főszervező. Jelezte, idén a verseny kategória is dokumentumfilmekből állt össze. Hét olyan alkotás indul, amelyek fiatalok munkái, és akikre később is érdemes lesz odafigyelni. Emellett műsorra tűztek egy csokor rövidfilmet, melyek közül sokak animációs technikával készültek, ezek Európa legszínvonalasabb fesztiváljain mutatkoztak be, díjak sorozatát gyűjtötték össze.
Bár valószínűleg a járvány miatt kevesebb nézője lesz a 21. alkalommal megszervezendő Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemlének, a csütörtökön kezdődő, négynapos fesztivál gazdag kínálattal várja a mozi szerelmeseit a tervek szerint 13 településen.
A szervezők eddig minden évben igyekeztek olyan nyitófilmet választani, amely erdélyi kötődésű. Lőrincz Nándor és Nagy Bálint közösen rendezett, a Legjobb tudomásom szerint című mozijára Bodolai Balázs főszereplő, erdélyi színész miatt esett a választás. A marosvásárhelyi születésű Bodolai 2006 óta a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja. Emellett számos alkalommal láthattuk őt a vásznon, mégis ez volt első nagyjátékfilmes főszerepe.
A történet fókuszában egy fiatal házaspár, Nóra és Dénes áll, és a nemi erőszak felderítésének történetét egy nem szokványos szemszögből, a férj nézőpontjából közelíti meg.
Bárcsak elmondhatnánk azt, hogy napjainkban egy olyan tabudöntögető világot élünk, ahol ez a nézőpont szokványosnak tekinthető. Azonban sajnos a helyzet megközelítőleg sem áll így. Mi sem igazolja ezt jobban, mint a mozi által megragadott tűpontos világkép. Olyan banális helyzetek és állapotok egymásutánisága, amelyek bárkivel megtörténhetnek. A tanúvallomások egymás ellen szólása, a hatóságok ignoranciája, a fiatal házasokban felmerülő kételyek, az áldozathibáztatás, a közösségi médiában elhangzott nyilatkozatok és az azokkal járó súlyos, nem várt következmények, önzés, bizalomvesztés, harag, tehetetlenség és nyughatatlanság.
Amikor Dénes feleségét egy éjszaka megerőszakolják, az ellentmondásos tanúvallomások miatt és bizonyítékok híján a rendőrség nem tud igazságot tenni az ügyben. A férj személyesen próbálja kezébe venni az irányítást. A 117 perces alkotás mindvégig fenntartja a feszültséget, ám a nézők még így is egy lerövidített változatát kapják annak a kálváriának, amely akár egy bűnvádi eljárás vagy akár egy örökbefogadási procedúrával jár. Habár a szinopszis a férj szemszögét ígéri, óhatatlanul megvillantja az őt körülvevő emberek nézőpontjait is, azonban mégis a férj marad mindvégig a középpontban.
A közönség a vetítés után találkozhatott a főszereplővel, Bodolai Balázzsal, aki még nem látta a filmet, csupán annak utolsó 5 percét a mostani vetítésen. Elmesélte, hogy egy hétköznapi casting útján kapta meg a szerepet. A nála sokkal tapasztaltabb Hámori Gabriellát utána választották ki a szerepre, annak alapján, hogy hihetőek legyenek, mint egy pár. A rendezőknek is ez volt az első nagyjátékfilmjük, az alkotópáros pedig nagyon jól működött együtt, mert régóta ismerik egymást, gyerekkori barátok.
Az évek során már nagyon sokszor megkeresték, hogy szeretnék, ha szerepelne a vizsgafilmjükben. Emellett részt vett egy filmtettes táborban is. Ezek megalapozták azt a fajta technikai tudást, ami szükséges a kamerák előtt. Ehhez hozzájárult az is, hogy habár kis szerepekben, de részt vett már nagyjátékfilmek forgatásán is.
Arról, hogy mennyire volt nehéz egy ilyen lelkileg megterhelő szerepet játszani nap mint nap, elmondta, színészként védve volt azáltal, hogy a nap végén kiléphet a szerepből, ez pedig megadja annak a biztonságát, hogy amikor benne van, akkor mindenestől benne lehessen. „Rendkívül letaglózott ez a karakter, és rémülettel fedeztem fel magamban a hasonlóságokat vele. Mikor elkezdtük a forgatást, azt mondtam a rendezőknek, nekem nem az a problémám, hogy megértsem a karaktert, hanem az, hogy felfedezzem, hogy miben különbözöm tőle. De amióta magam mögött tudom az egészet, rájöttem, hogy én nem ez vagyok, nem ennyi vagyok.
– emlékszik vissza Bodolai Balázs a szerepével kapcsolatos legnagyobb kihívásra.
.A fesztivál vetítéseit, amennyiben a járványügyi korlátozások engedik, október 10-ig lehet megtekinteni Erdély 13 városában. A szervezők felhívják a figyelmet a járványügyi szabályozások betartására, illetve arra, hogy a jegypénztárnál vásároljanak 0 lej értékű jegyet. A bővebb programkínálat a fesztivál megújult honlapján böngészhető.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!