Fotó: Simó Helga
Bár valószínűleg a járvány miatt kevesebb nézője lesz a 21. alkalommal megszervezendő Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemlének, a szerdán kezdődő, négynapos fesztivál gazdag kínálattal várja a mozi szerelmeseit a tervek szerint 13 településen – jelentették be a szervezők Kolozsváron.
2021. október 06., 09:042021. október 06., 09:04
2021. október 06., 09:282021. október 06., 09:28
A folyamatosan növekvő koronavírusos esetszámok ellenére szerdától megrendezhetik a négynapos Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemlét. A szervező csapat sajtótájékoztatót tartott kedden Kolozsváron az idén összesen 13 településen tartandó fesztivál kínálatáról. Mint elhangzott, a szervezőknek egy évvel ezelőtt le kellett mondaniuk a személyes találkozásokról, a filmjeiket elkísérő alkotók faggatásáról, a végfőcím után a mozi kijárata előtt zajló beszélgetésekről.
Zágoni Bálint főszervező elmondta, nem élnek egy párhuzamos valóságban, látják az emelkedő esetszámokat, és azt is, hogy mik történnek az intenzív osztályokon. Ugyanakkor hisznek abban, hogy emiatt nem kell leállnia hónapokig az egész kulturális életnek Románia nagyobb városaiban. „Hiszünk abban, hogy vannak olyan felelős, oltott emberek, akiknek az elkövetkezendőkben minőségi szórakozást tudunk nyújtani. Vállaljuk, hogy nem lesznek akkora nézőszámok, mint a korábbi alkalmakkor” – fogalmazott Zágoni Bálint.
Kolozsváron 17 nagyjátékfilm szerepel a programban, de a többi helyszínen, mint Arad, Csíkszereda, Udvarhely, Kovászna, Kézdivásárhely, Gyergyószentmiklós, Sepsiszentgyörgy, Nagyszeben, Nagyszalonta, Marosvásárhely, Nagyvárad is hasonlóan gazdag kínálat ígérkezik. A vírushelyzetre való tekintettel Temesváron és Szatmárnémetiben nem tudják megszervezni a fesztivált, Szamosújváron pedig már véget értek a vetítések.
Számos olyan alkotást vetítenek, amelyeknek a fesztivál keretében lesz a romániai bemutatója: ilyen például Enyedi Ildikó A feleségem története című mozija, Bergendy Péter Post Mortem című horrorja, Lőrincz Nándor és Nagy Bálint Legjobb tudomásom szerint című alkotása, amelyet egyszer vetítettek eddig Romániában. A számos nívós fesztiváldíjnyertes alkotáson kívül közönségsikerek, vígjátékok, dokumentumfilmek is helyet kaptak a programban, amelyet a szervezők igyekeztek úgy összeállítani, hogy mindenki megtalálja a kedvére valót.
A közönségnek lesz alkalma megtekinteni szombaton és vasárnap a Győzelem moziban a nyolc filmből álló, két részre osztott rövidfilmsorozatot. Növelik a rövidfilmek számát a nyári Filmtett táborban készült alkotások is. Jakab-Benke Nándor, a Filmgalopp kurátora kifejtette, hatodik alkalommal indul a verseny, ahová rendszerint fiatal erdélyi filmesek munkáit válogatják be. Egyik évben dokumentumfilmek, másik évben élőszereplős, fikciós alkotások vannak versenyben, idén dokumentumfilmekre összpontosítottak.
– hívta fel a figyelmet. Szerda reggeltől a fesztivál új köntösbe „öltözött” honlapján lehet majd megnézni a versenyfilmeket, amelyre Youtube-on lehet szavazni péntek éjfélig. A fesztivál nívódíját idéntől Fám Erika-díjnak nevezték el, az idén áprilisban elhunyt tanár, filmesztéta, a Filmtett állandó szerzőjének emlékére. A Sárga Csikó díjat minden évben olyan személyek kapják, akik segítették munkájukkal az erdélyi filmeseket. Az elismerést a kolozsvári származású, magyarországi producernek, Kántor Lászlónak ítélik oda idén.
Erdélyi származású filmes, Kántor László producer kapja idén a Filmtettfeszt Sárga Csikó Díját – közölte honlapján az erdélyi filmes szemle szervezőcsapata.
A vetítéseken kívül számos egyéb eseményt is találunk a programban, ilyenek a könyvbemutatók és szakmai beszélgetések. A szervezők bevallása szerint az igazi fesztivál úgy tud működni, ha vannak meghívottak, és a vetítések után beszélgetések. Éppen ezért lehetőségükhöz mérten számos közönségtalálkozót szerveznek. A meghívottak között van Másik János, aki a szintén a fesztiválon vetített, 1979-es Habfürdő animáció zeneszerzője, Bodolai Balázs, a fesztivál nyitófilmjének főszereplője, Stork Natasa, a felkészülés meghatározatlan idejű együttlétre című mozi főszereplője. A szervezők felhívják a figyelmet, hogy továbbra is ingyenes a belépés a fesztiválra, azonban a pénztárnál ingyenes (0 lej értékű) jegyet kell váltani. Mivel mindennap változnak az esetszámok, érdemes folyamatosan követni az esemény honlapját.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
szóljon hozzá!