Balázs Éva színművész (1950 – 2025) a Ceaușescu-diktatúra legsötétebb éveiben (1980-as évek) előadóestjeivel sokat tett a magyar nyelvű kultúra megőrzéséért és terjesztéséért
Fotó: Tompa Miklós Társulat
Életének 75. évében elhunyt Balázs Éva színművésznő, a marosvásárhelyi színház nyugalmazott társulati tagja – közölte a Tompa Miklós Társulat.
2025. március 20., 16:182025. március 20., 16:18
Balázs Éva színművész (1950 – 2025) hosszan tartó betegség után hunyt el, temetésére március 24-én, hétfőn 13 órakor a marosvásárhelyi református temetőben kerül sor unitárius szertartás szerint.
A székelyudvarhelyi születésű Balázs Éva színésznő, előadóművész volt, tanított a marosvásárhelyi színiakadémián – olvasható a Wikipédián. A marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskolán színészi diplomát szerzett 1974-ben.
Néhány előadói estje hanglemezen is megjelent. (Például: Farkas Árpád verseiből összeállított Apáink arcán című szavalóest; Anyám, anyám, édesanyám: székely népballadák előadói estje.) Markó Béla verseiből készült előadó estjéből, Kannibál idő címmel, TV-film készült, Nagy Tibor rendezésében (Pilot stúdió, 1996), Erdélyi novellafüzér címmel, TV-film, ahol lányával, Csengelével lépett fel együtt (Tamási Áron – Szép Domokos Anna) Szőnyi G. Sándor rendezésében (Pilot Stúdió 1999).
Farkas Árpád emlékest – 2004, Szaggatlak, mint a fergeteg – József Attila emlékműsor, 2005. A marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat tagja lett 2010-ig, nyugdíjazásáig. Művészi pályájáról Simonffy Katalin és Tomcsányi Mária készített kisfilmet 2008-ban a Játék öröme címmel.
Balázs Éva színművész férje Csíky Csaba karnagy, orgonaművész, zeneszerző, leánygyermekük, Csengele is színészi pályára lépett.
Életének 94. évében elhunyt Krasznai Paula színművésznő, a Kolozsvári Állami Magyar Színház örökös tagja.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
1 hozzászólás