Fotó: Czinzel László
Online fesztiválnapló rögzíti a Szatmárnémetiben zajló, nyolcadízben szervezett interetnikai színházi fesztivál előadásairól született benyomásokat.
2016. november 11., 12:502016. november 11., 12:50
A november 4. és 13. között az Északi Színház frissen felújított épületében tartott seregszemle jó hangulatú, családias légkörben zajlik, sok szakmai találkozással és beszélgetéssel, egyébként a kisebb fesztiválok általában meghittebbek, mint a nagyok – mondta el a Krónikának Zsigmond Andrea színházi szakíró, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Színházi Intézetének oktatója, a Játéktér című erdélyi színházi portál szerkesztője.
A szatmári fesztiválon kolozsvári és marosvásárhelyi dramaturg szakos hallgatók is aktívan részt vesznek: fesztiválnaplót, blogot vezetnek Varga Anikó és Zsigmond Andrea egyetemi tanárok, a Játéktér szekesztőinek vezetésével. A fesztiválnapló a színház honlapján, a Harag.eu-n olvasható. „Talán erdélyi specialitásnak is tekinthető, hogy a színházi fesztiválok ideje alatt online naplót írnak egyetemi hallgatók – Magyarországon például ez nem gyakori. Így volt ez már a temesvári, csíkszeredai fesztiválokon is, a fiatalok lelkesen írnak az előadásokról. Természetesen nem igazi színházkritikákról van szó, inkább csak próbálkozásról.
Egyébként ezen a felületen több rovat található, nemcsak az előadásokról írnak a diákok, de rövidebb, humoros »szösszeneteket«, sőt haikukat is megjelentetünk a seregszemle eseményeiről” – mondta el Zsigmond Andrea. Hozzátette, a szatmári rendezvénysorozaton Kolozsvárról hat, Marosvásárhelyről pedig négy egyetemista „örökíti” meg a látott előadásokkal kapcsolatos véleményét, benyomásait, ezzel mintegy tematizálva a fesztivál életét. „Az online napló jót tesz a rendezvénynek, hiszen serkentő, felpörgető, ösztönző hatású. Az ilyesmire a fesztiváloknak is igényük van, és pesze az egyetemistáknak is jó: szakmai ismeretségeket, barátságokat kötnek, megismerik a fellépő társulatok tagjait, és az is kiderül számukra, hogy milyen úton-módon fejlődhetnek szakmailag” – fejtette ki a szakíró.
Zsigmond Andrea arról is beszélt, nem optimista az erdélyi magyar színházkritika-írás jövőjét illetően, ugyanis bár a színháztudománnyal foglalkozó fiatalok közül sokan belekóstoltak a kritikaírásba, hamar rájönnek, hogy nem lehet megélni belőle, így inkább dramaturgokként vagy színházak irodalmi titkárjaiként helyezkednek el. „Mi örülünk, ha lelkesedéssel írnak kritikát, de nagy a fluktuáció, a legtöbben nem válnak színházkritikusokká. A sajtó ugyanis nagyon keveset fizet az ilyen jellegű cikkekért, és bár a színházaknak is hasznos lenne, ha kinevelődne egy ilyen nemzedék, nem látom, hogy miként valósulhatna meg” – mondta a szakember. A vasárnapig tartó fesztiválon a romániai kisebbségi színházak, társulatok lépnek színpadra. A rendezvény korábbi kiadásait Bukarestben, Brassóban, Aradon, Nagyváradon, Csíkszeredában szervezték meg.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!