Zongoravirtuózok. A száz éve született Cziffra György művészetét Szabó Marcell idézi meg
Fotó: Liszt Intézet
Bukarestben ünneplik Cziffra György zongoraművészt csütörtökön és pénteken a Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ Bukarest szervezésében – közölte az intézet.
2021. november 24., 23:012021. november 24., 23:01
Idén a magyarországi és a nemzetközi zenei világ Cziffra emléke előtt tiszteleg születésének századik évfordulóján. Bukarestben a George Enescu Filharmónia koncerttermében a Cziffra György Emlékév keretében
A bukaresti hangversenyek szólistája Szabó Marcell, aki 2019-ben a Cziffra Fesztivál Tehetség-díjában részesült. A George Enescu Filharmónia zenekarát Iosif Ion Prunner vezényli.
Cziffra György 1921-ben született Budapesten. Csodagyerekként kezdte pályáját, amelyről magyar nyelven is megjelent önéletrajzi könyvében, az Ágyúk és galambokban vall. 1930-ban került a Zeneakadémiára Dohnányi Ernő tanítványaként. Nagy sikerű szólista karrierjét a II. világháború szakította félbe. Az érzékeny lelkű és kezű művésznek gyötrelmes volt a szolgálat a hadseregben és az azt követő oroszországi hadifogság. Az események megtorpantották zenei fejlődésében, kilátástalanná tették az eljövendő folytatást is. 1947-ben hazatérve úgy látta, korábbi eredményei semmivé lettek, így éjszakai bárok zongoristájaként kemény munkával tartotta el családját. 1950-ben úgy döntött, hogy – illegálisan – elhagyja az országot. A kudarcba fulladt kísérlet miatt háromévi börtönnel sújtották, de 1953-tól ismét folytathatta szólistakarrierjét, és rövidesen különleges rangot vívott ki magának a zenei életben.
Tüneményes technikai virtuozitásával, pontos, tiszta vonalrajzú és tüzes energiájú játékával világszerte átütő sikert aratott.
Szabó Marcell 2012-ben diplomázott Nádor György és Kemenes András növendékeként. 2015-ben a Kocsis Zoltán elnökségével felállított bizottság őt választotta meg a Zeneakadémia Karrieriroda egyik művészének. Szintén 2015-ben Junior Prima Díjat, majd 2016-ban, 2017-ben és 2018-ban Fischer Annie-ösztöndíjat nyert zongoraművész az elmúlt években számos nemzetközi versenyen is sikert aratott. 2017-ben beválasztották a New York Concert Artist nemzetközi zongoraverseny New York-i elődöntőjébe, ahová több mint 160 zongorista közül került be a legjobb 9-be. 2018-ban elindította az Orosz Zenei Fesztivált, melynek művészeti vezetője. Az utóbbi évben olyan helyeken adott hangversenyt, mint az amszterdami Concertgebouw, a bécsi Konzerthaus, a birminghami Town Hall, a hamburgi Elbphilharmonie és a drezdai Musikfestspiele.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!