Fotó: Biró István
Az előadás semmire nem ad választ, de olyan kérdéseket vet fel, amelyeket nem biztos, hogy fel merünk tenni magunknak – jellemezte Dimény Áron színész a Kolozsvári Állami Magyar Színház Homemade című dokumentarista előadását, amelyet szombaton este 20 órakor a színház stúdiótermében mutat be a társulat.
2016. november 02., 18:582016. november 02., 18:58
A bemutatót beharangozó szerdai sajtótájékoztatón az alkotók kifejtették, az úgynevezett Szüleink projekt keretében készült színházi produkciót komoly tudományos kutatómunka előzte meg. Deák Katalin, a darab szövegének egyik írója elmondta, tavaly novemberben kezdték el a munkát, abból indultak ki, hogy hiányoznak a színházi repertoárból a kimondottan tinédzsereknek szóló előadások, ezért döntöttek úgy, hogy a szülő-gyerek kapcsolat témáját dolgozzák fel.
Idén márciusban 70 mélyinterjút készítettek 12–19 év közötti, Erdélyben élő fiatalokkal. Az interjúk készítésébe bevontak pszichológusokat, szociológusokat, szociális munkásokat és pedagógusokat is. A szakembereknek úgy kellett összeállítaniuk az interjú kérdéseit, hogy lehetőleg őszinte választ csikarjanak ki a megkérdezettekből. A végeredmény egy 900 oldalas nyersanyag lett. Mint Deák Katalin részletezte, a felmérés során igyekeztek odafigyelni arra, hogy minél több réteget szólítsanak meg, így a válaszadó fiatalok közt van városi, vidéki, átlagos családban élő és elvált szülők gyereke is.
Az előadás több akut társadalmi problémára összpontosít, ilyen például az alkoholizmus, a családon belüli erőszak, az egymásra való odafigyelés hiánya. A szövegíró újságírói kérdésre hozzáfűzte, annak ellenére, hogy viszonylag kevés a pozitív példa az előadásban, igyekeztek olyan végkicsengést adni, hogy a tinédzserek úgy érezzék: érdemes családot alapítani. „Célunk, hogy megismerjük a családokon belül felmerülő viszonyokat, majd hogy erről kortárs művészi eszközökkel beszélni tudjunk. Bízunk benne, hogy ez az esemény segíteni fogja a közösségünket abban, hogy észrevegyük a szülők és a gyermekek problémáit, illetve hogy a megoldási lehetőségeinken is közösen gondolkodjunk\" – írták az alkotók.
Visky András, a színház művészeti vezetője kiemelte, csupa fiatal dolgozott az előadáson, ők írták a szöveget, az előadást az 1984-ben született Vargyas Márta rendezi. A dramaturgmunkát Bíró Réka és Deák Katalin végezte, akiknek Bogya Tímea Éva, György Emese, Sorbán Csenge, Szabó Hanga, Veres Kincső színháztudomány szakos egyetemi hallgatók voltak a munkatársaik. Az előadás szerepeiben Albert Csilla, Balogh Dorottya, Dimény Áron, Kali Andrea, Kántor Melinda, Kicsid Gizella, Laczó Júlia, Marosán Csaba, Molnár Rudolf, Szucher Ágnes látható.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!