Fotó: Biró István
Az előadás semmire nem ad választ, de olyan kérdéseket vet fel, amelyeket nem biztos, hogy fel merünk tenni magunknak – jellemezte Dimény Áron színész a Kolozsvári Állami Magyar Színház Homemade című dokumentarista előadását, amelyet szombaton este 20 órakor a színház stúdiótermében mutat be a társulat.
2016. november 02., 18:582016. november 02., 18:58
A bemutatót beharangozó szerdai sajtótájékoztatón az alkotók kifejtették, az úgynevezett Szüleink projekt keretében készült színházi produkciót komoly tudományos kutatómunka előzte meg. Deák Katalin, a darab szövegének egyik írója elmondta, tavaly novemberben kezdték el a munkát, abból indultak ki, hogy hiányoznak a színházi repertoárból a kimondottan tinédzsereknek szóló előadások, ezért döntöttek úgy, hogy a szülő-gyerek kapcsolat témáját dolgozzák fel.
Idén márciusban 70 mélyinterjút készítettek 12–19 év közötti, Erdélyben élő fiatalokkal. Az interjúk készítésébe bevontak pszichológusokat, szociológusokat, szociális munkásokat és pedagógusokat is. A szakembereknek úgy kellett összeállítaniuk az interjú kérdéseit, hogy lehetőleg őszinte választ csikarjanak ki a megkérdezettekből. A végeredmény egy 900 oldalas nyersanyag lett. Mint Deák Katalin részletezte, a felmérés során igyekeztek odafigyelni arra, hogy minél több réteget szólítsanak meg, így a válaszadó fiatalok közt van városi, vidéki, átlagos családban élő és elvált szülők gyereke is.
Az előadás több akut társadalmi problémára összpontosít, ilyen például az alkoholizmus, a családon belüli erőszak, az egymásra való odafigyelés hiánya. A szövegíró újságírói kérdésre hozzáfűzte, annak ellenére, hogy viszonylag kevés a pozitív példa az előadásban, igyekeztek olyan végkicsengést adni, hogy a tinédzserek úgy érezzék: érdemes családot alapítani. „Célunk, hogy megismerjük a családokon belül felmerülő viszonyokat, majd hogy erről kortárs művészi eszközökkel beszélni tudjunk. Bízunk benne, hogy ez az esemény segíteni fogja a közösségünket abban, hogy észrevegyük a szülők és a gyermekek problémáit, illetve hogy a megoldási lehetőségeinken is közösen gondolkodjunk\" – írták az alkotók.
Visky András, a színház művészeti vezetője kiemelte, csupa fiatal dolgozott az előadáson, ők írták a szöveget, az előadást az 1984-ben született Vargyas Márta rendezi. A dramaturgmunkát Bíró Réka és Deák Katalin végezte, akiknek Bogya Tímea Éva, György Emese, Sorbán Csenge, Szabó Hanga, Veres Kincső színháztudomány szakos egyetemi hallgatók voltak a munkatársaik. Az előadás szerepeiben Albert Csilla, Balogh Dorottya, Dimény Áron, Kali Andrea, Kántor Melinda, Kicsid Gizella, Laczó Júlia, Marosán Csaba, Molnár Rudolf, Szucher Ágnes látható.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!